Česko proti celosvětovému trendu bezhotovostních plateb

Analýza

Pokus o první krok k bezhotovostní společnosti v Česku rychle ztroskotal. Levicoví politici výhradně elektronické vyplácení penzí zavedené ministrem Drábkem zrušili, sotva se dostali k moci. Kulantně omlouvané nízké finanční gramotnosti využili k politickým bodům. Ve Skandinávii, Izraeli, Jižní Koreji, Austrálii, Švýcarsku, USA, kde s nadsázkou řečeno každý popelář ví o akciových trzích víc než 99 procent tuzemské populace, však postupují zcela opačně.

Ilustrační foto: FAEI.cz

V Dánsku a v Norsku nemusí hotovost přijímat benzinky, restaurace, obchody, zdravotnická zařízení, ve Švédsku odstraňují bankomaty, většina bankovních poboček už nemá hotovostní přepážky a koncerty skupiny ABBA lze platit jen kartou, v USA se i příspěvky církvím platí elektronicky.

Češi preferují hotovost

Svět rychle směřuje k bezhotovostnímu platebnímu styku. Podle jedněch do otroctví, podle jiných k závěrečnému boji s drogovými mafiemi, finančními ekvilibristy a šedé ekonomice. Nikoho proto nepřekvapí, že v Česku, podle Markéty Šichtařové z Next Finance, preferuje hotovost 98 procent obchodníků a 89 procent zákazníků.

„Česká národní banka neprovádí průzkumy ohledně platebního chování fyzických a právnických osob. Určité odhady lze vyvodit ze statistických dat Sdružení pro bankovní karty. Zatímco na světě je v průměru provedeno zhruba 65 % plateb bezhotovostně a 35 % v hotovosti, v České republice je tomu naopak,“ sdělil mluvčí ČNB Marek Zeman. „Bezhotovostní placení postupně roste také, což je patrné ze statistiky mezibankovního platebního styku,“ doplnil Zeman.

Dánsko už netiskne

Na celkové peněžní zásobě v západních zemích se hotovost podílí asi deseti procenty. V Norsku pouze patnáct procent plateb proběhne v hotovosti, ve Švédsku je už jen pět procent plateb v maloobchodě hotovostních.

Dánsko od letoška přestalo tisknout bankovky a razit mince a chce je zcela stáhnout z oběhu do roku 2030. V ambiciózní Austrálii to výzkum Westpac Bank předpovídá už na rok 2022, podobnou prognózu však má i Norsko.

Celkové operace v hotovosti firem i občanů se ve Švédsku blíží pouhým třem procentům. V Evropě je tento ukazatel přibližně třikrát vyšší, a v USA činí kolem sedmi procent. Menší podíl plateb v hotovosti než Švédové mají už jen v Jižní Koreji. Tam činí podle údajů World Payments Report pouhá dvě procenta.

510 miliard v oběhu

V Česku koluje 510 miliard korun v bankovkách a mincích. V roce 2011 to bylo jen 390 miliard korun, takže trend je přesně opačný než v rozvinutých zemích.

„ČNB dodává hotovost na základě požadavků obchodních bank, které zase odrážejí poptávku po hotovosti od obyvatel, podnikatelů a firem. Poměr mezi hotovostním a bezhotovostním placením ČNB ponechává přirozenému vývoji poptávky po obou formách peněz,“ informoval Zeman.

Sdílet:
Zobrazit pingbacky

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh nerozhýbal ani konkurenční boj bank

Komerční banky stále marně bojují s následky opakovaných restrikcí České národní banky (ČNB) týkajících se poskytování hypotečních úvěrů. Celý trh zůstává výrazně pod úrovní z loňského roku a nic na tom nemění ani …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru