Americká inflace pokračuje v ústupu

Názor
Klíčovou událostí tohoto týdne bude zveřejnění amerického indexu spotřebitelských cen za leden. Statistiky by sice měly ukázat, že inflace pokračuje ve zpomalování, nicméně pouze pomalým tempem.
Klíčovou událostí tohoto týdne bude zveřejnění amerického indexu spotřebitelských cen za leden. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přetrvávající nejistota ohledně toho, jak rychle může inflace polevit, je možná důvodem, proč představitelé Fedu, tedy americké centrální banky, zůstávají u svých prosincových „dot-plots“. Zejména tamní silný trh práce indikuje, že dolarové úrokové sazby půjdou dále nahoru.

Všeobecně se očekává, že americká inflace se zmírní. Otázkou je, jak rychlým tempem. V současné době se inflace pohybuje na úrovni 5-6 procent a pro letošek očekávaný pokles na čtyři procenta bude v podstatě pouze výsledkem efektu statistické základny.

Vypadá to, že je téměř dokončen pokles cen energií, což ukáží data za leden. Zatímco ceny energií v listopadu a prosinci prudce klesly, v lednu se prakticky nezměnily. Nadále velmi neochotně klesá meziroční růst u imputovaného nájemného. Data maloobchodních tržeb by měla ukázat na relativně solidní spotřebitelskou poptávku právě ve světle klesajících cen energií ke konci roku.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Proč je aktualizovaná inflace v USA nejdůležitějším číslem na světě do konce roku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Šéf ČNB: Zůstaneme „opatrnými jestřáby“

V rozhovoru pro deník Blesk guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl opět zdůraznil, že navzdory postupnému snižování úrokových sazeb v letošním roce zůstanou centrální bankéři „opatrnými jestřáby“.

Rating? Česko na tom není vůbec špatně

Ratingové agentury pravidelně vystavují vládám vysvědčení. Jejich hodnocení je důležité nejen proto, že země s lepším ratingem jsou zpravidla schopny na finančních trzích levněji financovat svůj dluh. Zároveň nám …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.