Americká inflace se v listopadu znovu snížila

Názor
Celková meziroční inflace v USA činí 7,1 procenta a meziměsíčně vzrostla pouze o 0,1 procenta, což pozitivně překvapilo trhy, které měly konzervativnější očekávání.
Celková meziroční inflace v USA činí 7,1 procenta a meziměsíčně vzrostla pouze o 0,1 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Americký úřad práce a statistiky publikoval velmi důležité údaje o inflaci ve Spojených státech. Od června je tamní inflace v setrvalém poklesu ze svého maxima na úrovni 9,1 procenta. Nově zveřejněná data tento trend potvrdila.

Celková inflace meziročně rostla pouze o 7,1 procenta při očekávání na úrovni 7,3 procenta a meziměsíčně inflace rostla pouze o 0,1 procenta při očekávání 0,3 procenta. Jádrová inflace měla vzrůst meziročně o 6,1 procenta, ve skutečnosti vzrostla o 6,0 procenta. Z meziměsíčního pohledu měla jádrová inflace vzrůst o 0,3 procenta, ve skutečnosti vzrostla o 0,1 procenta.

PSALI JSME:
Proč je aktualizovaná inflace v USA nejdůležitějším číslem na světě do konce roku

Nejvíce nyní rostou ceny potravin, nápojů a bydlení. Naopak nejrychleji klesají ceny energií, vlivem zlevnění benzínu a distribuce plynu. Dále také zlevňují ojetá auta, ceny letenek i zdravotnické služby. Americká inflace tedy nadále potvrzuje svůj klesající trend.

Je ale nepravděpodobné, že to jakkoliv ovlivní středeční rozhodnutí americké centrální banky, Fedu. Trhy reagovaly na zprávu silným růstem. Index S&P 500 přidával více než tři procenta a index Nasdaq Composite dokonce více než čtyři procenta.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Šéf Fedu Jerome Powell ubral na jestřábí rétorice

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB