Analýza: Pouze 11 procent malých a středních firem využívá evropské dotace

Malé a střední podniky pro svůj rozvoj dostatečně nevyužívají dotace z fondů Evropské unie. Dotace se jim zdají komplikované, a proto je doposud využilo pouze 11 procent firem. Vyplývá to z analýzy indikativního oboru v rámci Indexu očekávání firem ČSOB a šetření mezi 500 českými firmami.

O evropské dotace si v minulosti zažádala pouze každá zhruba desátá firma. I když programy běží už dlouhá léta a finančních prostředků je v dotačních programech dostatek, zástupci firem bývají zaskočeni častými změnami pravidel a jejich složitým výkladem. I proto se mnozí obracejí na poradenské firmy. Polovina malých a středních podnikatelů si evropské dotace pokouší získat sama.

„Proces získání dotací EU je složitý a administrativně náročný, proto by se firmy měly raději spolehnout na profesionály a netrápit se s touto agendou samy. Je to podobně jako s daňovým nebo právním poradenstvím. Zákony jsou složité, často se mění, a proto firmy využívají profesionální daňové poradce či právníky – nejsou levní, ale jejich služby se jednoznačně vyplatí,“ říká Jakub Tomaštík, ředitel ČSOB EU Centrum.

Poradenství bank při vyřizování evropských dotací zatím využívají jen čtyři procenta dotazovaných firem, většina se obrací na poradenské firmy (41 procent).

Podle Jakuba Tomaštíka ale banka nabízí komplexnější řešení „Celkově je pro klienta finančně výhodnější vyřídit si dotaci a úvěr v bance, protože poradenství je zohledněno v úrokové sazbě a klient získá výhodnější podmínky financování. Zajištěné financování je totiž nezbytnou podmínkou k čerpání dotace, což poradenské firmy nedokáží zajistit ani garantovat. Odlišujeme se také tím, že poskytujeme naše poradenské služby v oblasti EU fondů pouze na bázi provize za úspěch, takže naši klienti neriskují žádné nevratné poplatky předem bez garantovaného výsledku,“ upozorňuje Tomaštík.

Jedním ze spokojených uchazečů o evropské fondy je Michal Výprachtický, obchodní ředitel a vedoucí strojírenské výroby ve společnosti Výprachtický. „EU dotace jsme využili pro nákup nových technologií z programu Rozvoj III a rekonstrukce brownfieldů z programu Nemovitosti. Musím říct, že bez dotací bychom nebyli schopni nastartovat růst naší firmy. Pomohly nám zrekonstruovat starý nevyužívaný objekt na výrobní areál a poté nakoupit nové technologie pro výrobu. To nám otevřelo cestu k novým zakázkám.“

Naopak kritičtější stanovisko nabízí Pavel Beran ze Subtropického zahradnictví KRUH. „Podle mne je systém dotací přínosný hlavně pro velké firmy. Pro malé je to administrativně dost náročné,“ poukázal Pavel Beran.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB