Proč končí padesátníci na dlažbě? Za propuštěním bývají i předsudky

Analýza

Rekordně nízká nezaměstnanost dočasně zakryla jeden z dlouhodobých problémů současného pracovního trhu – velký počet nezaměstnaných lidí ve věku 50 a více let. V okamžiku, kdy ekonomika přestane růst a firmám se tak nedaří, stanou se pracovníci v této věkové kategorii rázem jednou z nejohroženějších skupin. Nejen, že patří mezi první, které podniky propouštějí. Posléze ani nemohou najít nové uplatnění.

Pokud firma stojí o zaměstnance, který hledá dlouhodobou práci, mohou být lidé nad 50 let ideální volbou. Foto: Pixabay

Málo výkonní, neperspektivní. Takovou nálepku mívají lidé, kterým je více než 50 let. Proto také patří k prvním, kteří si vyzvedávají propouštěcí dekret, pokud se firma z nějakého důvodu rozhodne pro snížení počtu pracovníků. Největší komunita obchodníků v republice BusinessAnimals.cz na základě svého obsáhlého průzkumu zjistila, že jde mnohdy o předsudky než reálné výkony.

„Právě starší zaměstnanci cítí k firmě daleko větší pouto. Jen velmi malé procento mladých lidí do 35 let deklaruje, že chce ve firmě zůstat déle než osm až deset let. Naopak většina zaměstnanců starších 50 let uvádí, že by chtěla v současném zaměstnání vydržet až do důchodu, tedy přibližně deset až dvanáct let,“ vysvětluje Jitka Zoderová, zakladatelka BusinessAnimals.cz, který propojuje tisíce obchodníků napříč obory a jako největší sales portál v ČR je místem, kde si firmy vyměňují zkušenosti.

ZKUŠENOSTI Z VOLVA

Pokud tedy firma stojí o zaměstnance, který hledá dlouhodobou práci, nikoliv jen nové zkušenosti do životopisu, mohou být lidé nad 50 let ideální volbou. Už v minulosti uváděla příklad velké fluktuace mladých zaměstnanců švédská automobilka Volvo, kde zaškolení zaměstnanců stojí firmu nemalé peníze. Většina mladých zaměstnanců však po dvou až třech letech odešla. Naopak nově příchozí zaměstnanci starší generace zůstali až do odchodu do důchodu. Náklady společnosti na zaškolení v poměru k odvedené práci tak byli u starších zaměstnanců výrazně nižší.

Jak vyplývá z letošního červnového průzkumu BusinessAnimals.cz, mladí lidé mnohem častěji požadují flexibilní pracovní dobu, částečné úvazky a očekávají také rychlý kariérní postup. Starší lidé jsou ochotnější přizpůsobit se požadavkům zaměstnavatele. „Velký vliv hraje to, že lidé nad 50 let už mají ustálený rodinný život – jejich děti už jsou většinou dospělé. Mají také méně koníčků než mladí lidé. Například méně cestují, nepožadují proto tolik volna, jako lidé do 35 let,“ konstatuje Zoderová.

ZKLAMANÍ DŮCHODCI

Mít v pracovních týmech lidi různého věku je pro vývoj firmy důležité. Mladší i starší ročníky se mohou od sebe vzájemně učit a posunovat podnikání dál. „Starší lidé mají zkušenosti, zůstávají u firmy déle, jsou loajálnější. Od mladých mohou čerpat nové nápady a energii,“ říká Michaela Stachová, ředitelka Nadace Krása pomoci, která se zaměřuje na seniory. „U našich klientů vidíme, že náhlý odchod do důchodu a ztráta sociálních kontaktů může mít negativní vliv na zdraví i psychiku lidí. Slyšíme, že i lidé nad 65 let by chtěli pracovat a být aktivní, často jim v tom brání málo flexibilních pracovních úvazků a také stereotypy.“

Samozřejmě jsou obory, kde starší lidé najdou uplatnění jen stěží – kromě náročné manuální práce mezi ně patří rovněž start-upy, které těží z neustálých inovací. Právě kreativita je podle firem oblastí, ve které mají lidé nad 50 let deficit. To platí i v přizpůsobení se novým technologiím, nebo v jazykové vybavenosti. Mladí lidé se – oproti starším kolegům – také lépe vypořádávají se stresem. Rovněž změny v rámci firmy starší zaměstnanci snášejí hůře.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru