ANO spolu s KSČM pohřbily jednání o exekučním řádu

Středeční mimořádné jednání poslanců k insolvencím a exekucím skončilo fiaskem. Druhé čtení novely exekučního řádu se nestihlo dokončit a na insolvenční novelu se vůbec nedostalo. Poslanci za hnutí ANO a KSČM navíc odmítli ve schůzi pokračovat po stanovených dvou hodinách jednání, které provázely obstrukce některých politiků.
Středeční mimořádné jednání poslanců k insolvencím a exekucím skončilo fiaskem. Druhé čtení novely exekučního řádu se nestihlo dokončit a na insolvenční novelu se vůbec nedostalo. Ilustrační foto: wikipedia.org, juja1811, CC BY-SA 3.0

Poslanec Jan Farský z hnutí Starostové a nezávislí (STAN) obvinil ANO z úmyslného odkládání. „Leží tu rok a půl,“ rozčílil se v závěru mimořádné schůze poslanec k obstrukcím k exekučnímu řádu. Mimořádnou schůzi Sněmovny svolali opoziční poslanci, kteří viní hnutí ANO z toho, že ani jeden z důležitých tisků k insolvencím a exekucím ve skutečnosti projednat nechtějí.

Odkládání právě těchto dvou novel v době současné pandemie a hospodářské recese je velmi riskantní a nebezpečné. To si myslí i organizace pomáhající lidem v nouzi a dluhoví experti. Na včerejší schůzi se přitom měly ke komplexnímu návrhu novely načítat důležité pozměňovací návrhy poslanců a poslankyň.

„ANO pod taktovkou Jaroslava Faltýnka to dokončit nechtělo a záměrně projednání zablokovalo. Nejdříve hlasovalo proti pokračování jednání po 19. hodině a posléze i proti dokončení druhého čtení exekuční novely. Pokud s tímto výrokem nesouhlasí, tak ať urgentně sjednají nápravu a svolají rychle další mimořádnou schůzi či to zařadí na program Sněmovny řádné,“ komentoval výsledek jednání Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení.

S jeho názorem souhlasí také Věnek Bonuš, právník advokátní kanceláře Frank Bold z platformy Rekonstrukce státu, která na průtahy dlouhodobě upozorňuje: „Vládní ANO tak opět potápí snahy o ukončení kšeftování s dluhy, které prostřednictvím vládní novely zákona samo deklarovalo. V tuto chvíli tak reálně hrozí, že poslanci nestihnou novelu probrat do konce volebního období.“

PSALI JSME:
Poslanci si kupují masu neplatičů. Smáznou jim dluhy bez špetky snahy něco vrátit

Podle opozice i odborníků jde nyní o to, aby se tisky už déle neblokovaly a pustily se v legislativním procesu dál. Proti insolvenční novele stejně jako proti reformě exekučního řádu existuje ovšem velký odpor věřitelské lobby a velkých exekutorských úřadů.

„Insolvenční novela jde podle jejích kritiků nad rámec evropské směrnice, která doporučuje zkrácení oddlužení z pěti na tři roky „pouze“ pro podnikatele. Kritici ovšem neuvádějíí, že směrnice doporučuje tříleté oddlužení i pro spotřebitele. Navíc to v praxi prostě oddělit efektivně nelze,“ uvádí Pavla Aschermannová z organizace Rubikon Centrum.

Zatímco projednání novely insolvenčního zákona v tomto volebním období je ohroženo, exekuční řád má ještě naději, dodrží-li hnutí ANO svůj slib z mimořádné schůze k co nejčasnějšímu pokračování druhého čtení.

V poslední době se navíc množí studie a akce, např. studie CETA či akce Hospodářské komory ČR, zaměřující se pouze na část aspektů reformy a opomíjející zbylé. To může být podle odborníků velmi nebezpečné, politici se totiž často těmito manipulativními výsledky pro neznalost problematiky ohánějí.

PSALI JSME:
Na další změkčení exekucí doplatí i řemeslníci, rodiče či obce, varuje studie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Hrozí dramatický nárůst firemních insolvencí?

K poslednímu červnovému dni letošního roku skončilo jedno ze zvláštních koronavirových opatření – tzv. Lex Covid zákonů, které se týkalo úlev v insolvenčním řízení. Za normálních okolností mají dle insolvenčního …

Neplatíte za televizi, protože na ni nekoukáte?

Neposloucháte žádnou ze stanic Českého rozhlasu, ani nesledujete Českou televizi, takže se vám nechce platit koncesionářské poplatky? Tedy za letošní rok dohromady 2160 korun, což není zase tak malá daň za něco, co …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru