Hýčkejte si svého šéfa, dostanete výrazně vyšší plat

Analýza

Mít dobrý vztah se svým nadřízeným se samozřejmě vyplatí. V Česku dokonce tak, že to může přinést až bezmála o pětinu vyšší plat. Ukázal to průzkum portálu Platy.cz mezi zaměstnanci. Kromě Česka se šetření zúčastnily desítky tisíc pracovníků v dalších deseti zemích.

Mít dobrý vztah se svým nadřízeným se vyplatí. Foto: PixabayFOTO:

Až čtyři z deseti zaměstnanců charakterizují svůj vztah k nadřízenému spíše neutrálně či negativně. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu portálu Platy.cz, který je součástí Paylab Compensation Monitoru, sledujícího trendy v oblasti odměňování. Do průzkumu se zapojily více než 52 tisíce pracovníků z jedenácti zemí včetně Česka. Součástí průzkumu bylo rovněž hodnocení svých přímých nadřízených a to, jaký vliv mají vztahy se šéfem na platové ohodnocení „obyčejného“ zaměstnance.

Rezervovaný vztah se svým šéfem, kdy je cítit vzájemný odstup, má v hodnocení za všechny zúčastněné země 35 procent dotázaných, což víceméně odpovídá i situaci v Česku (34 procent zaměstnanců). Jen čtyři procenta ve všech zemích (v Česku tři procenta) uvedla, že je jejich vztah s nadřízeným chladný až nepřátelský.

JEDNIČKOU JE ESTONSKO

„Přátelský vztah se šéfem deklarovalo v České republice 63 procent respondentů. Zajímavým zjištěním je, že lidé, kteří mají přátelský vztah se šéfem, mají v Česku v průměru o 18 procent vyšší plat než ti, kteří mají s nadřízeným rezervovaný nebo nepřátelský vztah,“ uvedl Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz, propojeného s Platy.cz.

Není to ovšem žádné české specifikum. Výzkum ukázal, že vyšší plat mají vyšší prakticky všichni ve všech zemích, kde mají pracovníci „nadstandardně“ dobré vztahy se svými nadřízenými. Jednotlivé země se liší jen v tom, o kolik je mzda vyšší. Nejlépe jsou na tom zaměstnanci v Estonsku, kde mají podle průzkumu plat vyšší až o 21 procent. Paradoxně nejhůře je na tom sousední Lotyšsko, kde jsou platy vyšší jen o sedm procent.

Lépe než Češi jsou na tom s platem díky přátelským vztahům s nadřízeným ještě v Maďarsku a Srbsku, hůře například na Slovensku, v Polsku nebo Slovinsku. Z průzkumu také vyplynulo, že lidé na manažerských pozicích, kvalifikovaní techničtí pracovníci, zaměstnanci v IT a mladší zaměstnanci do 35 let mají všeobecně lepší vztahy s přímými nadřízenými. Čím je zaměstnanec starší, tím má rezervovanější vztah k nadřízenému.

CO VADÍ NA ŠÉFECH

Co zaměstnancům na svých nadřízeným nejvíce vadí? Nejčastěji u nich podle průzkumu postrádají férovost, upřímnost, schopnost komunikace, ale rovněž odvahu a rozhodnost. Lidé, kteří mají s nadřízeným přátelský vztah, si častěji stěžují, že šéf nemá kuráž a že je málo kreativní.

Zaměstnancům, kteří mají rezervovaný až chladný vztah se šéfem, zase postrádají více úcty a respektu, a vadí jim nedůvěryhodnost. Také více pochybují o jeho kompetentnosti, odbornosti a zkušenostech.

Zaměstnanci, kteří vydělávají podprůměrně, si stěžují, že šéfům chybí férovost, ochota, slušnost, pokora a větší otevřenost. Těm, jejichž platy jsou nadprůměrné, u šéfů kromě odborných zkušeností chybí také charizma, odvaha a rozhodnost, rozvaha a kreativita.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.