Americká inflace ukázala na ústup poptávkových tlaků

Názor
Hlavními ekonomickými údaji tohoto týdne byly ty z USA. Americká inflace byla v říjnu oproti očekávání mírně nižší. V meziročním vyjádření došlo k jejímu poklesu ze zářijových 3,7 procenta na 3,2 procenta, zatímco tržní konsensus činil 3,3 procenta. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v USA stagnovaly.
Americká inflace byla v říjnu oproti očekávání mírně nižší. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v USA stagnovaly. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na nižší cenovou dynamiku působil především meziměsíční pokles cen energií ovlivněný zlevněním surové ropy, a částečně také mírně nižší ceny zboží. Ceny ojetých automobilů se nadále snižovaly. To však bylo na druhou stranu kompenzováno především pokračujícím a stále poměrně rychlým růstem cen služeb a v menší míře pak také zdražením potravin.

Na růstu cen služeb se velkou měrou nadále podílely položky spojené s bydlením. I tak ale jádrová inflace skončila ve srovnání s konsensem o desetinu níže, což se týkalo jak meziměsíční, tak i meziroční dynamiky. Meziroční jádrová inflace zpomalila ze zářijových 4,1 procenta na rovná čtyři procenta v říjnu.

Bez kategorie bydlení však byla meziměsíční dynamika cen (jádrových, pozn. aut.) služeb nejnižší od letošního července a oproti září byla třetinová.

PSALI JSME:
Nikdo není nezničitelný

To je dobrá zpráva pro americkou centrální banku (Fed), když právě oblast služeb v kombinaci se stále silným, ač postupně chladnoucím trhem práce představuje pro tamní centrální banku největší riziko z hlediska jejího úsilí o návrat inflace na dvouprocentní cíl.

O poznání nižší dynamiku ve srovnání s odhady navíc v říjnu vykázaly také ceny průmyslových výrobců. Dílčí ochlazení poptávky je již patrné i ve vývoji maloobchodních tržeb. Navzdory tomu ale jejich říjnový vývoj pozitivně překvapil.

Meziměsíčně byly celkové tržby nižší o 0,1 procenta, když byl očekáván hlubší pokles o 0,3 procenta. Údaj za září byl navíc revidován směrem vzhůru, a to z již tak výrazných 0,7 procenta meziměsíčně na 0,9 procenta. Americká průmyslová produkce se pak v říjnu meziměsíčně propadla o 0,6 procenta, když se čekal pokles o 0,4 procenta. Na to působily zejména stávky v automobilovém průmyslu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Spojeným státům hrozí zhoršení ratingu, který drží od roku 1917

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?