I bohatí se snaží vyhnout splácení svých dluhů

Analýza

Zažité pravidlo, že své dluhy nesplácí v první řadě chudší vrstvy obyvatelstva, nemusí být pokaždé až tak pravdivé. Unikátní data inkasní společnosti M.B.A. Finance ukazují, že vracet půjčené peníze se nechce ani bohatým v některých krajích.

Dohodnutý splátkový kalendář dodržuje pouze třetina tuzemských dlužníků. Foto: Pixabay

Češi patří ve splácení dluhů mezi evropský podprůměr. Jen třetina dlužníků, kteří dostanou možnost rozložit si platby do splátkového kalendáře, dohodu s finančním ústavem dodrží. Dokládají to údaje inkasní společnosti M.B.A. Finance. Největší šanci získat zpět půjčený obnos přitom mají věřitelé ve Středočeském kraji, v Praze a na Vysočině. Naopak nejhůře se vymáhají peníze z dlužníků na Ústecku. Zajímavostí je, že dlužníci v chudších krajích jsou mnohdy spolehlivějšími plátci než v ekonomicky silných regionech.

„Jsou chudší kraje, například Zlínský, Vysočina nebo Olomoucký, kde své závazky lidé plní. Ukazatel nesplacených dluhů je tam hodně pod republikovým průměrem. Naproti tomu v některých bohatších krajích, typicky Plzeňském nebo Praze, je počet neplatičů překvapivě vyšší,“ sdělil Jakub Zetek, provozní ředitel M.B.A. Finance.

NEOCHOTA ŘEŠIT SITUACI

Ve většině případů se lidé dostanou do dluhů kvůli neochotě řešit svou platební neschopnost. Pokud dlužník svou situaci neřeší, je nevyhnutelná žaloba. Vyhýbat se dohodě a nechat vše na soudech ovšem experti nedoporučují. Náklady spojené s vymáháním dluhu se pak navýší až o desítky tisíc korun za honorář advokátů, soudní poplatky a náklady exekučního řízení.

„Mimosoudní řešení dluhu umožňuje vzájemnou dohodu mezi věřitelem a dlužníkem. V případě exekuce se ale již dlužníka nikdo na nic neptá a zabavuje se maximum možného, protože příležitost se dohodnout dlužník propásnul,“ konstatoval Zetek.

Půjčky spojené s provozem a financováním domácností nezvládají podle analýzy společnosti M.B.A. Finance splácet především obyvatelé Ústeckého, Karlovarského a Libereckého kraje. Naopak nejméně se do problémů se splácením dluhů dostávají lidé ze Zlínska, Vysočiny a Olomouckého kraje. Firma se opírá o data o zhruba 540 tisících dlužníků, kteří se dostali do problémů se splácením a věřitelům dluží za výdaje spojené s chodem domácnosti, tedy za energie, telekomunikační služby, pojištění a bankovní financování.

SPLÁTKOVÝ KALENDÁŘ DODRŽUJE TŘETINA

„U věřitelů na Ústecku je třikrát větší pravděpodobnost, že se dostanou do problémů se splácením, než kdyby pocházeli z Vysočiny nebo Zlínského kraje,“ upozornil Zetek. Pokud domácnost přestane platit, šance na úhradu dluhu se významně liší: Zatímco u některých dluhů je úspěšnost 10procentní, u jiných to je 80 procent. Češi v tomto ohledu patří mezi evropský podprůměr – vyplývá z mezinárodního srovnání M.B.A. Finance.

O splacení dluhu bez asistence soudů a exekutorů rozhoduje kromě výše dluhu a životní situace dlužníka zejména ochota situaci řešit mimosoudní dohodou. Podle finančních expertů platí zásada poskytnout co nejvíce informací, aby se situace dala řešit. „Dlužník ale musí chtít spolupracovat, a hlavně dohodu dodržovat: Pouze třetina tuzemských dlužníků dohodnutý splátkový kalendář dodržuje,“ dodal Jakub Zetek.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Volný pád cen pohonných hmot pokračuje

Zatímco v říjnu loňského roku se průměrná cena benzínu vyšplhala až k úrovni 33,80 koruny za litr, nyní atakuje hranici 31,00 koruny za litr. Během tří měsíců došlo k propadu ceny benzínu o přibližně 8 procent, což …

Bude francouzská Hello Bank štikou v českém rybníku?

Na několikaletého lídra v disciplíně spořicích účtů Air Bank teď vehementně útočí všechny konkurenční banky. Jednoprocentní úrok už nestačí ani třetí pozici, ač Air Bank po svém vzniku slibovala klientům, že vždy na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Nenechte se šidit ani na služebních cestách

Poradna
Posílá vás zaměstnavatel na pracovní cestu? Pak nezapomeňte na cestovní příkaz, není to totiž formalita. Pomůže vám při sjednávání náhrady při havárii či újmě na zdraví, ale hlavně jej využijete při nárokování stravného, které se navíc od ledna zvýšilo. Při tuzemských cestách ve všech časových pásmech, ale více dopřát si můžete i při cestování např. do Polska a Nizozemska.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru