Peníze ze zrušeného důchodového pilíře musíte využít do konce září

Analýza

Účastníci zrušeného druhého pilíře mají ještě devět dnů na to, aby si vybrali jednu ze tří možností, jak naloží s penězi, jež do něj poslali. Příliš pestrý výběr nemají. Pokud se však nerozhodnou v termínu, dostanou se k penězům až příští rok.

Kam s penězi ze zrušené penzijní reformy? Nabízejí se tři možnosti.Ilustrační foto: Pixabay

Výplata hotovosti, převod peněz do třetího pilíře, nebo navrácení uspořené částky do pilíře prvního, to jsou možnosti, jež mají lidé, kteří spořili do druhého důchodového pilíře. Levicová vláda jej však (nesmyslně) zrušila. Jeho účastníci mají čas do konce září, aby své penzijní společnosti sdělili, jak s penězi z něj naloží.  Rozhodnutí má před sebou podle ministerstva financí ještě téměř 30 tisíc lidí.

TŘI MOŽNOSTI

Nejvýhodnější možností je výběr hotovosti. To totiž zároveň zachovává možnost peníze doplatit do prvního pilíře, nebo je vložit do pilíře třetího. Penzijní společnosti začnou peníze vyplácet v polovině října, vypořádání má být hotové do konce roku.

Nejjednodušší s ohledem na budoucí „papírování“ je nechat poslat naspořenou částku do třetího pilíře, tedy doplňkového penzijního spoření či penzijního připojištění. Případně do jiných finančních produktů daného ústavu.

Je také možné peníze doplatit zpět do základního důchodového systému. Za dobu penzijního spoření se totiž jeho účastníkům snížila sazba pro výpočet důchodu. S ohledem na krátkou dobu trvání penzijního spoření však jde snížení v řádu desetikorun. Kdo se přesto rozhodne pro tuto variantu, musí požádat svoji okresní správu sociálního zabezpečení (na příslušném formuláři), aby mu sdělila výši doplatku. Žádost musí podat do 30. června a platbu provést do 29. prosince 2017.

PLATILI JSTE OPRAVDU?

Jiný problém má před sebou téměř 18 tisíc lidí, které eviduje Finanční správa. Ti sice přešli na penzijní spoření, ale neodeslali do systému žádnou platbu. Jsou tak povinni doplatit finančnímu úřadu dlužné pojistné a k tomu pokutu. V případě, že to sami, nebo jejich zaměstnavatel úřadům ohlásí, bude pokuta jen pět procent. V opačném případě to bude procent deset. Typickým příkladem jsou matky na mateřské, dlouhodobě nezaměstnaní, nebo lidé, kteří změnu neohlásili svému zaměstnavateli.

Ten, kdo své penzijní společnosti do konce září neohlásí své rozhodnutí, bude muset o peníze požádat svůj finanční úřad (FÚ). Na jeho účet totiž částku na konci roku penzijní společnost odešle. Úřad si z ní strhne případné nedoplatky na daních a zbytek vyplatí až po té, co dostane od poplatníka příslušnou žádost. V praxi to znamená, že peníze od FÚ takový člověk dostane někdy v prvním čtvrtletí příštího roku.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Průměrná hypoteční sazba padá ke dnu

V prvních třech čtvrtletích letošního roku bylo sjednáno o 17 704 hypotečních úvěrů méně než ve stejném období loňského roku. Klienti přestávají slyšet na snižování úrokových sazeb. Odrazují je vysoké ceny nemovitostí.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru