Americká centrální banka spoluurčuje vývoj českých hypoték

Podle dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA) za květen banky a stavební spořitelny poskytly skutečně nové hypoteční úvěry lehce přes 20 miliard korun, což značí meziměsíční nárůst o 7,1 procenta. Obvyklá sezónnost by vedla k meziměsíčnímu růstu jen o cca tři procenta.
Trh si na výrazně vyšší hypoteční sazby než před několika lety postupně zvyká a smiřuje se s tím, že k dramatickému poklesu sazeb už zřejmě nedojde. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Převis skutečnosti nad touto sezónností tak činil kolem čtyř procentních bodů, čili hypoteční trh pokračuje ve svém oživování. Toto oživování ale bylo výrazně pomalejší než v dubnu, kdy onen převis přesáhl 26 procentních bodů. Průměrná hypoteční sazba u nových úvěrů pokračovala v dosavadním velmi pozvolném poklesu a dosáhla 5,07 procenta (v dubnu 5,1 %, pozn. aut.).

Pokračující nárůst objemu poskytnutých hypoték při jen velmi zvolna klesající úrokové míře naznačuje, že trh si na sazby výrazně vyšší než před několika lety postupně zvyká a smiřuje se s tím, že k dramatickému poklesu sazeb už zřejmě nedojde.

Zdroj: Michal Skořepa, Česká spořitelna

Koneckonců finanční trh bankám mnoho prostoru pro snižování těchto sazeb nedává: Například pětiletý IRS (dohoda o výměně fixní úrokové sazby za pohyblivou úrokovou sazbu mezi protistranami v jedné měně, pozn. red.) v posledních dvou měsících víceméně stagnuje, a navíc kolem úrovně čtyř procent, takže při uplatnění historicky zhruba průměrné marže lehce přes jeden procentní bod jsou dnešní hypoteční sazby vlastně už „na dně“.

Středeční jednání Fedu, americké centrální banky, kde došlo k posunu představy o dlouhodobé úrokové sazbě o 0,2 procentního bodu výše, představovalo samo o sobě důvod pro další posun celé struktury sazeb (dolarových, a tedy do jisté míry i korunových, pozn. aut.) IRS směrem výše. Američtí centrální bankéři tak českým zájemcům o novou hypotéku nebo o refinancování stávající hypotéky mohli přidělat vrásku na čele.

Zdroj: Michal Skořepa, Česká spořitelna

Výsledná změna korunových IRS je ale nakonec zhruba nulová. Po rozhodnutí Fedu totiž přišlo hned několik statistik naznačujících pro změnu spíš nižší výhled úrokových sazeb: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA byl nečekaně vysoký, tamní ceny výrobců rostly nečekaně pomalu a průmyslová produkce v eurozóně vyšla oproti očekávání hůř.

České hypoteční sazby tedy v tuto chvíli důvod k růstu nemají. Důvod k poklesu, který by stál za řeč, dostanou možná v následujících měsících v případě, že se naplní očekávání postupného poklesu sazeb IRS. Pokud ale Fed (nebo Evropská centrální banka nebo Česká národní banka) znovu posune svou představu o budoucích sazbách výš, k poklesu hypotečních sazeb dojít vůbec nemusí.

Autor je ekonom České spořitelny a předseda Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB