Kolik zaplatíme za to, že špatně vidíme. A co se vyplatí?

Asi pětina obyvatel Česka špatně vidí. Lidí s oční vadou každoročně stoupá a odborníci hovoří dokonce o tom, že se krátkozrakost rozmáhá jako epidemie. Kromě zdravotního handicapu mají tito lidé ještě jednu výraznou nevýhodu: oční vada je stojí nemalé peníze.

Někdo si pořizuje nové obroučky každý rok, jiný nosí na nose stejný model i několik let. Foto: Pixabay

Brýle, kontaktní čočky, laserová operace. Kolik co strojí? A co se nejvíc vyplatí? Odpověď samozřejmě není jednoznačná. Nejde jen o prosté kupecké počty, kdy se na jednu misku vah dají obroučky s dioptrickými skly a na druhou třeba krabičky s kontaktními čočkami. Záleží hodně i na tom, s jakou pravidelností si dotyčná osoba nové brýle pořizuje, nebo jak často používá dioptrické čočky – jestli je například nosí od rána do večera, sedm dní v týdnu, nebo si je nasazuje třeba jen na sportovní aktivitu. Používání kontaktních čoček po dobu dvaceti let se tak může vyšplhat až na 120 tisíc korun, ale může to být také jen zlomek této částky. I tak si zkusíme odpovědět na základní dvě otázky: za co se nevyplatí vyhazovat peníze a na čem není naopak radno šetřit?

KLASICKÉ BRÝLE

Brýle s dioptrickými čočkami stále používá většina krátkozrakých. Ostatně různá zvětšovací skla a později brýle mají nejdelší tradici, lidem s oční vadou pomáhají už několik staletí. Postupem času se z nich dokonce stal módní doplněk, brýle s obyčejnými skly (nepočítáme-li sluneční) nosí dokonce i někteří zdraví lidé – pro parádu.

Cenové rozpětí je u brýlí hodně široká, rovněž doba, jak dlouho jeden model ten který uživatel nosí. Nejlevnější obruby včetně skel vyjdou na zhruba 1,3 tisíc korun. Cena ovšem může povyskočit, pokud si musíme pořizovat například speciální skla, odlehčená, nebo aspoň skla s antireflexní vrstvou. Navíc není výjimkou, když se cena značkových obrouček špičkových světových firem dostane na několik desítek tisíc korun.

Rozdílná je rovněž frekvence výměny brýlí a skel. Někdo si pořizuje nové obroučky každý rok, jiný nosí na nose stejný model i několik let. Pokud zůstaneme u střídmé varianty a nebudeme si kupovat ty nejdražší obroučky, dostaneme se za dvacet let k částce 20 tisíc, respektive 40 tisíc korun, pokud brýle měníme jednou za dva roky, respektive každý rok.

KONTAKTNÍ ČOČKY

V roce 1955 vytvořil tým profesora Otto Wichterleho první měkký polymer pro výrobu kontaktních čoček. Po desítkách let inovací jsou na trhu k dostání nejrůznější druhy, od nichž se odráží i jejich cenovka. Pokud někdo nosí čočky pravidelně, vyjde ho to v průměru spolu s dalšími potřebnými pomůckami včetně čisticího roztoku v průměru na 500 korun měsíčně. To je za deset let přibližně 60 tisíc, a za dvacet tedy 120 tisíc korun.

Samozřejmě jsou na trhu i poměrně levné produkty, ale odborníci před nimi varují. Tvrdí, že se vyplatí si připlatit za kvalitní čočky. „Přestože jsou kontaktní čočky měkké, stále je to cizí tělísko, na které oči reagují,“ upozornila optometristka Veronika Halíková.  Podle výzkumu České kontaktologické společnosti vybírá celá čtvrtina uživatelů kontaktní čočky pouze na základě nízké ceny. Čočky pochybného původu zakoupené bez konzultace s lékařem však mohou způsobit nevratné poškození zraku.

Podle lékařských studií má alespoň jednu komplikaci spojenou s užíváním kontaktních čoček 60 procent uživatelů, mnozí jsou posléze nuceni čočky odložit a vrátit se k brýlím, nebo si zajít na laserovou operaci. „Příčinou diskomfortu při nošení čoček jsou nejčastěji sezónní alergie, nečistoty, prach, přílišné horko nebo suchý vzduch, ale i ztráta tekutin a větší spotřeba kyslíku při sportu,“ konstatovala Halíková. I tak je nutné aspoň občas kombinovat kontaktní čočky s brýlemi.

LASEROVÁ OPERACE

Jde o relativně novou metodu. Jako jediná ovšem zaručuje, že se krátkozraká osoba díky laserové korekci zraku navždy zbaví brýlí i kontaktních čoček. Jelikož jde o výrazný zásah do našeho zraku, vyplatí se být maximálně opatrný. Některé soukromé kliniky nabízejí tento zákrok za extrémně nízkou cenu, což ovšem může být na úkor kvality.

„Nízká cena je sice lákavá, ale může být počátkem nepříjemných a vleklých zdravotních komplikací. V žádném případě totiž nepokryje náklady na skutečně špičkové a zkušené lékaře, na kvalitní přístroje, a především na předoperační a pooperační péči,“ upozornila Lucie Valešová, primářka pražské Oční kliniky DuoVize.

Předoperační vyšetření je přitom jednou z nejdůležitějších součástí celého procesu. „Opravdu kvalitní vyšetření očí před operací trvá minimálně dvě hodiny. Musí totiž odhalit i skryté oční vady, které by na výsledek operace mohly mít negativní vliv,” vysvětlila Valešová. Kvalitní laserovou operaci obou očí včetně předoperační a pooperační péče lze pořídit zhruba za 40 tisíc korun – bez dalších investic. Jenže pro mnohé lidi s vadou zraku může být problém dát takovou jednorázovou částku dohromady, jiní se zase zákroku bojí, i když k tomu není racionální důvod. Kvalitní kliniky totiž disponují moderními přístroji.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.