Kam s penězi ze zrušené penzijní reformy? Nabízejí se tři možnosti.zdroj: www.pixabay.com

ANALÝZA: Peníze ze zrušeného důchodového pilíře musíte využít do konce září

Účastníci zrušeného druhého pilíře mají ještě devět dnů na to, aby si vybrali jednu ze tří možností, jak naloží s penězi, jež do něj poslali. Příliš pestrý výběr nemají. Pokud se však nerozhodnou v termínu, dostanou se k penězům až příští rok.

Výplata hotovosti, převod peněz do třetího pilíře, nebo navrácení uspořené částky do pilíře prvního, to jsou možnosti, jež mají lidé, kteří spořili do druhého důchodového pilíře. Levicová vláda jej však (nesmyslně) zrušila. Jeho účastníci mají čas do konce září, aby své penzijní společnosti sdělili, jak s penězi z něj naloží.  Rozhodnutí má před sebou podle ministerstva financí ještě téměř 30 tisíc lidí.

Tři možnosti
Nejvýhodnější možností je výběr hotovosti. To totiž zároveň zachovává možnost peníze doplatit do prvního pilíře, nebo je vložit do pilíře třetího. Penzijní společnosti začnou peníze vyplácet v polovině října, vypořádání má být hotové do konce roku.

Nejjednodušší s ohledem na budoucí „papírování“ je nechat poslat naspořenou částku do třetího pilíře, tedy doplňkového penzijního spoření či penzijního připojištění. Případně do jiných finančních produktů daného ústavu.

Je také možné peníze doplatit zpět do základního důchodového systému. Za dobu penzijního spoření se totiž jeho účastníkům snížila sazba pro výpočet důchodu. S ohledem na krátkou dobu trvání penzijního spoření však jde snížení v řádu desetikorun. Kdo se přesto rozhodne pro tuto variantu, musí požádat svoji okresní správu sociálního zabezpečení (na příslušném formuláři), aby mu sdělila výši doplatku. Žádost musí podat do 30. června a platbu provést do 29. prosince 2017.

Platili jste opravdu?
Jiný problém má před sebou téměř 18 tisíc lidí, které eviduje Finanční správa. Ti sice přešli na penzijní spoření, ale neodeslali do systému žádnou platbu. Jsou tak povinni doplatit finančnímu úřadu dlužné pojistné a k tomu pokutu. V případě, že to sami, nebo jejich zaměstnavatel úřadům ohlásí, bude pokuta jen pět procent. V opačném případě to bude procent 10. Typickým příkladem jsou matky na mateřské, dlouhodobě nezaměstnaní, nebo lidé, kteří změnu neohlásili svému zaměstnavateli.

Ten, kdo své penzijní společnosti do konce září neohlásí své rozhodnutí, bude muset o peníze požádat svůj finanční úřad (FÚ). Na jeho účet totiž částku na konci roku penzijní společnost odešle. Úřad si z ní strhne případné nedoplatky na daních a zbytek vyplatí až po té, co dostane od poplatníka příslušnou žádost. V praxi to znamená, že peníze od FÚ takový člověk dostane někdy v prvním čtvrtletí příštího roku.

Přemysl Souček

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *