Americký průmysl je letos slabší

Názor
Nově zveřejněná data o vývoji ekonomiky USA v tomto týdnu vesměs pozitivně překvapila, a to v prostředí jestřábích signálů z Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) a rýsující se dohody ohledně zvýšení amerického dluhového stropu.
Dubnový růst v USA byl z velké části tažen vyšší produkcí aut. Celkově lze vývoj americké průmyslové produkce v dosavadním průběhu roku hodnotit jako spíše slabší. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dubnová čísla celkových maloobchodních tržeb sice v USA zklamala, když došlo k jejich meziměsíčnímu zvýšení pouze o 0,4 procenta, zatímco se očekával nárůst o 0,8 procenta. Tržby bez prodejů aut se však vyvíjely plně v souladu s očekáváními (+0,4 % m/m) a v případě tzv. kontrolní skupiny byla očekávání analytiků dokonce výrazně překonána (+0,7 % m/m oproti predikovaným +0,4 %).

Právě výsledek kontrolní skupiny, tedy tržeb nezahrnujících běžně volatilní prodeje v oblasti stravování, aut, pohonných hmot a stavebních materiálů (vliv zde měly i klesající ceny některých těchto položek, když americké tržby jsou sledovány v nominálním vyjádření, pozn. aut.), je směrodatný pro vývoj spotřeby domácností.

PSALI JSME:
Českému průmyslu se nedaří tak dobře, jak by se na první pohled mohlo zdát

Po očištění o vliv cen zůstaly celkové maloobchodní prodeje v USA v dubnu zhruba beze změny, zatímco kontrolní skupina zaznamenala růst o 0,3 procenta meziměsíčně. Reálné maloobchodní tržby se tak postupně shora přibližují předpandemickému vývojovému trendu. Jejich úroveň tedy podle posledních čísel sice zůstává vysoká, dynamika však postupně slábne.

Zveřejněn byl tento týden také dubnový vývoj americké průmyslové produkce. Ta meziměsíčně vzrostla o 0,5 procenta oproti očekáváné stagnaci, významně směrem dolů byl však revidován údaj za březen. Dubnový růst byl z velké části tažen vyšší produkcí aut. Celkově lze vývoj americké průmyslové produkce v dosavadním průběhu roku hodnotit jako spíše slabší.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Na hospodářském růstu Evropy by se měly projevit levnější energie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB