Aktivita ve výrobním sektoru v říjnu v Česku rostla

Názor
Index nákupních manažerů (PMI) v ČR v říjnu rostl na úroveň 51,9 bodů z předchozí úrovně 50,7 bodů. To bylo mírně nad očekáváním trhu. Na zlepšení poukazoval i vývoj obdobných indexů z eurozóny a Německa či zprávy o vývoji zakázek. My jsme nicméně s ohledem na prudké zhoršení epidemické situace již v říjnu čekali snížení aktivity. V sousedním Polsku index stagnoval na předchozí úrovni 50,8 bodu, když se čekal mírný růst.
Aktivita ve výrobním sektoru v říjnu v Česku rostla. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zpráva PMI uvádí, že v říjnu došlo k nejrychlejšímu růstu výroby a nových zakázek od října 2018. A export dokonce rostl nevyšším tempem od června 2018. Je pravda, že export i výroba mají z letošního roku co dohánět, ale přesto je to příznivá zpráva. Dohromady s celkovou expanzí ekonomiky dokládá, jak rychlé mohlo být zotavení ekonomiky, nebýt druhé vlny pandemie. Poprvé od února 2019 firmy nabíraly nové pracovníky.

Růst předstihových indikátorů aktivity ve výrobě je dobrou zprávou, ale přesto se domníváme, že k negativnímu dopadu na výrobu dojde. Již ve zprávě za říjen firmy ve svých vyhlídkách na budoucnost byly nejméně optimistické za poslední čtyři měsíce. Na druhou stranu je zde velká šance, že při druhé vlně pandemie nedojde tak jako na jaře k spontánnímu uzavření průmyslové výroby.

Důvodem je lepší vývoj v zahraničí a tedy existující vnější poptávka, i když i zde dojde k útlumu z titulu druhé vlny v ostatních evropských zemích. Průmysl se ale navíc bude vyrovnávat s pracovní silou v důsledku epidemických opatření. Zpráva rovněž uvádí, že se firmy potýkají s problémem převádění vyšších cen vstupů na klienty, a jejich účtované ceny klesají.

Za září – a možná i za říjen – uvidíme růst průmyslové výroby. Nicméně za celé čtvrté čtvrtletí počítáme s jejím mezikvartálním poklesem o čtyři procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí výrazně ožila. Bohužel jen dočasně

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v tuzemskou ekonomiku v listopadu dále klesla

Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v ČR v listopadu dle konjukturálního průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) pokračovala v poklesu. Saldo důvěry spotřebitelů kleslo na -22,5 bodů, což není až tak vzdálené …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi zatím s vánočními nákupy otálejí

Analýza
Největší sezóna pro e-shopy je každoročně před Vánoci. Ani letos tomu nebude jinak – s tím rozdílem, že situace významně poznamenala vládní opatření kvůli onemocnění covid-19. Přepravní společnosti upozorňují, že pokud by nouzový stav trval až do Vánoc, poptávka po doručení domů bude oproti uplynulým letům enormní a nad limity navýšených kapacit většiny přepravních společností na tuzemském trhu.
Rolovat nahoru