Americká inflace v lednu vzrostla o 6,4 procenta

Názor
Svižný pokles růstu americké inflace o zhruba půl procentního bodu měsíčně byl v lednu přerušen. Pokles růstu inflace se zpomalil pouze na desetinu procentního bodu. Celková inflace ve Spojených státech v lednu vzrostla o 6,4 procenta a očekával se růst o 6,2 procenta meziročně.
I když se inflační situace od loňského vrcholu současného cyklu zlepšila, rostoucí náklady na základní zboží nadále zatěžují americké spotřebitele. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziměsíčně šlo o půl procenta v souladu s očekáváním. Jádrová inflace, která ze zprávy vylučuje volatilní složky potravin a energií, rostla o 5,6 procenta. Očekávání bylo 5,5 procenta meziročně. Na meziměsíční bázi šlo o růst 0,4 procenta; taktéž v souladu s předpoklady.

Inflace se tedy oproti očekáváním vyvíjela hůře a popřela optimismus investorů a bankéřů ohledně stabilně pokračujícího poklesu růstu cen. Tomuto dojmu nepomáhají ani sezónní úpravy, které BLS (Bureau of Labor Statistics, Úřad pro statistiku práce, pozn. red.) zveřejnil minulý pátek.

Od poloviny roku 2022 růst cenové hladiny ve Spojených státech stabilně zpomaloval v průměru o půl procentního bodu měsíčně. Ačkoli jen pomalu, dezinflace na celkové a jádrové inflaci stále pokračuje. Podobné období dvou měsíců téměř totožných hodnot inflace ale není výjimkou, neboť zářijová inflace v minulém roce byla téměř totožná se srpnovou.

Na meziměsíční bázi rostly ceny potravin (+0,5 %), obzvlášť těch živočišného původu, a pečiva. Výrazněji rostly ceny energií (+2,0 %), jež byly taženy cenami pohonných hmot. Vzrostly také ceny služeb spojených s energiemi (+0,5 %) a distribucí plynu (+6,7 %).

PSALI JSME:
Americká inflace pokračuje v ústupu

Ceny ojetin pokračují v trendu poklesu (-1,9 %), kdežto zdravotnické potřeby zdražily (+1,1 %). Přepravní služby rostly (+0,9 %) stejně jako náklady na bydlení (+0,7 %). Naopak zlevnily zdravotnické služby (-0,7 %) a letenky (-2,1 %).

I když se inflační situace od loňského vrcholu současného cyklu zlepšila, rostoucí náklady na základní zboží nadále zatěžují americké spotřebitele. Tvůrci politik pozorněji sledují jádrovou inflaci kvůli jejímu diferencovanému pohledu na klíčové vstupy jako je bydlení, zatímco celkový údaj CPI (americký index spotřebitelských cen, pozn. red.) se v loňském roce pohyboval převážně v tandemu s volatilními cenami energií.

Podle Úřadu pro statistiku práce byly ceny bydlení i nadále dominantním faktorem ve zprávě o indexu spotřebitelských cen, když se na meziměsíčním skoku inflace podílely téměř polovinou. Kategorie bydlení v rámci indexu CPI, která se na celkovém indexu CPI podílí 30 procenty a na jádrovém údaji 40 procenty, vzrostla za měsíc o 0,7 procenta a za poslední rok o 7,9 procenta.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Fed zvyšuje úrokové sazby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB