Americký dolar mírně oslabil, koruna zůstává u 24,70 CZK/EUR

Data ze Spojených států lehce zklamala. Růst hrubého domácího produktu (HDP) za letošní první čtvrtletí byl v souladu s očekáváními revidován z původních 1,6 procenta mezikvartálně anualizovaně na 1,3 procenta. Za konsenzem trhu ale mírně zaostala spotřeba domácností (2,0 % q/q anual., oček. 2,2 %, pozn. aut.).
Pokud by pokračovalo odsouvání prvního snížení úrokových sazeb americké centrální banky, hrozí, že by koruna mohla část nedávných zisků vůči euru korigovat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

O desetinu dolů byly oproti prvnímu odhadu sníženy také dynamiky cenových indexů. Ten celkový tedy vzrostl v prvním kvartálu mezičtvrtletně anualizovaně o tři procenta, jádrový deflátor soukromé spotřeby pak o 3,6 procenta. Oproti očekáváním lehce protiinflační vyznění dat se na trzích promítlo v oslabení dolaru proti euru o 0,4 procenta na 1,084 USD/EUR.

Měny středoevropského regionu se odpoledne pohybovaly poblíž otevíracích úrovní. V průběhu dne sice oslabovaly, po zveřejnění o něco horších dat ve Spojených státech následovaných depreciací amerického dolaru však ztráty z velké většiny vymazaly. Česká koruna se tak odpoledne obchodovala lehce nad 24,70 CZK/EUR.

Posilování koruny v posledních týdnech bylo z našeho pohledu spojeno hlavně s příznivým tržním sentimentem. To ho ale zároveň činí poměrně křehkým a náchylným ke korekci. Pokud by pokračovalo odsouvání prvního snížení úrokových sazeb americké centrální banky, Fedu, reálně podle nás hrozí, že by koruna mohla část nedávných zisků vůči euru korigovat.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB