Ani sebelepší algoritmus nemůže počítat s příchodem pandemie, říká přední český ekonom

Americký akciový index Dow Jones byl v polovině února na historickém maximu. Stačilo však pár týdnů a všechno je jinak. K 18. březnu činila ztráta indexu ve srovnání s rekordními hodnotami již 32 procent. Důvodem je pandemie nového koronaviru SARS-CoV-2, která navíc zastihla akciové trhy nadhodnocené.
Ekonom Pavel Kohout. Foto: Quant

Podle předního českého ekonoma a tvůrce algoritmu investičního fondu Quant Pavla Kohouta bývá nadhodnocení trhu při převážně neutrálním stavu ostatních indikátorů příčinou zpravidla jen krátkodobých korekcí. V tomto případě se ale hlavním impulsem stal rychle rostoucí počet nakažených lidí po celém světě. „Vidíme tedy skutečný záchvat paniky. Apokalyptické předpovědi některých politiků, včetně například Angely Merkelové, ji pouze podporují,“ hodnotí Kohout stávající situaci.

Investiční příležitost

Kohout dále upozorňuje, že ani sebelepší algoritmus nemůže počítat s příchodem pandemie. Na rozdíl od nastupujících finančních krizí totiž není předem ohlašována příznaky. „Nicméně i v případě koronaviru bylo možné dopředu vědět – a také se vědělo – alespoň o jedné věci: Akciové trhy byly už před propuknutím epidemie znatelně nadhodnocené, a sice o 17 procent,“ podotýká ekonom.

Investiční algoritmus fondu Quant pravidelně rozhoduje o další strategii fondu. Výsledek je popis aktuální situace na trhu pomocí šesti různých, převážně netradičních indikátorů. „Vyhýbám se učebnicovým pravdám, které zná každý řadový absolvent oboru finance anebo kursu MBA a které tudíž nemají informační hodnotu,“ vysvětluje dále Kohout.

„Kdybychom řídili naše portfolia konvenčním způsobem, naše ztráta by se dnes blížila 50 procentům, podobně jak je tomu u standardních akciových fondů. Díky naší přístrojové desce však algoritmus věděl o nafukující se bublině a udržoval proto váhu akcií poměrně velmi nízko. To nám pomáhá omezovat ztrátu zásadním způsobem a současně postupně budovat akciové pozice. Stres, které v současnosti všichni prožíváme, nemůže trvat věčně. Jednou míra rizika poklesne a ceny opět porostou. Ostatní fondy ovšem budou muset břemeno ztráty napracovávat mnohem obtížněji,“ domnívá se ekonom.

Mezi únorem a březnem se měnil indikátor hodnocení trhu (z hodnoty +17 na hodnotu -21 procent). Další změnu zaznamenala hladina rizika. Ta již překonala rekordní hodnoty z listopadu 2008, období největší paniky po finanční krizi. „Musíme si ovšem uvědomit, že riziko na akciovém trhu je důsledkem krizí, nikoli jejich příčinou,“ poznamenává Kohout. Skutečnost, že v ostatních parametrech zůstaly hodnoty téměř beze změn, svědčí o tom, že trhy jsou skutečně volatilní.

PSALI JSME:
Světové trhy se hroutí, jsou ve „slepém tunelu“

V době krizí, včetně pandemie koronaviru, dochází k propadu akciových indexů. Ty se ale po odeznění krize podle historických zkušeností poměrně rychle vracejí k růstu. V době poklesu trhů se tedy obvykle vyplácelo spíše nakupovat. „Celkem vzato, panika kolem koronaviru vypadá spíše jako nákupní příležitost, než jako konec světa, a to i když uvážíme vážnost momentální situace a veškeré další souvislosti,“ míní Kohout.

I když svět podle jeho názoru čeká ještě hodně špatných zpráv, postupně se situace kolem koronaviru bude časem obracet k lepšímu. „Každá epidemie sleduje určité matematické zákonitosti, které nelze ošidit. Hlavní zákonitostí je šíření podle tzv. S-křivky. Na začátku počet nemocných roste exponenciálně, což pochopitelně vyvolává děs. Pak přijde bod zlomu, tempo růstu začne klesat,“ říká Kohout.

Čerstvá data z Číny, kde pandemie vypukla, jeho názor potvrzují. S dozníváním nákazy se akciové trhy vrací k růstu, často poměrně rychlému. Stalo se tak i během poslední finanční krize, konkrétně v roce 2009. Akcie se během března obrátily a ještě před vyřešením krize začaly prudce růst.

PSALI JSME:
Investory děsí, kolik dalších „Itálií“ se v nejbližší době objeví

Po opadnutí paniky trhy porostou

Podle Kohouta letos nastane v Evropě hospodářská recese. Recese ve Spojených státech je rovněž krajně pravděpodobná. „Jeden z našich indikátorů hlásil předběžné varování před recesí již od srpna 2019,“ říká Kohout. „Tento indikátor, který je velmi předběžný, ovšem nedávno změnil hodnotu a nyní ukazuje blízké nebezpečí recese.“

Lze očekávat, že jako v minulosti, akcie budou ještě nějakou dobu pokračovat v pádu. Jak Pavel Kohout poznamenává, v tuto chvíli bohužel nejsme schopni odhadnout, jak dlouho epidemie koronaviru a jí způsobená krize potrvá.

„V tom úplně nejhorším případě ekonomika na nějakou dobu klesne o několik procent, bude se také zhoršovat hospodářský výsledek firem. Některé odepíší části zisků, některé se propadnou i do ztráty. Propad akciových trhů může pokračovat a cenné papíry mohou ztratit i desítky procent své hodnoty. Také nezaměstnanost by mohla přechodně dosáhnout dokonce dvojciferných hodnot,“ nastiňuje ekonom možnou situaci.

PSALI JSME:
Koronavirus a trhy: Rychle nakupovat, nebo zběsile prodávat?

Zároveň je ale podle jeho názoru nepochybné, že Federální rezervní systém (Fed, americká centrální banka – pozn. red.) a další centrální banky přijdou s další „injekcí“ na podporu trhu. „Centrální banky zaplaví trh penězi, podobně jako tomu bylo během minulé krize. Peněžní expanze může mít nejrozmanitější podobu. Žijeme v době, kdy se všelékem na veškeré ekonomické i jiné neduhy stala bezbřehá emise peněz,“ dává Kohout prostor k opatrnému optimismu.

Velkou neznámou je v tomto případě především délka trvání propadu. Jak Kohout poznamenává, nyní netušíme, kdy dojde k obratu akciových trhů směrem vzhůru. Odhaduje ale, že tomu tak bude ještě před koncem pandemie. „Stále platí univerzální poučka: Provádějte více menších nákupů během delší doby, abyste omezili riziko,“ poznamenává s odkazem na princip pravidelného investování.

PSALI JSME:
Peněz je čím dál tím víc, přijde recese, říká šéf investiční společnosti

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlatá horečka ztrácí na síle

Cena zlata se propadla na svou červencovou úroveň. Od svého srpnového vrcholu již cena zlata poklesla o více než 200 dolarů za troyskou unci. Druhá vlna pandemie však může cenu zlata opět dostat na historická maxima.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Trh práce: O výši mzdy rozhodují opět zaměstnavatelé

Průzkum
Po dlouhém období konjunktury dochází k zastavení růstu mezd. Výši finančního ohodnocení stejně jako případných benefitů navíc již nediktují zaměstnanci, ale rozhodují o nich opět zaměstnavatelé. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který mapuje aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v devíti oborech a třinácti regionech České republiky.
Rolovat nahoru