Americká centrální banka uklidňuje trhy

Názor
Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell ve svém projevu z minulého týdne potvrdil pokračující ekonomické zotavování. Současně ale spíše uklidňoval trhy tvrzením, že zpřísnění měnové politiky není na pořadu dne. Také podrobně informoval o tom, proč považuje nárůst inflace jako dočasný.
Šéf americké centrální banky Jerome Powell ve svém projevu z minulého týdne potvrdil pokračující ekonomické zotavování. Ilustrační foto: Fed

Mimo jiné je podle něj způsobena časově omezeným nabouráním odběratelsko-dodavatelských řetězců. Americká centrální banka tak údajně zůstane i nadále zdrženlivá ohledně případného zvyšování úrokových sazeb. Zvedání sazeb je do budoucna podmíněno především směřováním ekonomiky k plné zaměstnanosti.

Za předpokladu dobré kondice na trhu práce mohou být však již tento rok omezeny měsíční nákupy amerických státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékou do bilance Fedu. Zaměstnanosti by mohl pomoci růst pracovních míst díky znovuotevření některých škol či zmírnění omezení péče o děti. Zaznělo také, že existují nemalá rizika spojená s šířením varianty koronaviru delta, což je jasný argument pro setrvání aktuálně nastavené měnové politiky.

Reakce akciových trhů

Americké akcie se po proslovu obchodovaly výše, přičemž index S&P 500 dosáhl rekordního maxima. Posílilo devět z jedenácti hlavních sektorů v rámci indexu S&P 500. Nejvyšší růst zaznamenaly energetické společnosti. Vystoupení šéfa centrální banky USA Jeroma Powella uklidnilo obavy z načasování snižování úrokových sazeb a vyvolalo mezi investory před víkendem nákupní náladu.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Akcie v Praze, Evropě i Americe tento týden rostly

Investoři tak jednoznačně dospěli k názoru, že centrální banka nesignalizuje nějaký spěch na zpřísnění měnové politiky. Technologický index Nasdaq si připsal více než jedno procento, když zaznamenal již šestý růst během poslední sedmi dní. Nasdaq zároveň zavřel na rekordním maximu 15 129 bodů.

Vývoj dolaru a reakce dluhopisových trhů

Naopak dlouho očekávané vystoupení šéfa Fedu v Jackson Hole přineslo dolarovým býkům lehké zklamání. Výhled pomalejšího zvedání úrokových sazeb zapříčinil lehké oslabení dolaru. Z pátečního výstupu guvernéra Powella profitovala zejména rizikovější aktiva, včetně české koruny. Kurz se posunul směrem k hranici 25,50 za euro.

Výnosy státních dluhopisů v reakci na vystoupení mírně klesly. Když se nyní podíváme na výnosovou křivku (výnosy amerických státních dluhopisů se splatností kratší než jeden rok až po 30 let, pozn. aut.), tak vidíme v delším časovém horizontu pomalejší nárůst úrovně výnosů (tzv. zploštění výnosové křivky).

PSALI JSME:
Rostoucí světová inflace

To nám může indikovat, že trh očekává ve vzdálenější budoucnosti oslabení ekonomického růstu. I proto někteří analytici neočekávají, že by desetiletý výnos amerického státního dluhopisu překonal letošní maximum kolem 1,75 procenta z konce čtvrtletí.

Ekonomické ukazatele

Na ekonomiku, finanční trhy a měnovou politiku mají dopad především následující makroukazatele. Páteční zpráva ministerstva obchodu ukazuje, že mzdy v USA rostou a Američané dále zvyšují úspory. Zdá se, že inflace dosáhla vrcholu, což by mohlo zachovat kupní sílu domácností. Podniky také doplňují zásoby a vyvážejí více zboží, což naznačuje, že zpomalení růstu v tomto čtvrtletí by se v dalším období mohlo lehce odrazit.

Cenový index výdajů na osobní spotřebu (PCE), který nezahrnuje složky potravin a energií, se v červenci vyšplhal pouze o 0,3 procenta. To byl nejmenší nárůst za pět měsíců. Za 12 měsíců do července vzrostl zmíněný index o 3,6 procenta. Tento základní cenový index je pro Fed preferovaným měřítkem inflace. A právě o něj americká centrální banka opírá svůj názor, že z nárůstu cenové hladiny není zapotřebí panikařit.

Autor je investiční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Masivní podpora Fedu se chýlí ke konci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruna na tříměsíčním maximu

Dnešní obchodování na globálním devizovém trhu bylo poměrně klidné. Ekonomický kalendář toho mnoho nenabídl – červencové ceny průmyslových výrobců svou výší potvrdily silné pnutí v důsledku nedostatku komponent pro …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomluvy na internetu. Víte, jak se jim bránit?

Poradna
Když vás někdo pomluví na internetu, dopouští se tím trestného činu? Možná budete překvapeni, ale jako trestný čin se posuzují jen nejzávažnější případy zásahů do osobnostních práv. Jde tedy pouze o nejzávažnější poškození dobré pověsti a cti jednotlivce, která zřetelně přesahují míru obvyklých lží a nepravd, jež o sobě lidé šíří v běžném životě.