
Dlouhodobý argument vedoucích představitelů hnutí ANO proti svým politickým rivalům v čele ODS „nemáte nic jiného než anti-Babiš“ jakoby v poslední době, pod vlivem aktuálního politického vývoje, poněkud slábne. A na síle naopak nabývá anti-Fiala. Dalším hráčem na české politické mapě, která se přidala do dlouhé řady anti-Fialů, se stala Jana Maláčová, čerstvá předsedkyně sociální demokracie.
V opozičním táboře tak začíná být pořádně plno, a všichni si chtějí urvat aspoň kousek z volebního koláče a příští rok se probojovat do Poslanecké sněmovny. Vedle SOCDEM to je i KSČM, která se momentálně ukrývá pod značkou Stačilo!, pak tu jsou ambiciózní Motoristé, Přísaha a další. Zapomenout nesmíme ani na tradiční parlamentní partaje, tedy SPD a především ANO.
Právě Babišovo uskupení je dlouhodobě dominantní opoziční silou a těžko si lze představit situaci, že by se na tom něco změnilo. Hnutí při krajských volbách navíc vyšla taktika upozadění svého šéfa, takže Babiš už nekoukal z každého plakátu jako před jinými volbami. Místo něj nastoupily jeho pravá a levá ruka, tedy Karel Havlíček a Alena Schillerová. Ostatně také proto nebylo tolik anti-Babiše.
Ano se také daří oslovovat voliče ostatních opozičních stran a hnutí včetně antisystémových sdružení. Díky tomu dosahuje podle různých průzkumů poměrně vysoké voličské podpory a v tuto chvíli se zdá, že ho od vítězství ve sněmovních volbách na podzim 2025 může jen těžko něco zastavit.
Jenže to může být Pyrrhovo vítězství. K čemu je vám to, že ostatní protivníky ve volbách doslova zválcujete, když pak nebude mít s kým se domluvit na vládě? To, že by ANO získalo tolik hlasů, že by mohlo sestavit jednobarevný kabinet, je krajně nepravděpodobné.
Bude potřebovat minimálně jednoho, možná i dva partnery. A tak se nakonec současná taktika „přebírání“ nespokojených voličů od jiných opozičních uskupení může v konečném důsledku Babišově hnutí vymstít: Do sněmovny se klidně nemusí žádný případný koaliční partner dostat.
Lídři opozičních stran a straniček si to to samozřejmě uvědomují a například Přísaha někdejšího policejního důstojníka Róberta Šlachty v krajských volbách naprosto propadla.
Naproti tomu zářijové volební modely ukázaly, že by se Přísaha i Motoristé mohly do sněmovny dostat, byť s hodně odřenými zády – podle průzkumu by získaly jen se přes pětiprocentní hranici přehouply jen o pár desetin, což je velmi nejistý výsledek.
Pokud budou chtít tyto strany za rok uspět, budou potřebovat ještě nějaké hlasy navíc. A vzít si je budou muset z rybníčku, kde už loví ANO, Stačilo! a další anti-Fialové. Bude to nejspíš ještě pořádná mela, není vyloučeno ani to, že lídři opozičních uskupení s blížícím se termínem voleb řádně přitopí pod kotel a jejich rétorika může být už opravdu velmi, ale opravdu velmi drsná.
Výsledek je v tuto chvíli samozřejmě velmi nejistý a o složení nové vlády nakonec mohou rozhodovat desetiny. A nakonec se může stát i to, že se budou smát ti, na něž by dneska těžko někdo vsadil, tedy strany současné vládní koalice. Anti-Babiš ještě může zafungovat.
Anti-Babiš živila hlavně provládní média.Anti-Fiala budou zase vyvracet a psát,jaký je to dobrý premiér.