
Dolar je drahý a převážná část jeho lepší výkonnosti je již ve zpětném zrcátku, ale zůstává dobře podporován, protože úrokové diferenciály zůstanou široké a globální rizika nezmizí ze dne na den. To je recept na určitou úlevu, ale ne na zvrat. Nejnovější hloubkový ponor do světových měn od Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS) jasně ukazuje dominanci amerického dolaru.
Měny jsou bezpochyby nejlikvidnější ze všech tříd aktiv – jejich odhadovaná denní hodnota obchodů činí 7,5 bilionu dolarů, což je méně než jeden bilion dolarů pro globální akciové trhy nebo trhy s pevným výnosem v USA. A nadále rostou, přičemž objemy jsou o 14 procent vyšší, než při posledním průzkumu v roce 2019.
Dominuje mu dolar, na jehož jedné straně je 88 procent všech měnových obchodů. A tato váha se v posledních letech nezměnila, přičemž euro, japonský jen, britská libra a čínský jüan zaostávají daleko za nimi, zatímco Spojené království dominuje měnovým obchodům s 38 procenty celkového objemu a drží si zužující se historickou a geografickou pozici na forexu.
USD/EUR je zdaleka nejlikvidnější měnový pár. S vahou 58 procent dominuje symbolickému dolarovému indexu DXY. Nejlikvidnějším měnovým párem mimo americký dolar je EUR/GBP, a to až na 10. místě s dvouprocentním podílem na obchodování.
Obecněji řečeno, měny rozvinutých trhů dominují žebříčku objemů, zatímco rozvíjející se trhy mají pouze 13,8procentní podíl na objemu. Nepočítáme-li čínský jüan, který roste ze čtyř procent na páté místo, a to na sedm procent, i když jeho podíl na globálním obchodování je stále trpasličí v poměru 2:1.
Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)