V letošní zimní sezóně dochází na horách k více úrazům

Analýza

Zimní sezóna je v České republice v plném proudu. Podle průzkumu společnosti NMS vyráží na hory v období jarních prázdnin 57 % lyžařů, tedy nejvíce v rámci celé zimní sezony. Ve zvětšené míře dochází k nehodám na lyžích, snowboardech i běžkách. Horská služba evidovala za aktuální zimní sezónu 2017/2018 k začátku února více úrazů než v předchozích letech.

Horská služba evidovala za aktuální zimní sezónu 2017/2018 k začátku února více úrazů než v předchozích letech. Foto: Pixabay

Nárůst úrazů je vždy očekáván se zvýšeným počtem návštěvníků v lyžařských areálech. Ten zimní střediska zažívají v době svátků na konci roku a během pololetních či jarních prázdnin.  „Prozatím jsme nejprudší nárůst úrazů a našich zásahů zaznamenali na přelomu roku. Byla to doba, kdy většina rekreačních sportovců vyrazila na lyže v zimní sezóně poprvé. Zároveň se do hor vydalo velké množství pěších turistů a běžkařů. Nešlo tedy jen o zásahy u lehčích či těžších zranění na svahu, ale třeba i u zbloudilých osob,“ říká Jiří Brožek, výkonný ředitel Horské služby.

V letošní sezóně došlo k nejvíce úrazům v důsledku lyžování (cca 2000) a při snowboardingu (asi 600). Záchranáři Horské služby podle něj nejčastěji ošetřovali poranění kloubů, zhmoždění, zlomeniny či tržné rány.

TĚŽKÉ ÚRAZY JSOU ČASTĚJŠÍ

Ve srovnání s předchozími roky ale Horská služba zaznamenala častější těžké úrazy. „České hory už mají v této sezóně za sebou bohužel celou řadu těžkých a nepříjemných úrazů dospělých i dětí. Výjimkou není asistence letecké záchranné služby, která přichází na pomoc ve chvíli, kdy je poraněný v ohrožení života, obtížný terén neumožňuje převoz jinou cestou nebo druh zranění neumožňuje převoz za pomoci skútru,“ zmiňuje Brožek.

Horská služba v aktuální zimní sezóně také ve zvýšené míře eviduje těžké úrazy dětí. „Mezi nejvážnější úrazy na českých horách se za tuto sezónu řadí například zlomenina stehenní kosti u osmileté lyžařky nebo úraz desetiletého chlapce, který sjel mimo sjezdovku do lesa a narazil do stromu a utrpěl řezné rány na krku,“ říká její šéf.

O POLOVINU VÍCE?

Podle tiskové zprávy pojišťovny Slavia v letošním roce již došlo k dvanácti úmrtím. „Tedy o polovinu více než v předchozí sezóně, kdy jich Horská služba ke stejnému datu zaznamenala 6,“ tvrdí zpráva pojišťovny.

Tyto údaje je však obtížné ověřit. Redakci FAEI.cz se na webu Horské služby nepodařilo dohledat jakékoliv statistiky. Pokud však letos došlo ke dvanácti úmrtím, pak ve srovnání s loňským rokem (nebo sezónou, to z tiskové zprávy není zřejmé – pozn. red.), jde o stoprocentní nárůst. Kdyby to bylo o polovinu více, šlo by o devět úmrtí… Některá mainstreamová média bohužel tuto informaci převzala zcela automaticky.

POZOR NA RYCHLOST

ERV Evropská pojišťovna svou tiskovou zprávu o zimních sportech opřela o průzkum agentury NMS Market Research. Jenže. Ani pojišťovna, ani agentura však ke dni publikování tohoto článku nezveřejnily, na jak velkém vzorku populace byl průzkum uskutečněn, ani kdy byl realizován.

Nejčastější příčinou srážky lyžařů je podle ERV nepřiměřená rychlost. Často prý ke srážce dochází v rizikových místech na svahu, kdy lyžaři zastaví pod hranou sjezdovky a stanou se pro ostatní zcela neviditelnými. Dalšími krizovými místy jsou úseky, kde dochází ke křížení sjezdovek nebo spodní část svahu u lanovky.

„Evidujeme řadu případů, kdy lyžař neodhadne rychlost a vletí do lidí čekajících na lanovku,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. Často se prý také stane, že se lyžař rozjede od kraje sjezdovky, aniž by se před tím rozhlédl a nad ním jedoucí lyžař ho srazí.

CO SI LIDÉ NEUVĚDOMUJÍ

„Během zimní sezóny evidujeme desítky případů úrazů, zejména na lyžích. Často se setkáváme s tím, že si lyžaři neuvědomují, že v případě srážky musí poškozenému hradit újmu na zdraví, vybavení, ale také například ušlý zisk v době rekonvalescence,“ upozorňuje Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny.

„Ačkoliv si čeští lyžaři navykli sjednávat pojištění na cesty do zahraničí, riziko úrazu i odpovědnosti způsobené na českých horách podceňují a pojištění si sjednávají spíše výjimečně,“ citují média mluvčího pojišťovny Allianz Václava Bálka.

Podle něj je při porovnání počtu smluv cestovního pojištění sjednaných za stejné zimní období ve statistikách pojišťovny patrný velký rozdíl mezi Evropou a Českem. „Můžeme říct, že na sto pojistek sjednaných pro Evropu jsou necelé čtyři pojistné smlouvy pro Českou republiku,“ uvádí mluvčí.

A JAK JE TO V ZAHRANIČÍ?

Podle ERV si Češi lyžující v zahraničí často neuvědomují, že při srážce na svahu vzniká řada komplikací, které mohou zvýšit celkovou výši škody. Předně, už samotná lékařská péče je v alpských zemích, kde v horských střediscích převažují soukromé kliniky, o hodně dražší než u nás, a tamní horská služba během zásahů využívá převážně helikoptéry, jejichž vzlet vyjde na zhruba sto tisíc korun.

V Rakousku je dnes běžné, upozorňuje ERV, že účastníci nehody na sebe vzájemně podávají předběžnou žalobu a o viníkovi nehody pak rozhoduje soud. Běžně se tak stává, že náklady na léčení poškozeného jsou jen tou menší částí celkově vyplacené sumy, dodává pojišťovna.

Každý lyžař vyrážející na svah by měl znát také desatero pravidel Mezinárodní lyžařské federace (FIS), dodává Vanda Kýpeť z pojišťovny Slavia. Desatero podle ní doporučuje, jak se na svahu chovat, a jeho dodržování je navíc zohledněno v případě, že dojde k pojistné události.

Pojišťovna MetLife zvolila zcela odlišnou strategii a ve své tiskové zprávě k zimní sezóně přidává několik tipů, jak si zimní dovolenou užít naplno. Podle jejího prvního doporučení byste i v zimě měli dbát na zvýšenou ochranu proti slunečním paprskům. „Na horách je odrazem od sněhu působení slunečního záření ještě mnohokrát znásobené. Doporučujeme proto používat pleťový krém s vysokým UV filtrem, ale také s ochranou proti nepříznivým povětrnostním podmínkám,“ píše se v tiskové zprávě.

VÍTĚZÍ LYŽOVÁNÍ A KOULOVÁNÍ

Podle poslední ankety serveru FAEI.cz jsou shodně nejoblíbenějšími zimními aktivitami lyžování a koulování s celkem téměř dvěma třetinami hlasů (62 %). Sáňkování preferovala skoro čtvrtina hlasujících (23 %) a stavění sněhuláků (8 %) je stejně oblíbené jako snowboarding.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB