Anatomie dominance dolaru

Názor
Rally amerického dolaru se po letošním 19procentním nárůstu dostala z bodu varu, i když z hlediska výkonnosti hlavních aktiv stále zaostává už jen za ropou. Zelenou bankovku dostaly do pozadí naděje na blížící se zpomalení zvyšování sazeb americké centrální banky, Fedu, a nejnovější medvědí rally na akciových trzích.
Zelenou bankovku dostaly do pozadí naděje na blížící se zpomalení zvyšování sazeb americké centrální banky, Fedu, a nejnovější medvědí rally na akciových trzích. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dolar je drahý a převážná část jeho lepší výkonnosti je již ve zpětném zrcátku, ale zůstává dobře podporován, protože úrokové diferenciály zůstanou široké a globální rizika nezmizí ze dne na den. To je recept na určitou úlevu, ale ne na zvrat. Nejnovější hloubkový ponor do světových měn od Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS) jasně ukazuje dominanci amerického dolaru.

Měny jsou bezpochyby nejlikvidnější ze všech tříd aktiv – jejich odhadovaná denní hodnota obchodů činí 7,5 bilionu dolarů, což je méně než jeden bilion dolarů pro globální akciové trhy nebo trhy s pevným výnosem v USA. A nadále rostou, přičemž objemy jsou o 14 procent vyšší, než při posledním průzkumu v roce 2019.

PSALI JSME:
Slabší dolar je pro oddlužení globální ekonomiky nezbytný

Dominuje mu dolar, na jehož jedné straně je 88 procent všech měnových obchodů. A tato váha se v posledních letech nezměnila, přičemž euro, japonský jen, britská libra a čínský jüan zaostávají daleko za nimi, zatímco Spojené království dominuje měnovým obchodům s 38 procenty celkového objemu a drží si zužující se historickou a geografickou pozici na forexu.

PSALI JSME:
Ekonomická data nadále podporují silný dolar

USD/EUR je zdaleka nejlikvidnější měnový pár. S vahou 58 procent dominuje symbolickému dolarovému indexu DXY. Nejlikvidnějším měnovým párem mimo americký dolar je EUR/GBP, a to až na 10. místě s dvouprocentním podílem na obchodování.

Obecněji řečeno, měny rozvinutých trhů dominují žebříčku objemů, zatímco rozvíjející se trhy mají pouze 13,8procentní podíl na objemu. Nepočítáme-li čínský jüan, který roste ze čtyř procent na páté místo, a to na sedm procent, i když jeho podíl na globálním obchodování je stále trpasličí v poměru 2:1.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Svět má další problém – příliš silný dolar

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?