Ani v závěru roku mzdy podle očekávání neporazily inflaci

Názor
V pondělí zveřejněná data statistického úřadu o vývoji mezd v posledním čtvrtletí loňského ukazují, že i v čase rekordní inflace zůstal růst mezd umírněný. Nejenom, že mzdy nepřekonaly inflaci, ale zároveň nedošlo ani k jejich významnému zrychlení.
Nejenom, že mzdy nepřekonaly inflaci, ale zároveň nedošlo ani k jejich významnému zrychlení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziročně se v nominálním vyjádření zvýšily o 7,9 procenta, reálně se v důsledku vysoké inflace propadly o 6,7 procenta. A to ještě inflaci v posledním čtvrtletí vlastně zkreslil úsporný tarif a odpuštění poplatků OZE (obnovitelné zdroje, pozn. red.), bez jejichž pomoci by reálně mzdy propadly o 9,5 procenta.

Tempo růstu mediánové mzda v závěru roku zrychlilo na devět procent, avšak nelze si nevšimnout – stejně jako o průměrné mzdy – že je ovlivněna nízkým srovnávacím základem z předcházejícího roku.

PSALI JSME:
„Zaměstnání v energetice přináší velkou odpovědnost a mnohdy ztížené pracovní podmínky,“ říká Richard Vidlička

Nejvíce si v závěru roku přilepšili pracovníci v energetice, kde se přidávalo téměř o 15 procent, pokles platů o tři desetiny procenta naproti tomu zaznamenalo vzdělávání.

Za celý rok 2022 se průměrná mzda zvýšila o 6,5 procenta, což při zohlednění rekordní inflace znamenalo dlouho nevídaný reálný propad o 7,5 procenta. V přepočtu na eura průměrná mzda loni zvýšila o 11 procent na 1 642 eur. Na domácím trhu kupní síla českých zaměstnanců slábne, tak aspoň v zahraničí si díky posilování koruny trochu polepšili.

PSALI JSME:
Mzdy v Česku se loni rekordně propadly. Letos to nebude o mnoho lepší

Vývoj mezd zůstal v roce 2022 velmi umírněný a ani první čísla z některých odvětví za leden rozhodně neukazují, že by se začalo naplňovat riziko mzdově inflační spirály.

Pokračující pokles reálných výdělků bude znamenat další snížení kupní síly obyvatel a bude trvat do té doby, dokud se ČR nepodaří vypořádat se s vysokou inflací. K pravděpodobnému obnovení růstu reálných mezd proto dojde nejdříve ve druhé polovině roku.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Mzdy rostly méně než inflace. České domácnosti si výrazně pohoršily

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).