Jaké nekalé triky používají podomní prodejci energií?

Analýza

Ve vymýšlení fíglů, jak se vetřít do důvěry lidí mají podomní prodejci energií velkou fantazii. Když jim uvěříte, může vás to vyjít draho. Nabízíme vám proto přehled jich nejčastějších báchorek z posledních let. Údajně jim podléhají nejen senioři, ale i lidé podstatně mladší.

Velkým trikem bylo v roce 2014 rozdávání žárovek, spojené s nabídkou dodávek energie. Foto: Pixabay

Triky lidí, kteří pod nejrůznějšími obcházejí domácnosti, nebo i menši provozovny, a nabízejí cokoli co má něco společného s energiemi, mají jedno společné. Potřebují působit důvěryhodně, nebo zajímavě. Pro přicházejí s výhodnou nabídkou, jdou něco zkontrolovat, případně vás jdou zachránit před přerušením dodávky elektřiny či plynu.

Důvěryhodnosti si mnohdy dodávají tím, že se představují jako zástupci místního dominantního dodavatele (E.ON, ČEZ, PRE), nebo dokonce jako zaměstnanci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) či Státní energetické inspekce. Dalším společným rysem je to, že jejich nabídka bývá „časově omezená“, případně je potřeba ji přijmout neprodleně.

KDO SKUTEČNĚ ZAZVONÍ?

Zazvonil u vás zástupce ČEZ, E.ON nebo ERÚ? Nevěřte jim! Dodavatelé energií, stejně jako banky, se svými zákazníky nekomunikují prostřednictvím lidí, kteří obcházejí domácnosti! Téměř vše vyřizují prostřednictvím snadno identifikovatelné korespondence. Ba ani pracovníci ERÚ, ani zástupci Státní energetické inspekce domácnosti neobcházejí. Když už k vám dodavatelé, nebo úřady někoho potřebují vyslat, informují vás o tom předem. Jejich zaměstnanci navíc mají průkazy, podle kterých si můžete na infolince dodavatele telefonicky ověřit, zda jsou tím, za koho se vydávají. (Telefonní číslo, které uvede návštěvník, by mohlo být součástí jeho triku).

Pokud tedy u vás jakýkoli „energetik“ zazvoní bez předchozí domluvy na základě korespondence, nebo telefonátu, můžete si automaticky zvýšit stupeň bdělosti na ten nejvyšší. V případě, že vám jen zamává pod nosem nějakým průkazem a nedá vám možnost si ověřit jeho identitu, diskuzi rovnou ukončete a nechte jej stát před zavřenými dveřmi. A pokud ve vaší obci platí zákaz podomního prodeje, nepochybíte, když o jeho návštěvě, případně i směru další chůze budete informovat obecní úřad či městskou policii.

V lepším případě vám příchozí rovnou férově řekne, koho zastupuje (někoho z menších dodavatelů) a bude vám nabízet přechod k němu. Jestliže od vás nic nechce, pouze vám předá písemné materiály, případně popíše výhody nabídky, zanechá na sebe spojení a poroučí se, je vše v pořádku. Vy si můžete nabídku v klidu prostudovat, zvážit, konzultovat a pak dodavatele kontaktovat či nikoli. Samozřejmě v případě, že u vás platí zákaz podomního prodeje, můžete i tentokrát kontaktovat úřady.

NIC NEDÁVAT, NEZVAT DÁL

Jakmile však po vás návštěvník začne chtít ukázat jakékoli dokumenty, diskuzi ukončete. V opačném případě mu tím můžete totiž dát příležitost k tomu, aby si opsal vaše údaje a na jejich základě pak sepsal smlouvu o tom, že přecházíte k jeho dodavateli a tu vás pod nějakou záminkou nechá podepsat.

Není také nejmenší důvod k tomu, aby vám takový někdo kontroloval elektroměr, plynoměr či jiné zařízení. Na odečet či revizi těchto zařízení vás přeci vždy distributor vždy předem upozorní. Jeho pracovníci mají také služební průkazy a jejich identitu si můžete u firmy ověřit. Stejným nesmyslem jsou údajné kontroly faktur, nebo tarifů.

Není také třeba, aby vám někdo u stolu v kuchyni vysvětloval výhody nabídky firmy, pro kterou pracuje. Navíc, čím více času těmto lidem dáte, tím větší je šance, že přijdou na to, jak vás tam dostat tam, kam potřebují. A vy spláčete nad výdělkem. Neověřeného návštěvníka proto rozhodně nepouštějte do bytu. Pod záminkou kontroly, nebo prodeje energií se vám také může do bytu snažit dostat zloděj…

TELEFONÁTY A VÝPOVĚDI

Ostražití musíte být i v případě telefonického hovoru. Smlouva totiž nemusí být nutně uzavřena písemně. Takže neseriózní firma by celkem snadno mohla tvrdit, že jste s ní smlouvu o dodávkách energie uzavřeli po telefonu a dokazovala by to nahrávkou hovoru, ve které budete s něčím souhlasit. Nejjistější je takové hovory rovnou ukončit a nanejvýš požádat o zaslání nabídky poštou.

Pokud k podpisu smlouvy dojde, není ještě nic ztraceno. „Jako spotřebitel nebo podnikající fyzická osoba můžete od smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání písemně odstoupit bez uvedení důvodu a bez jakékoliv sankce ve lhůtě do pěti dnů před zahájením dodávky elektřiny nebo plynu. Lhůta k uplatnění práva na odstoupení je zachována, pokud bylo odstoupení od smlouvy písemně odesláno před uplynutím této lhůty,“ objasnil Jiří Chvojka z ERÚ.

V případě, že jste pětidenní lhůtu propásli, máte pořád ještě možnost smlouvu zrušit. Smlouvu uzavřenou s jiným dodavatelem může totiž ten, kdo není podnikatel, bez sankcí vypovědět do patnáctého dne po zahájení dodávek plynu či elektřiny. Patnáctidenní výpovědní lhůta začíná běžet od prvního dne měsíce, jež následuje po doručení výpovědi dodavateli.

JEŠTĚ DVA „FÍGLE“

Do rozboru triků podomních prodejců energií chybí ještě dva triky. Prvním je šok. Šok z toho, že vám – samozřejmě zcela seriózně – takový člověk sdělí, že váš dodavatel zkrachoval, nebo nějakým jiným způsobem ukončil svoji činnost. Nebo vám sdělí, že vám končí smlouva. I kdyby jedno či druhé byla pravda, není to důvod, aby k vám přišel nějaký prodejce.

Pokud by váš dodavatel ukončil činnost, nepřijdete ani o plyn, ani o elektřinu. Jejich dodávku by zajistil místně příslušný distributor a vy byste byli písemně informováni o tom, že si máte vybrat nového dodavatele.

A že vám končí smlouva? Smlouvy jsou buď na dobu neurčitou, nebo na dobu určitou s automatickým prodloužením. Takže i tentokrát můžete prodejce klidně vypoklonkovat ze dveří.

Velkým trikem, který může někdo časem modifikovat, bylo v roce 2014 rozdávání žárovek, spojené s nabídkou dodávek energie. LED žárovky byly dárkem k uzavření smlouvy o dodávce. Jenže ve smlouvě byla i klauzule o tom, pokud někdo od smlouvy odstoupí, musí vrátit i nepoškozené žárovky, jinak platil 2000 korun.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB