Deset možných scénářů v případě Trumpova vítězství

Co kdyby Donald Trump zvítězil? Co když se mu opravdu povede to, co by před 18 měsíci nikdo nepředpovídal? Trump nepochybně doufá v dobrý výsledek. Pojďme se podívat na 10 možných situací, které by po Trumpově vítězství v amerických prezidentských volbách mohly nastat.

Donald Trump slibuje zastání bílému muži, zastavení nelegální imigrace a zlepšení vztahů s Ruskem. Foto: Pixabay

1. PROPAD MEXICKÉHO PESA

Je dobře zdokumentováno, že mexické peso se stalo ukazatelem nadějí Donalda Trumpa na vítězství: s každým posunem ve prospěch republikánského kandidáta se projevil odpovídající pokles mexické měny. Když se ve druhém zářijovém týdnu ukázalo, že má Clintonová zápal plic, dostal se kurz USD/MXN na naprosté maximum a málem prorazil i hranici 20,0.

Její následné zotavení a výkon v předvolební debatě ve spojení s neschopností Donalda Trumpa vyhnout se jednomu skandálu za druhým (a v 95 % případů jde o skandály vlastní výroby), dostalo kurz na udržitelných 18,50, což je pořád poměrně vysoko nad úrovní z léta 2015, před Trumpovým prohlášením, že hodlá kandidovat za republikány, kdy se pohyboval kolem 15,50.

Trumpův slib vybudovat zeď, která má udržet nelegální imigranty mimo USA, by mohl prospět například mexické firmě na výrobu cementu Cemex SAB i mnoha dalším, jako jsou Granite Construction, TetraTech, Caterpillar a Fluor, ale pokud se 9. listopadu Trumpovo vítězství potvrdí, je nutné současně očekávat prudký a přímý pád pesa.

Jak dlouhý a jak hluboký propad to bude, je dnes těžké odhadnout, ale je tu možnost, že kurz krátkodobě prorazí hranici 20,00 a rovnovážný stav najde až za několik měsíců. Stejně jako kurz GBP/USD teprve nyní hledá svou rovnováhu čtyři měsíce poté, co se Britové rozhodli pro odchod z EU, nemůžeme vyloučit podobnou devalvaci pro peso, i když je možné, že návrat k rovnováze bude rychlejší než u britské libry.

Pravděpodobnost: Peso se propadne, ale jde jen o to, jak hluboko. Dáváme 8/10 na to, že dosáhne nového maxima a prorazí úroveň 20,0.

2. ÚKROK DOPRAVA

Na tom, že velká část Trumpovy obliby je postavena na nejnižším společném jmenovateli – nacionalismu – není samozřejmě nic nového a nemusíte být jaderný fyzik, abyste si spočítali, že v případě jeho vítězství dojde k výraznému posunu amerického politického spektra doprava, což bude mít obrovský dopad na mezinárodní politiku.

Trump s podporou velké části svých příznivců dští oheň na Číňany, Mexičany, Evropany (koneckonců od chvíle, kdy zjistil, co brexit vlastně znamená, byl jeho zastáncem) i mnoho dalších a jeho posun k patriotismu nabírá na síle.

Vlastně snad neexistuje národ, do kterého by se Trump někdy ostře nepustil, snad jen s podivuhodnou výjimkou Ruska. Na své příznivce používá mantru o „Americe na prvním místě“ a menšiny ve Spojených státech jsou patřičně nervózní z toho, kam by mohla směřovat země založená na imigraci a principu tavicího kotlíku.

Co tento posun vpravo znamená? Přinejmenším můžeme očekávat, že dojde k uplatnění obchodních bariér, které budou určitou formou mexické zdi, a obratu americké zahraniční politiky směrem dovnitř, což nechá volné mezinárodní pole působnosti pro další velké geopolitické hráče, tedy Rusko a Čínu.

