bool(false)

Nový zákon vyčistí trh s půjčkami. Lichvu ale nevymýtí

Analýza

Půjčky poskytuje v tuzemsku okolo 60 tisíc subjektů. Ve své činnosti nebudou moci pokračovat ty, které nebudou mít základní jmění alespoň 20 milionů korun a licenci od České národní banky (ČNB).

Ilustrační foto: FAEI.cz

Přínos nového zákona o spotřebitelském úvěru spočívá především v tom, že zavádí dozor ČNB nad poskytovateli půjček jejich licencování. Platnost zákona začíná od 1. prosince letošního roku a o licenci budou muset poskytovatelé půjček požádat do tří měsíců od tohoto data. Ministerstvo financí předpokládá, že ze současných 60 tisíc poskytovatelů nejrůznějších půjček zbude okolo jednoho sta.

OBAVY Z ŠEDÉ ZÓNY

Protože existují – celkem pochopitelně – obavy z toho, že část neférových „půjčkařů“ přejde do takzvané šedé zóny, umožňuje zákon postihovat nelegální poskytování úvěrů. Větší hráči na trhu nový zákon vcelku vítají a mluví o pročištění trhu.

Je ovšem také pravdou, že pro ně ono „pročištění trhu“ znamená více zákazníků. A zákazníci zcela jistě zůstanou i těm současným poskytovatelům půjček, kteří nesplní zákonné podmínky a budou úvěry nabízet mimo zákon. Lichva, o kterou v jejich případě velmi pravděpodobně půjde, si totiž své zákazníky najde v každé zemi.

BEZ ROZHODČÍCH DOLOŽEK

Zákazníci lichvářů se totiž rekrutují z lidí, kteří by od férové společnosti úvěr zkrátka nedostali. Poskytovatelům, včetně nebankovních, totiž zákon ukládá povinnost prověřit si u žadatele jeho schopnost splácet (pokud půjčku dostane ten, kdo není schopen splácet, bude smlouva neplatná). To znamená, že ti, které měl nový zákon chránit především, z něj nebudou mít žádný užitek.

Užitek z něj naopak budou mít všichni, kteří úvěr dostanou. Zákon totiž omezuje smluvní sankce za zpoždění splátek, ale i za předčasné splacení úvěru (včetně hypoték) a ruší rozhodčí doložky, jež byly obvykle výhodné pouze pro věřitele. Regulace se nově vztahuje i na takzvané mikropůjčky do pěti tisíc korun.

NESPLNĚNÁ KRITÉRIA

V souvislosti s předpokládaným „pročištěním“ trhu je zajímavý výsledek průzkumu Asociace právní ochrany, Nebankovního registru a společnosti TaylorCox, jež má na starosti certifikaci poskytovatelů půjček.

Podle jeho zjištění nyní 90 procent poskytovatelů i zprostředkovatelů půjček nesplňuje kritéria, která ukládá zákon o spotřebitelském úvěru, který začne platit již za tři měsíce. Podle zjištění Asociace dokonce 75 procent těchto zprostředkovatelů nový zákon vůbec nezaznamenalo.

Dá se tedy očekávat, že značné množství současných nebankovních poskytovatelů – především těch malých – jednoduše v prosinci ukončí svoji oficiální činnost. U těch větší je zase pravděpodobné, že se je jejich majitelé pokusí prodat větším subjektům. Další možností je jejich slučování, které se však s ohledem na zjištění uvedených průzkumů jeví jako méně pravděpodobné.

Sečteno a podtrženo: Legálně bude peníze půjčovat podstatně méně firem. Smluvní podmínky budou k zákazníkům vstřícnější, ale na půjčku jich dosáhne méně. Osobní tragédie předlužených jednotlivců však nevymizí, protože nebonitní zákazníci dostanou půjčky nelegálně.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Právo

Pytláci ohleduplnější ochránců

Znáte rčení o kovářově kobyle, co má problémy s podkovami? Na Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) je znají určitě. Nejenže kampaň k GDPR, která se kvůli nedostatku informací proměnila v několikaměsíční …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru