Americký dolar na začátku týdne oslabil

Názor
Ekonomický sentiment v eurozóně se v únoru oproti lednu prakticky nezměnil. Zůstal tedy lehce pod dlouhodobým průměrem. Konsenzus trhu však se zlepšením celkové důvěry počítal, a tak byly dnešní údaje určitým zklamáním. Ve struktuře došlo na jednu stranu k mírnému zhoršení nálady ve službách a průmyslu, zatímco spotřebitelé, maloobchod a stavebnictví zaznamenaly zlepšení.
Dolar do nového týdne vstoupil v páru s eurem oslabením o zhruba 0,5 procenta na 1,06 USD/EUR. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za očekáváním dnes zaostaly i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA, které v únoru hlavně vlivem sektoru dopravy meziměsíčně klesly o 4,5 procenta (konsenzus -4,0 %, pozn. aut.), což je nejvíce od dubna 2020. Dolar ve výsledku do nového týdne vstoupil v páru s eurem oslabením o zhruba 0,5 procenta na 1,06 USD/EUR.

Koruna k euru drží silné pozice. V pondělí odpoledne se obchodovala nad 23,60 CZK/EUR. Apreciační tendence koruny ze začátku roku sice mohou z našeho pohledu ještě krátkodobě přetrvat, střednědobě by však hlavně v návaznosti na zužování úrokového diferenciálu měla koruna mít tendenci tyto zisky korigovat.

PSALI JSME:
Dolar to nevzdává

Radní České národní banky (ČNB) Tomáš Holub v pondělí v rozhovoru pro E15 uvedl, že by mohl zvednout ruku pro růst úrokových sazeb i na nadcházejícím zasedání 29. března. Obává se totiž, že centrální banka by mohla být bez jejich dalšího zvýšení nakonec nucena držet repo sazbu na aktuálních sedmi procentech po výrazně delší dobu.

Podle našeho odhadu se ale v ČNB většina pro růst úrokových sazeb již nenajde. S ustupujícími inflačními tlaky na nabídkové i poptávkové straně a vzhledem ke zpoždění v transmisi měnové politiky se naopak pravděpodobně začne přibližovat zahájení debaty o jejich snižování, což naznačuje i aktuální prognóza centrální banky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB nepřekvapila a ponechala sazby beze změny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Do předčasného důchodu zamířil rekordní počet Čechů

Úřady evidují rekordní počty lidí, kteří míří do předčasného úřadu. Podle aktuálním údajů Českého statistického úřadu, které má redakce FAEI.cz k dispozici, bylo v roce 2022 nově přiznáno 44,6 tisíce starobních …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?