A přinejhorším bychom se mohli díky Trumpovu prezidentství stát svědky umíráčku pro OSN. Ačkoli má OSN za sebou pestrou minulost a je často kritizována za korupci a neschopnost, dokázala po většinu posledních 70 let přece jen prošlapat cestu mezi některými nesmiřitelnými nepřáteli.

Ruské pohrdání OSN je až příliš zřejmé a Čína se snaží upevnit svou pozici nejmocnější země jihočínského moře, zatímco OSN se zoufale snaží najít společnou řeč v rámci Rady bezpečnosti. Pokud bude v Bílém domě sedět prezident s podobně pohrdavým přístupem k umění kompromisu a vyjednávání, nebude mít trpělivost se strukturou OSN, která koneckonců představuje základ všeho, proti čemu Trump brojí.

Možná se zdá, že je toto tvrzení přehnané, ale meziválečný kolaps nešťastné Společnosti národů je nebezpečným precedentem. Když vládne protekcionismus, nadnárodní instituce (pozor, EU) se ocitají pod obrovským tlakem.

OSN pravděpodobně dokáže prokulhat i obdobím Trumpova prezidentování. Avšak pokud Trump opravdu zvítězí, bude její účinnost vážně ohrožena.

Pravděpodobnost: Úkrok doprava je v podstatě jistý (9/10), ale oslabená OSN bude kulhat dál. Zrušení OSN vidíme s pravděpodobností 2/10.

3. YELLENOVÁ TO MÁ SPOČÍTANÉ

Guvernérka Fedu (americké centrální banky – pozn. red.) Janet Yellenová je v křížové palbě mezi Trumpem a Clintonovou a Trump jasně vyslovil názor, že Fed byl využit jako politický nástroj současné vlády.

Poměrně nevýrazné vystupování Yellenové by samo o sobě mohlo Clintonové i Trumpovi stačit k tomu, aby se na ní v roce 2018, kdy skončí její funkční období, zaměřili, ale už teď je jasné, že se Trump pokusí se jí v prvním příhodném okamžiku zbavit.

Je také vysoce pravděpodobné, že Trump bude chtít omezit i celý Fed, který se projevil jako vhodný (někdy i zaslouženě) obětní beránek za problémy, které se týkají samotné voličské základny republikánského kandidáta. Neschopnost Fedu účinně se vypořádat s dopady globální finanční krize a podpora kapitálové bubliny, která problémy skutečné ekonomiky nevyřešila, vystavily instituci útokům ze všech stran politického spektra, nejvíc však ze segmentu pravice, který využívá podněcování nespokojenosti a hněvu.

Pravděpodobnost: 10/10, pokud Trump projde dveřmi do Bílého domu.

4. ODCHOD

Porovnávat italské referendum, které proběhne 4. prosince, s brexitem, je možná velké zjednodušení už proto, že v Itálii jde o reformu ústavy, a ne o přímou volbu o členství v Unii.

Případná prohra premiéra Matteo Renziho, který je zastáncem volby „Ano“, však každopádně bude velkou ránou pro příznivce EU a téměř jistě povede k jeho odstoupení, dalšímu kroku směrem k extremistům a celkovému útoku na myšlenku nadnárodního státu, která Evropu ovládá od roku 1945 a má svou konečnou podobu právě v EU a společné měně.

Porážka Renziho by téměř jistě vedla k dalším volbám, a tedy příležitosti pro italské populistické Hnutí pěti hvězd získat na nacionalistické frontě rozhodující vliv.

Trumpovo vítězství posílí protivládní nálady a dál otevře dveře, které tvrdí, že možné je všechno. Renziho prohra by po brexitu byla dominovým efektem a znamenala by další tlak na Brusel, který už se teď snaží vyřešit případ jednoho zlobivého děcka v koutě.

Představa, že by měl na práci dva takové, je pro Donalda Tuska (polský premiér a současný předseda Evropské rady – pozn. red.) až příliš strašlivá, a proto se bude modlit za Renziho vítězství. A toto vítězství bude pravděpodobnější, pokud nezvítězí Trump.

