Každý Čech loni v práci v průměru proflákal 41 tisíc korun

Analýza
Pracovní den má sice oficiálně osm a půl hodiny, pro průměrného Čecha je ovšem o hodinu a jednu minutu kratší. To je doba, kterou zaměstnanci nestráví přidělenou prací, ale třeba projížděním internetu. Převedeno do průměrné mzdy to znamená, že zaměstnavatel tratil na jednom svém pracovníkovi 163 korun denně, tedy 41 175 ročně. Ukazuje to průzkum společnosti truconneXion, která se výpočtem „proflákané“ pracovní doby zabývá dlouhodobě.
Z počítačů na mobil se přesunuje většina mimopracovních aktivit, které zaměstnance rozptylují a zdržují od práce. Foto: Pixabay

Z analýzy této společnosti vyplývá, že zaměstnanci strávili vloni mimopracovními aktivitami 61 minut, což je 3 minuty více než v roce předchozím. Převedeno na peníze jde o nárůst o 14 „proflákaných“ korun denně. Znamená to, že se ztráta zaměstnavatelů v roce 2016 poprvé za osm let sledování mimopracovních aktivit vyšplhala přes 41 tisíc korun za rok za jednoho zaměstnance. Pro srovnání: například v roce 2011 to bylo necelých 30 tisíc korun, v roce 2015 přibližně 37,5 tisíc. Tyto částky vynaložily firmy na mzdách, aniž by byly podloženy reálnou prací.

Měření se zaměřuje na administrativní profese, tedy tam, kde je výpočetní technika každodenním pracovním nástrojem. Firma truconneXion pomáhá společnostem optimalizovat využívání informačních technologií a zjišťovat, jak je zaměstnanci reálně využívají.

„Loni firmy stálo měsíční zahálení jednoho zaměstnance v průměru 3 431 korun, což v celoročním úhrnu představuje 41 175 korun. To je o 3 616 korun více než v předchozím období. V průměru si tak loni každý administrativní zaměstnanec udělal bez svolení zaměstnavatele více než měsíční placenou dovolenou,“ řekl Martin Hnízdil, AuditPro manažer ze společnosti truconneXion. Obdobná situace platí jak v podnikatelském, tak nepodnikatelském sektoru.

Nejčastěji totiž pracovníci tráví čas v práci na sociálních sítích, čtením zpráv na zpravodajských portálech, soukromou on-line komunikací a nákupy. Za nárůstem promrhaného času stojí zejména chytré mobilní telefony, které ve funkčnosti a možnostech zábavy snadno nahradí klasický stolní počítač. Zároveň nejsou mobily zaměstnavateli obvykle centrálně spravovány.  Z mobilů a tabletů se v závěru loňského roku uskutečnilo více než 60 procent mimopracovních přístupů k internetu, vyplývá ze statistik nástroje AuditPro.

„Z počítačů na mobil se přesunuje většina mimopracovních aktivit, které zaměstnance rozptylují a zdržují od práce. Na firemním notebooku si většina zaměstnanců Facebook spustit nedovolí, ale na telefonu téměř každý. Firmy totiž monitorují hlavně počítače a mobilní zařízení stojí mimo jejich zájem. To se ale začíná podstatně měnit,“ konstatoval manažer Hnízdil.

Počítače a nyní i chytré telefony jsou proto na pracovišti stále častěji vybaveny technologiemi, které umí zajistit bezpečnost firemních dat a zároveň vyhodnocovat efektivitu práce. Z firem, které se doposud zabývaly pouze správou a monitoringem počítačů, loni využívalo řešení pro správu mobilních zařízení pouze 22 procent. „Letos očekáváme nárůst o osm procentních bodů na celkem 30 procent,“ dodal Martin Hnízdil.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB