Ani s Karlem Gottem nejsou papírové suvenýry pro sběratele bankovek zajímavé

Rozhovor
Nulaeurovky jsou zdařilým podnikatelským záměrem. Na internetu se prodávají za enormní ceny. „Bankovka“ s českým slavíkem Karlem Gottem se vyšplhala i na 15 tisíc korun. Cena suvenýrových papírků, jak je nazývá Jiří Čížek, předseda pobočky papírových platidel České numismatické společnosti, podle něj půjde dolů. „Jakmile se uspokojí zájem největších „hladovců“, nebudou o ně mít sběratelé papírových platidel větší zájem,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz k aktuálnímu sběratelskému šílenství.
Takzvané nulaeurovky jsou zdařilý podnikatelský záměr francouzského obchodníka Richarda Faille. Jejich původní účel byl čistě propagační – připomenout významná místa nebo osobnosti v jednotlivých zemích Evropy, ale postupem času se z nich stal i velmi výnosný obchod. Foto: FAEI.cz

K příležitosti významného jubilea několikanásobného zlatého slavíka Karla Gotta emitovala společnost Nunofia suvenýrovou bankovku. Stala se hned hitem sběratelů a cenným artiklem překupníků. Proč právě tato bankovka rozpoutala takové emoce?
Jde pravděpodobně neznámějšího a nejuznávanějšího zpěváka u nás i v německy mluvících zemích. Suvenýrová, sběratelská kartička je u nás navíc v poslední době docela populárním sběratelským předmětem za dostupnou pořizovací cenu.
Mnoho lidí v ní začíná vidět i možnou investiční příležitost, protože ceny některých těchto papírků od jejich vydání mnohonásobně vzrostly. Záměrně nepoužívám slovo bankovka, protože s opravdovými bankovkami nemá tento potištěný papírek nic společného.

RNDr. Jiří Čížek (1961) sbírá bankovky od přelomu tisíciletí. V roce 2014 byl zvolen předsedou pobočky papírových platidel České numismatické společnosti. Zabývá se především platidly na území Československa, technikami tisku bankovek a jejich ochrannými prvky. Podílí se na vydávání časopisu Notafilie a je autorem odborné publikace o papírových platidlech. Foto: Archív

Ještě před oficiálním prodejem se prodávaly na internetu okolo 3500, pak raketově stouply a lidé za ně neváhali utratit i 15 tisíc. Opravdu má ten malinký papírek takovou hodnotu?
Samozřejmě, že nemá. To, co zvyšuje jeho současnou cenu, je momentální enormní zájem, takže současné přemrštěné ceny jenom vyjadřují současnou cenu záliby, za kterou jsou lidé ochotni si zaplatit.
Skutečná cena je samozřejmě mnohem nižší než cena prodejní, která byla padesát korun.
Domnívám se, že cena těchto suvenýrových papírků, i když docela hezkých, půjde časem dolů, protože jejich vydané množství 5000 kusů není malé a jakmile se uspokojí zájem největších „hladovců“, tak normální sběratelé papírových platidel o ně nebudou mít větší zájem.

Jako notafilista čili sběratel bankovek a znalec černotisků a příležitostných tisků máte na sérii 0 eurovek určitě svůj názor…
Takzvané nulaeurovky jsou opravdu zdařilý podnikatelský záměr francouzského obchodníka Richarda Faille, který se podařilo dobře popularizovat a prodat.
Původní účel byl čistě propagační, to znamená připomenout významná místa nebo osobnosti v jednotlivých zemích Evropy, ale postupem času se z toho stal i velmi výnosný obchod, protože některé z těchto propagačních papírků dosáhly mnohonásobně vyšší ceny, než byla cena prodejní, která se pohybuje okolo 50 korun či dvou euro.
Likvidita neboli prodejnost těchto výrobků v budoucnosti je však velmi problematická a hlavně nejistá.

Čím si vysvětlujete enormní nárůst sběratelů v poslední době u nás?
Je pravda, že v poslední době stoupá zájem o papírové sběratelské předměty, a to i ty, které byly v nedávné době hodně zdevalvované, jako jsou vzácné známky, fiskální ceniny neboli kolky a také papírová platidla. Jedním z důvodů může být i snadná přenositelnost movitého majetku a relativně rychlá likvidita.
Celkově bych neřekl, že bychom zažívali nějaký enormní nárůst sběratelů, tedy ne těch registrovaných v České numismatické společnosti či v jiných zájmových spolcích. Je ale pravda, že neregistrovaných, kteří se sdružují třeba na sociálních sítích nebo obecně přes internet, hodně přibylo. Je to dáno dostupností media a pravděpodobně i větší anonymitou a snazší dostupností z pohodlí domova.

PSALI JSME:
Gottova eurobankovka bude sběratelským hitem

Jak si stojíme ve srovnání se světem? Skutečně platí, co Čech, to sběratel?
V zemích střední Evropy je obliba sběratelství nejrůznějších předmětů a artefaktů dlouhodobá a dobře známá. Týká se to především Německa, Rakouska a bývalého Československa, kde se opravdu sbírá kde co. Od známek počínaje, přes mince, bankovky, nálepky, ale například také přírodniny, automobily či letadla.
Obecně je sběratelství rozšířeno ve vyspělejším, tzv. západním světě, kde byly finanční i časové možnosti se tomuto druhu lidské zábavy věnovat. Často se v dobách peněžního neklidu do sběratelských předmětů také ukládaly volné finanční prostředky. Týká se to však hlavně mincí z drahých kovů – zlatých, stříbrných nebo platinových, ale i uměleckých předmětů – obrazů nebo starožitností, případně přírodnin – drahých kamenů, loveckých trofejí a podobně.

Ještě před deseti lety se sbírání bankovek u nás věnovalo pouze pár lidí. Starožitníci se jich nemohli zbavit.
Je pravdou, že za socialismu se sběratelství bankovek, tedy notafilii, věnovalo jen několik málo lidí, ale po roce 1966, kdy vznikla samostatná pobočka sběratelů papírových platidel, se přeci jenom okruh sběratelů významněji rozšířil.
Přispěla k tomu i osvěta, kterou mezi ně nově vnesly vydávané časopisy Bankovka a Notafilie. Na konci osmdesátých let a v letech devadesátých sběratelství opravdu hodně pokleslo s tím, jak se rozšířily možnosti zájmů a svobody podnikání a cestování. Tím pádem ubylo času a také peněz pro další koníčky.

PSALI JSME:
Vzácné mince dnes vynáší investorům více, než akciové indexy

Dnes jsou bankovky v kurzu. Proč tak významně stouply na hodnotě?
Po roce 2010 se zájem o notafilii začal opět zvyšovat. Například do naší pobočky papírových platidel České numismatické společnosti se přihlásili noví, mladí členové, kteří se vážně začali těmito sběratelskými předměty zabývat.
Dnes zahrnujeme do sběratelství papírových platidel i tak zvané nouzovky, darexové a tuzexové poukázky, vojenské a vězeňské peníze, divadelní a dětské bankovky a různé státem nebo emisními ústavy vydávané papírové předměty související s tiskem bankovek, třeba tak zvané pamětní listy nebo černotisky, což jsou z původních desek nově otištěné rytiny na bankovkové nebo i běžné papíry.

Když najdu v pozůstalosti, na půdě nebo v knize bankovku, jak mohu zjistit její skutečnou cenu, abych nesedl na lep překupníkům?
Je důležité, aby si majitel nejdříve udělal kopii bankovky nebo papírových platidel z obou stran, tj. líc a rub, a teprve s těmi šel, nebo je zaslal buď e-mailem nebo poštou ke znalcům či do naší pobočky, kde mu můžeme sdělit, o co se jedná a jakou to má asi cenu. Na většinu papírových platidel světa totiž existují pravidelně aktualizované katalogy, kde jsou jejich hlavní varianty, včetně cen, popsány.
Teprve potom by měl navštívit obchodníky, kteří si bankovku buď hned koupí, nebo ji mohou dát do aukce, kde může cena vyskočit na několikanásobek ceny nabízené v obchodě. Proto v případě vzácnějších bankovek tuto cestu jednoznačně doporučuji jako mnohem lepší s tím, že prodávající ale nedostane peníze hned, ale až po aukci.

PSALI JSME:
Telefonní číslo nebo náramek Ivana Jonáka. Největší bizarnosti vydražené po internetu

Očekává se i v budoucnu nárůst „hodnoty“ bankovek, nebo je to „jen“ záležitost loňského státního výročí a zájem opět prudce opadne?
Vzhledem k zájmu, který loňské výročí 100 let naší měny vyvolalo a také k současnému boomu okolo nulaeurovek, je možné, že několik dalších let bude zájem o notafilii ještě vzrůstat. Navíc, pokud se tyto předměty rychle zhodnocují, přibývá i tzv. investičních sběratelů, kteří si ve sbíraných předmětech hromadí majetek nebo chtějí zhodnotit své úspory, protože na rozdíl od platných peněz uložených například na účtech v bankách, hodnota vzácných bankovek, natož v dobrém stavu, dlouhodobě neklesá, ale naopak utěšeně roste, a to i přes narůstající inflaci.
Samostatnou kapitolou jsou přitom tzv. chybotisky, kdy například první česká dvousetkoruna z roku 1993 s ochranným proužkem s textem REPUBLIQUE DU ZAIRE, vrostla z původní nominální hodnoty na tisícinásobek, tj. cca 200 000 Kč. Vzhledem k tomu, že se těchto bankovek zachovalo málo, uvádí se jen desítky, bude její cena nadále růst, a to i proto, že se dostala do našich i mezinárodních katalogů.

PSALI JSME:
Sběratelství: Vášeň, emoce, ale i velké peníze

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.