Češi neradi šetří, radši se při nákupu zboží zadluží

Analýza

Slevové akce a neochota šetřit. To jsou hlavní důvody, proč se české domácnosti zadlužují. Češi si půjčují zejména od nebankovních společností nebo přímo od prodejce zboží. Bezmála třetina lidí si půjčuje rizikovým způsobem. Takové jsou hlavní závěry velkého únorového průzkumu agentury NMS pro Českou bankovní asociaci.

Slevové akce a neochota šetřit. To jsou hlavní důvody, proč se české domácnosti zadlužují. Foto: Pixabay

V současné době splácí nějaký úvěr 27 procent Čechů, přičemž dalších 37 procent má zkušenost s úvěrem z minulosti. Podle průzkumu agentury NMS pro Českou bankovní asociaci (ČBA) splácí dvě a více půjček více než třetina lidí, kteří mají právě půjčeno.

Obecně si Češi nejčastěji půjčují na spotřební elektroniku (30 procent) či bílé zboží (24 procent), a rovněž na bytové zařízení (15 procent) nebo auto (22 procent). Fakt, že si lidé půjčují zejména na předměty denní potřeby, souvisí podle odborníků s impulzivním charakterem půjčování. Jako hlavní důvod, proč si vzali půjčku na nákup zboží, uvedlo 41 procent dotázaných výhodnou splátkovou akci, respektive neochotu šetřit (37 procent).

 „Češi již nejsou tak zvyklí si šetřit na konkrétní nákup jako tomu bývalo dříve a jsou relativně více netrpěliví. Proto půjčkám dominuje spotřební zboží přímo od prodejců,“ řekl výkonný ředitel ČBA Pavel Štěpánek. Připomněl, že mnozí lidé mají dvě i více půjček, což zvyšuje riziko platební neschopnosti a následnou nutnost konsolidace půjček.

PRŮMĚRNÁ PŮJČKA 45 TISÍC

Průměrná výše půjčky je 45 tisíc korun, ovšem rozptyl je poměrně velký. Třetina dotázaných si například půjčila více než 100 tisíc korun. Čtvrtina naopak méně než deset tisíc. Ovšem i u malých dluhů je na místě obezřetnost. Podle oficiálních statistik Poradny při finanční tísni představuje 85 procent všech dluhů v exekuci půjčky do 10 tisíc korun.

Výzkum pro Českou bankovní asociaci se zaměřil rovněž na takzvané skóre rizikového půjčování, které hodnotí lidi s úvěrem podle různých faktorů. Jako rizikový je hodnocen člověk, který získal čtyři a více bodů. Aktuální výzkum ukázal, že skóre rizikového půjčování vykazuje takřka každý třetí Čech, který si půjčuje. Většina z těch, kteří si půjčují rizikově, přitom mají nebo měli půjčku od nebankovní společnosti nebo přímo od prodejce zboží.

Mezi rizikově si půjčujícími nalezneme více mužů než žen. Věkově inklinují k rizikovým půjčkám především lidé ve středním věku 35 až 54 let, zatímco starší lidé bývají při půjčování konzervativní, zdrženliví. Není překvapivé, že u lidí s vyšším vzděláním je poměr rizikového půjčování nižší. Rizikově si rovněž půjčují domácnosti s nízkými úsporami. Vysoký podíl rizikových půjček vykazují rovněž lidé žijící samostatně.

KONSOLIDACE PŮJČEK

„Jakkoli je podíl rizikových půjček relativně vysoký, dobrá zpráva je, že si Češi začínají uvědomovat rizika, plynoucí z vyššího počtu spotřebitelských půjček a stále častěji přistupují ke konsolidaci svých úvěrů,“ konstatoval Štěpánek.

Aktuální průzkum ukázal, že konsolidaci půjček jako preferované řešení platební neschopnosti uvedla cela čtvrtina dotázaných. Z dalších variant se dotazovaní přiklonili k „vyjednávání o výši splátek“ a rovněž k „půjčce od příbuzných či přátel“.

„Výzkum potvrdil to, co ostatně vyplývá i z úvěrových statistik: hlavním zdrojem a činitelem dluhových potíží části obyvatelstva rozhodně nejsou banky. A naopak se může stát, že se doposud bezproblémový klient banky dostane do potíží se splácením úvěru, protože se zadlužil někde jinde a dluhové břemeno mu přerostlo přes hlavu“, sdělil Štěpánek. „I proto mají banky zájem na tom, aby se dluhová situace obyvatelstva stabilizovala v únosných mezích, přispívají do diskuse, jak toho docílit a přijímají i konkrétní kroky, jako je zmíněná možnost konsolidace půjček.“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.