Nezaměstnanost na třech procentech. Může ještě klesnout?

Analýza

Česko se pyšní nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii na úrovni zhruba tří procent. Teoreticky je sice ještě možné, aby klesla ještě o kousek níž, z praktického pohledu to ovšem už nijak výrazné být nemůže. Brání tomu totiž vyhovující struktura lidí zapsaných na úřadech práce. Chybí jim potřebná kvalifikace, pracovní návyky a mnohdy i chuť se nechat zaměstnat.

Zaměstnanec může dát výpověď bez udání důvodu, zaměstnavatel jen s oporou legislativy. Foto: Pixabay

Současná míra nezaměstnanosti už nejspíš narazila na své pomyslné dno. Dál už klesat moc nejde. „Ocitli jsme se na samotné hraně, kdy nezaměstnanost již nadále nebude výrazně klesat. V každé ekonomice je totiž určitý počet osob, které pracovat nechtějí a nebudou,“ upozorňuje Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu, která patří k nejvýznamnějším agenturám na tuzemském trhu.

OMEZENÝ PROSTOR

Prostor k dalšímu snižování nezaměstnanosti je proto výrazně omezený. Firmy už dnes pociťují zásadní problém s dostupností kvalifikované pracovní síly. Důsledkem je, že prudce roste počet neobsazených volných pracovních míst.

Počet volných pracovních míst v Česku oficiálně stoupnul na zhruba 200 tisíc. Ve skutečnosti je však toto číslo výrazně vyšší a podle našich odhadů se pohybuje okolo 300 tisíc. Zdaleka ne každá firma totiž volné pracovní místa na úřad práce hlásí. Situace se bude dále stupňovat s příchodem sezónních prací spojených s vánočními svátky v logistice, obchodu, potravinářství i službách,“ poznamenal Surka.

ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ

Je proto přirozené, že české firmy jsou nuceny ve stále větší míře zaměstnávat i cizince. A je možné očekávat další prohlubování tohoto trendu. Mnohé firmy dnes řeší, jestli přijmout cizince, anebo rostoucí objem zakázat zvládnou se současným personálem. Příliš velký a především rychlý efekt přitom nelze očekávat od systému rekvalifikací.

Je tedy velmi pravděpodobné, že počet zahraničních pracovníků bude v České republice nadále přibývat. Češi se ovšem nemusí obávat, že by jim cizinci brali práci. Firmy totiž obvykle sahají po zahraničních pracovních silách až v okamžiku, když se jim nepodaří najít vhodné lidi doma. Lidé ze zahraničí navíc obvykle v českém průmyslu pracují v turnusech, které nepřesahují dobu tří až šesti měsíců.

SKOKOVÉ ZVÝŠENÍ MEZD?

Potom se vracejí domů a firmy za ně musejí najít náhradu. Pokud je na trhu dostupný člověk z domácího prostředí, sáhnou raději po něm, než aby opět hledali cizince a za několik měsíců za něj hledali další náhradu. Obavy, že by zahraniční pracovníci brali Čechům práci, jsou proto neopodstatněné,“ dodal Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti McROY.

Nijak zásadní vliv na zaměstnanost nejspíš nemůže mít ani odbory prosazované skokové zvýšení mezd. Došlo by maximálně k „přelévání“ zaměstnanců z jedné firmy do druhé, avšak z makroekonomického hlediska by se situace na českém trhu práce s největší pravděpodobností nezměnila.

Zavřít reklamu ×
  1. Poklesem socialnich davek a prispevku na bydleni se da jeste velmi vyrazne zvednout chut k praci. Prostor je stale velmi veliky. Nezamestnanost je nepresny termin, vzdyt zamestnanost je kolem 71% 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB