Americké burzy mají za sebou nejdivočejší týden za více než 90 let

Názor
Závěrečný den hororového obchodování minulého týdne přinesl burziánům jistou úlevu. Jak v USA, tak v EU se v pátek do situace konečně výrazně vložily vlády a jejich krizovými opatřeními se jim podařilo utlumit paniku. Americký prezident vyhlásil celonárodní stav nouze a připojil se k dalším světovým lídrům se závazkem učinit vše, co bude možné, aby ochránil ekonomiku před ničivými důsledky šíření koronavirové nákazy a souvisejícími opatřeními.
Americké burzy mají za sebou nejdivočejší týden za více než 90 let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dow Jonesův index třiceti z nejvýznamnějších amerických akciových titulů v pátek zhodnotil o 9,36 procenta. Přitom den předtím ztratil 9,99 %. Poprvé od roku 1931 tak americké akcie vykázaly devítiprocentní pohyb, dolů a nahoru, ve dvou po době jdoucích obchodních dnech. Lze tedy konstatovat, že americké trhy byly v závěru minulého týdne nejrozkolísanější za posledních takřka 90 let.

Více než devítiprocentní pohyb nejprve ve čtvrtek dolů a pak v pátek nahoru vykázal také širší index amerických akcií, Standard and Poor’s 500. Poprvé od roku 1929 se každý obchodní den minulého týdne tento index pohyboval ať už nahoru či dolu minimálně o čtyři procenta. Z tohoto hlediska byly americké akcie v minulém týdnu dokonce nejrozkolísanější za posledních více než 90 let.

Ukazatel Standard and Poor’s 500 v pátek kompenzoval takřka 90 procent své ztráty z předchozího dne, během jediného dne takto výrazně poskočil nahoru naposledy v říjnu 2008. Stalo se tak v závěru pátečního obchodování, takže za celý den přidal 9,2 procenta.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Evropské akcie spadly nejvíce v dějinách

×
  1. Když už o tom píšeš, řekni celou pravdu. Jak to bylo ne v závěru, ale po zavření (zpět pokles), kdo to sponzoroval, to desetiprocentní navýšení (FED svými falešnými kvantitativně uvolněnými dolchary), a co z toho plyne pro příští týden!!!!
    !takovýhle polopravdy a lži!tfujtaxl!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie v oddechovém čase

Tzv. technologické tituly mají za sebou letos spanilou jízdu. Růst odstartovala především jejich schopnost nabídnout alternativu pro zamrzlou globální ekonomiku v době koronavirové. Poslední dobou se ale stále …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru