Česko proti celosvětovému trendu bezhotovostních plateb

Pokus o první krok k bezhotovostní společnosti v Česku rychle ztroskotal. Levicoví politici výhradně elektronické vyplácení penzí zavedené ministrem Drábkem zrušili, sotva se dostali k moci. Kulantně omlouvané nízké finanční gramotnosti využili k politickým bodům. Ve Skandinávii, Izraeli, Jižní Koreji, Austrálii, Švýcarsku, USA, kde s nadsázkou řečeno každý popelář ví o akciových trzích víc než 99 procent tuzemské populace, však postupují zcela opačně.

Ilustrační foto: FAEI.cz

V Dánsku a v Norsku nemusí hotovost přijímat benzinky, restaurace, obchody, zdravotnická zařízení, ve Švédsku odstraňují bankomaty, většina bankovních poboček už nemá hotovostní přepážky a koncerty skupiny ABBA lze platit jen kartou, v USA se i příspěvky církvím platí elektronicky.

Češi preferují hotovost

Svět rychle směřuje k bezhotovostnímu platebnímu styku. Podle jedněch do otroctví, podle jiných k závěrečnému boji s drogovými mafiemi, finančními ekvilibristy a šedé ekonomice. Nikoho proto nepřekvapí, že v Česku, podle Markéty Šichtařové z Next Finance, preferuje hotovost 98 procent obchodníků a 89 procent zákazníků.

„Česká národní banka neprovádí průzkumy ohledně platebního chování fyzických a právnických osob. Určité odhady lze vyvodit ze statistických dat Sdružení pro bankovní karty. Zatímco na světě je v průměru provedeno zhruba 65 % plateb bezhotovostně a 35 % v hotovosti, v České republice je tomu naopak,“ sdělil mluvčí ČNB Marek Zeman. „Bezhotovostní placení postupně roste také, což je patrné ze statistiky mezibankovního platebního styku,“ doplnil Zeman.

Dánsko už netiskne

Na celkové peněžní zásobě v západních zemích se hotovost podílí asi deseti procenty. V Norsku pouze patnáct procent plateb proběhne v hotovosti, ve Švédsku je už jen pět procent plateb v maloobchodě hotovostních.

Dánsko od letoška přestalo tisknout bankovky a razit mince a chce je zcela stáhnout z oběhu do roku 2030. V ambiciózní Austrálii to výzkum Westpac Bank předpovídá už na rok 2022, podobnou prognózu však má i Norsko.

Celkové operace v hotovosti firem i občanů se ve Švédsku blíží pouhým třem procentům. V Evropě je tento ukazatel přibližně třikrát vyšší, a v USA činí kolem sedmi procent. Menší podíl plateb v hotovosti než Švédové mají už jen v Jižní Koreji. Tam činí podle údajů World Payments Report pouhá dvě procenta.

510 miliard v oběhu

V Česku koluje 510 miliard korun v bankovkách a mincích. V roce 2011 to bylo jen 390 miliard korun, takže trend je přesně opačný než v rozvinutých zemích.

„ČNB dodává hotovost na základě požadavků obchodních bank, které zase odrážejí poptávku po hotovosti od obyvatel, podnikatelů a firem. Poměr mezi hotovostním a bezhotovostním placením ČNB ponechává přirozenému vývoji poptávky po obou formách peněz,“ informoval Zeman.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Zobrazit pingbacky

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB