Slevové akce a neochota šetřit. To jsou hlavní důvody, proč se české domácnosti zadlužujízdroj: Pixabay

ANALÝZA: Češi neradi šetří, radši se při nákupu zboží zadluží

Slevové akce a neochota šetřit. To jsou hlavní důvody, proč se české domácnosti zadlužují. Češi si půjčují zejména od nebankovních společností nebo přímo od prodejce zboží. Bezmála třetina lidí si půjčuje rizikovým způsobem. Takové jsou hlavní závěry velkého únorového průzkumu agentury NMS pro Českou bankovní asociaci.

V současné době splácí nějaký úvěr 27 procent Čechů, přičemž dalších 37 procent má zkušenost s úvěrem z minulosti. Podle průzkumu agentury NMS pro Českou bankovní asociaci (ČBA) splácí dvě a více půjček více než třetina lidí, kteří mají právě půjčeno.

Obecně si Češi nejčastěji půjčují na spotřební elektroniku (30 procent) či bílé zboží (24 procent), a rovněž na bytové zařízení (15 procent) nebo auto (22 procent). Fakt, že si lidé půjčují zejména na předměty denní potřeby, souvisí podle odborníků s impulzivním charakterem půjčování. Jako hlavní důvod, proč si vzali půjčku na nákup zboží, uvedlo 41 procent dotázaných výhodnou splátkovou akci, respektive neochotu šetřit (37 procent).

 „Češi již nejsou tak zvyklí si šetřit na konkrétní nákup jako tomu bývalo dříve a jsou relativně více netrpěliví. Proto půjčkám dominuje spotřební zboží přímo od prodejců,“ řekl výkonný ředitel ČBA Pavel Štěpánek. Připomněl, že mnozí lidé mají dvě i více půjček, což zvyšuje riziko platební neschopnosti a následnou nutnost konsolidace půjček.

PRŮMĚRNÁ PŮJČKA 45 TISÍC

Průměrná výše půjčky je 45 tisíc korun, ovšem rozptyl je poměrně velký. Třetina dotázaných si například půjčila více než 100 tisíc korun. Čtvrtina naopak méně než deset tisíc. Ovšem i u malých dluhů je na místě obezřetnost. Podle oficiálních statistik Poradny při finanční tísni představuje 85 procent všech dluhů v exekuci půjčky do 10 tisíc korun.

Výzkum pro Českou bankovní asociaci se zaměřil rovněž na takzvané skóre rizikového půjčování, které hodnotí lidi s úvěrem podle různých faktorů. Jako rizikový je hodnocen člověk, který získal čtyři a více bodů. Aktuální výzkum ukázal, že skóre rizikového půjčování vykazuje takřka každý třetí Čech, který si půjčuje. Většina z těch, kteří si půjčují rizikově, přitom mají nebo měli půjčku od nebankovní společnosti nebo přímo od prodejce zboží.

Mezi rizikově si půjčujícími nalezneme více mužů než žen. Věkově inklinují k rizikovým půjčkám především lidé ve středním věku 35 až 54 let, zatímco starší lidé bývají při půjčování konzervativní, zdrženliví. Není překvapivé, že u lidí s vyšším vzděláním je poměr rizikového půjčování nižší. Rizikově si rovněž půjčují domácnosti s nízkými úsporami. Vysoký podíl rizikových půjček vykazují rovněž lidé žijící samostatně.

KONSOLIDACE PŮJČEK

„Jakkoli je podíl rizikových půjček relativně vysoký, dobrá zpráva je, že si Češi začínají uvědomovat rizika, plynoucí z vyššího počtu spotřebitelských půjček a stále častěji přistupují ke konsolidaci svých úvěrů,“ konstatoval Štěpánek.

Aktuální průzkum ukázal, že konsolidaci půjček jako preferované řešení platební neschopnosti uvedla cela čtvrtina dotázaných. Z dalších variant se dotazovaní přiklonili k „vyjednávání o výši splátek“ a rovněž k „půjčce od příbuzných či přátel“.

„Výzkum potvrdil to, co ostatně vyplývá i z úvěrových statistik: hlavním zdrojem a činitelem dluhových potíží části obyvatelstva rozhodně nejsou banky. A naopak se může stát, že se doposud bezproblémový klient banky dostane do potíží se splácením úvěru, protože se zadlužil někde jinde a dluhové břemeno mu přerostlo přes hlavu“, sdělil Štěpánek. „I proto mají banky zájem na tom, aby se dluhová situace obyvatelstva stabilizovala v únosných mezích, přispívají do diskuse, jak toho docílit a přijímají i konkrétní kroky, jako je zmíněná možnost konsolidace půjček.“

Petr Starý

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *