I bohatí se snaží vyhnout splácení svých dluhů

Analýza

Zažité pravidlo, že své dluhy nesplácí v první řadě chudší vrstvy obyvatelstva, nemusí být pokaždé až tak pravdivé. Unikátní data inkasní společnosti M.B.A. Finance ukazují, že vracet půjčené peníze se nechce ani bohatým v některých krajích.

Dohodnutý splátkový kalendář dodržuje pouze třetina tuzemských dlužníků. Foto: Pixabay

Češi patří ve splácení dluhů mezi evropský podprůměr. Jen třetina dlužníků, kteří dostanou možnost rozložit si platby do splátkového kalendáře, dohodu s finančním ústavem dodrží. Dokládají to údaje inkasní společnosti M.B.A. Finance. Největší šanci získat zpět půjčený obnos přitom mají věřitelé ve Středočeském kraji, v Praze a na Vysočině. Naopak nejhůře se vymáhají peníze z dlužníků na Ústecku. Zajímavostí je, že dlužníci v chudších krajích jsou mnohdy spolehlivějšími plátci než v ekonomicky silných regionech.

„Jsou chudší kraje, například Zlínský, Vysočina nebo Olomoucký, kde své závazky lidé plní. Ukazatel nesplacených dluhů je tam hodně pod republikovým průměrem. Naproti tomu v některých bohatších krajích, typicky Plzeňském nebo Praze, je počet neplatičů překvapivě vyšší,“ sdělil Jakub Zetek, provozní ředitel M.B.A. Finance.

NEOCHOTA ŘEŠIT SITUACI

Ve většině případů se lidé dostanou do dluhů kvůli neochotě řešit svou platební neschopnost. Pokud dlužník svou situaci neřeší, je nevyhnutelná žaloba. Vyhýbat se dohodě a nechat vše na soudech ovšem experti nedoporučují. Náklady spojené s vymáháním dluhu se pak navýší až o desítky tisíc korun za honorář advokátů, soudní poplatky a náklady exekučního řízení.

„Mimosoudní řešení dluhu umožňuje vzájemnou dohodu mezi věřitelem a dlužníkem. V případě exekuce se ale již dlužníka nikdo na nic neptá a zabavuje se maximum možného, protože příležitost se dohodnout dlužník propásnul,“ konstatoval Zetek.

Půjčky spojené s provozem a financováním domácností nezvládají podle analýzy společnosti M.B.A. Finance splácet především obyvatelé Ústeckého, Karlovarského a Libereckého kraje. Naopak nejméně se do problémů se splácením dluhů dostávají lidé ze Zlínska, Vysočiny a Olomouckého kraje. Firma se opírá o data o zhruba 540 tisících dlužníků, kteří se dostali do problémů se splácením a věřitelům dluží za výdaje spojené s chodem domácnosti, tedy za energie, telekomunikační služby, pojištění a bankovní financování.

SPLÁTKOVÝ KALENDÁŘ DODRŽUJE TŘETINA

„U věřitelů na Ústecku je třikrát větší pravděpodobnost, že se dostanou do problémů se splácením, než kdyby pocházeli z Vysočiny nebo Zlínského kraje,“ upozornil Zetek. Pokud domácnost přestane platit, šance na úhradu dluhu se významně liší: Zatímco u některých dluhů je úspěšnost 10procentní, u jiných to je 80 procent. Češi v tomto ohledu patří mezi evropský podprůměr – vyplývá z mezinárodního srovnání M.B.A. Finance.

O splacení dluhu bez asistence soudů a exekutorů rozhoduje kromě výše dluhu a životní situace dlužníka zejména ochota situaci řešit mimosoudní dohodou. Podle finančních expertů platí zásada poskytnout co nejvíce informací, aby se situace dala řešit. „Dlužník ale musí chtít spolupracovat, a hlavně dohodu dodržovat: Pouze třetina tuzemských dlužníků dohodnutý splátkový kalendář dodržuje,“ dodal Jakub Zetek.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Berňák si došlápl na Airbnb, na řadě je služba Zonky

To, čemu se říká sdílená ekonomika, vyvolává už delší dobu diskusi, někdy i vášně. Stačí připomenout protesty koncesovaných taxikářů proti řidičům služby Uber, nebo rostoucí odpor lidí žijících v blízkosti …

Equa bank zvýší úrokovou sazbu

Jako třetí na českém bankovním trhu zareagovala na zvyšování základních úrokových sazeb ČNB Equa bank. Svým klientům rozeslala dopisy, v nichž jim oznámila, že si jejich peníze na spořicích účtech od 20. srpna …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru