Nezaměstnanost na třech procentech. Může ještě klesnout?

Analýza

Česko se pyšní nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii na úrovni zhruba tří procent. Teoreticky je sice ještě možné, aby klesla ještě o kousek níž, z praktického pohledu to ovšem už nijak výrazné být nemůže. Brání tomu totiž vyhovující struktura lidí zapsaných na úřadech práce. Chybí jim potřebná kvalifikace, pracovní návyky a mnohdy i chuť se nechat zaměstnat.

Zaměstnanec může dát výpověď bez udání důvodu, zaměstnavatel jen s oporou legislativy. Foto: Pixabay

Současná míra nezaměstnanosti už nejspíš narazila na své pomyslné dno. Dál už klesat moc nejde. „Ocitli jsme se na samotné hraně, kdy nezaměstnanost již nadále nebude výrazně klesat. V každé ekonomice je totiž určitý počet osob, které pracovat nechtějí a nebudou,“ upozorňuje Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu, která patří k nejvýznamnějším agenturám na tuzemském trhu.

OMEZENÝ PROSTOR

Prostor k dalšímu snižování nezaměstnanosti je proto výrazně omezený. Firmy už dnes pociťují zásadní problém s dostupností kvalifikované pracovní síly. Důsledkem je, že prudce roste počet neobsazených volných pracovních míst.

Počet volných pracovních míst v Česku oficiálně stoupnul na zhruba 200 tisíc. Ve skutečnosti je však toto číslo výrazně vyšší a podle našich odhadů se pohybuje okolo 300 tisíc. Zdaleka ne každá firma totiž volné pracovní místa na úřad práce hlásí. Situace se bude dále stupňovat s příchodem sezónních prací spojených s vánočními svátky v logistice, obchodu, potravinářství i službách,“ poznamenal Surka.

ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ

Je proto přirozené, že české firmy jsou nuceny ve stále větší míře zaměstnávat i cizince. A je možné očekávat další prohlubování tohoto trendu. Mnohé firmy dnes řeší, jestli přijmout cizince, anebo rostoucí objem zakázat zvládnou se současným personálem. Příliš velký a především rychlý efekt přitom nelze očekávat od systému rekvalifikací.

Je tedy velmi pravděpodobné, že počet zahraničních pracovníků bude v České republice nadále přibývat. Češi se ovšem nemusí obávat, že by jim cizinci brali práci. Firmy totiž obvykle sahají po zahraničních pracovních silách až v okamžiku, když se jim nepodaří najít vhodné lidi doma. Lidé ze zahraničí navíc obvykle v českém průmyslu pracují v turnusech, které nepřesahují dobu tří až šesti měsíců.

SKOKOVÉ ZVÝŠENÍ MEZD?

Potom se vracejí domů a firmy za ně musejí najít náhradu. Pokud je na trhu dostupný člověk z domácího prostředí, sáhnou raději po něm, než aby opět hledali cizince a za několik měsíců za něj hledali další náhradu. Obavy, že by zahraniční pracovníci brali Čechům práci, jsou proto neopodstatněné,“ dodal Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti McROY.

Nijak zásadní vliv na zaměstnanost nejspíš nemůže mít ani odbory prosazované skokové zvýšení mezd. Došlo by maximálně k „přelévání“ zaměstnanců z jedné firmy do druhé, avšak z makroekonomického hlediska by se situace na českém trhu práce s největší pravděpodobností nezměnila.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}
  1. Poklesem socialnich davek a prispevku na bydleni se da jeste velmi vyrazne zvednout chut k praci. Prostor je stale velmi veliky. Nezamestnanost je nepresny termin, vzdyt zamestnanost je kolem 71% 🙂

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Ekonomika

Ceny vepřového? Aby se v nich prase vyznalo

Pokud nejste zapřisáhlí vegetariáni, museli jste si toho při nákupech všimnout: Od loňského podzimu průměrná maloobchodní cena za kilo vepřového stoupla z počáteční stovky na 115 korun. Chovatelé prasat jsou v tom …

Nejčtenější

Ve zkušební době se o důvody výpovědi starat nemusíte

Poradna
Vypadá to, že jste dostali práci snů, ale nakonec se ukáže, že ten sen skončil dřív, než pořádně začal. Vlastně už po pár týdnech, hned ve zkušební době. Ta má sloužit k tomu, aby se zaměstnavatel i zaměstnanec poznali a prakticky kdykoli v jejím průběhu se mohli rozhodnout, zda má smysl ve spolupráci pokračovat.
Rolovat nahoru