Pravděpodobnost: 7/10, pokud Trump vyhraje, ale jen 3/10, pokud vyhraje Clintonová. Není to propojeno nezvratně, ale každopádně situace podporuje protivládní nálady.

5. POLARIZACE MÉDIÍ

Tento bod je ve skutečnosti méně o omezování tisku a více o prazvláštní polarizaci v USA, která vede k tomu, že voliči vyhledávají pouze „své zprávy“ na kanálech, které vyhovují jejich názorům a bohužel i předsudkům.

Příkladem může být Fox News, stanice, která je známá tím, že se vydává směrem, který propaguje i Trump. Není důvod naznačovat, že by se to v případě Trumpa jako prezidenta změnilo, spíše bychom se dočkali dalších extrémů. A logické vyústění tohoto procesu je, že i druhá strana se bude snažit udržet krok s extremistickými vyjádřeními.

Není tedy divu, že diváci sledují dění ve Spojených státech s notnou dávkou údivu a unaveným potřásáním hlavou. Země, která kdysi nabízela tolik, pokud jde o svobodu slova, se v mnoha ohledech stává parodií komunistického státu. Ano svoboda na papíře stále existuje, ale vedoucí médií, zřejmě na popud jejich bohatých vlastníků, propagují linii, která je velice v souladu se sdělením jejich strany, stejně jako se například od tiskové agentury Nová Čína očekává soulad s vládou v Pekingu. Smutná doba.

Pravděpodobnost: Už k tomu dochází a je pravděpodobné, že ať vyhraje kdokoli, bude to ještě horší.

6. KONEC ZMANIPULOVANÝCH VOLEB

Je to legrační, ale ti z vás, kteří mají dlouhou paměť, si nejspíš vzpomenou na skandál kolem volebních uren před referendem k brexitu.

Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) se na tento skandál žhavě vrhla ve chvíli, kdy měla dojem, že jim po zavraždění Jo Coxové kampaň selhává (nezapomeňte, že Nigel Farage v předvečer referenda v podstatě vzdal), ale ve chvíli, kdy bylo oznámeno vítězství zastánců odchodu, se na to honem zapomnělo.

Trump před dvěma týdny vytáhl z klobouku podobného králíka a můžeme předpokládat, že pokud se 9. listopadu oznámí jeho vítězství, vše se tiše zamete pod koberec. Nemůžete Trumpa vinit z toho, že využívá takovou možnost, když už jednou zafungovala pro UKIP a Farage, který je v Trumpově kampani v posledních týdnech viditelný.

Pravděpodobnost: 9/10, pokud vyhraje Trump a 0/10 pokud ne. Pokud dojde k druhé možnosti, nezapadne mýtus zmanipulovaných voleb nikdy.

7. KONEC BIPOLÁRNÍ POLITIKY USA

Není to koneckonců nic nového, pamatuji si, jak Ross Perot (kandidát v prezidentských volbách v USA v roce 1992 – pozn. red.) z Reformní strany zpochybnil status quo, ale zakrátko se bipolarismus opět prosadil a americkou politiku znovu ovládli Republikáni a Demokraté. Tentokrát bychom však mohli najít třetí cestu, protože oba kandidáti jsou vnímáni podobně negativně.

Mezi americkými voliči se objevuje stále větší skupina, která říká „Ne“ oběma kandidátům, což naznačuje zásadní nespokojenost s nabídkou, a v Republikánské straně to v tuto chvíli vypadá, že by mohlo dojít k rozkolu, protože tradicionalisté bojují proti posunu, který se objevil spolu se vznikem Tea Party a nyní se projevuje v osobě Donalda Trumpa.

Je ironické, že řešení by v tuto chvíli nabídlo právě Trumpovo vítězství, ale špatně skrývané pohrdání šéfů strany, např. Johna McCaina a Paula Ryana vůči Trumpovi, by mohlo v určitou chvíli zažehnout rozpad strany. Ať už současné volby vyhraje kdokoli, je jasné, že status quo dosáhl bodu zlomu a mohlo by dojít ke vzniku nového politického přístupu v USA, který konečně nabídne skutečnou volbu mimo dva tradiční rivaly.

Pravděpodobnost: 9/10. Jde spíš o to kdy, než zda. Možná to potrvá ještě další volební období nebo dvě, než to bude skutečně jasné.

8. ZLEPŠENÍ VZTAHŮ S RUSKEM

Měl jsem tu pochybnou čest setkat se s Donaldem Trumpem v Moskvě v roce 1997, a už tehdy projevoval náklonnost k Rusku. Nyní se objevuje řada spekulací o propojení Trumpa s Moskvou.

Nechceme přilévat olej do tohoto ohně, ale vzhledem k opakovaným Trumpovým prohlášením o jeho obdivu k Vladimiru Putinovi a jeho naději na spolupráci s Ruskem ohledně Sýrie, je zlepšení vztahů s Ruskem v podstatě jisté.

Rusko je samozřejmě obrovský, konzervativní medvěd (i přes odvážné kroky v zahraniční politice v posledních dvou letech) a nepředvídatelnost Trumpova prezidentského úřadování se Moskvě nemusí líbit, ale Trumpovy prosby do Moskvy, aby zveřejnila další ukradené zprávy z e-mailů Hillary Clintonové a jeho prohlášení o přátelství s Putinem naznačují, že jeho okamžitým cílem je smír. Můžeme jen hádat, co by to znamenalo pro globální politiku.

Pokud bude Trump trvat na ukončení sankcí, mohlo by také dojít ke konsolidaci kurzu UD/RUB pod 60. V průběhu Trumpova prezidentského úřadování však očekávejme obrat díky jeho nepředvídatelnosti, schválnostem a nepromyšleným prohlášením a jednání.

Pravděpodobnost: 9/10, pokud Trump zvítězí a do dvou let je tu velmi vysoká pravděpodobnost, že vztahy s Moskvou budou vůbec na nejhorší úrovni od roku 1985.

9. CENY ROPY VYLETÍ VZHŮRU

Trumpovy protimuslimské projevy představují možná největší překážku pro mír na Blízkém východě a jeho vítězství by mohlo Isis a Al-Káidě poskytnout přesně to, co potřebují pro oživení svých organizací a zaměření na Spojené státy jako nepřítele č. 1.

Pokud Trump skutečně zavede plošný zákaz vstupu muslimů na území USA, jedním nešťastným tahem rozmnoží řady amerických nepřátel a současně vyšle vládu Spojených států do hrozícího střetu, ze kterého půjde těžko vycouvat. Vzhledem k citlivosti cen ropy na mezinárodní napětí na Blízkém východě by ceny mohly vystřelit nad současné maximum kolem 50 USD/barel a otestovat mnohem vyšší úroveň.

Isis ví velmi dobře, co dělá, když se zaměřuje na ropná pole a vybavení v Kirkúku. Prudký pokles nebo i jen hrozba poklesu nabídky ropy ovlivní cenu ropy mnohem víc než jakákoli dohoda o produkci ropy mezi Ruskem a OPEC.

Pokud se podíváme i na další komodity, zlato by po Trumpově vítězství mohlo růst a je možné, že se řada investorů uchýlí k digitální měně Bitcoin, která je nyní kolem úrovně 660 dolarů. Je sice ještě daleko od svého maxima z prosince 2013, kdy krátkodobě soupeřila i s cenou zlata, ale investoři se množná budou snažit své peníze ukrýt leckde a Bitcoin by z toho mohl těžit.

Pravděpodobnost: 7/10 pro ropu i zlato. Bitcoin 3/10.

10. MAYOVÁ A MERKELOVÁ SI UDRŽÍ ODSTUP

Co dodat. Tady opravdu není třeba se rozepisovat.

Autor je šéfredaktorem v Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB