Antidiskriminační zákon. Sice budí emoce, soudy ale dosud řešily jen 62 kauz

Pouze 62 dosouzených případů za deset let – taková je bilance účinnosti antidiskriminačního zákona. Ten vyvolává více než půl roku značné vášně kvůli navrhované novele, která je aktuálně zařazena do prvního čtení v Poslanecké sněmovně.
Vedle rasy a zdravotního postižení se lidé setkávají nejčastěji s diskriminací kvůli věku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Statistika ukazuje, že se nepotvrdily obavy ze zneužívání zákona. Ze šesti desítek sporů bylo 13 zastaveno a u dvou dosáhli účastníci smíru,“ vypočítává veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Soudy podle ní potvrdily diskriminaci ve dvanácti případech, přičemž nejčastěji šlo o rasovou diskriminaci nebo ústrky z důvodu zdravotního postižení. Naopak ve dvou desítkách případů se ukázalo, že ke sporu nebyl vůbec zákonem daný důvod.

V šesti případech, tedy v polovině prokázaných a odsouzených diskriminací, lidé vysoudili i odškodnění za takzvanou nemajetkovou újmu. Průměrná výše odškodného dosáhla 50 tisíc korun. Podle ochránkyně Šabatové převažuje přímá diskriminace, jakou je například odmítnutí romských dětí u zápisu do školy nebo výpověď pro nadbytečnost z důvodu věku.

PSALI JSME:
Téměř polovina starších pracovníků se kvůli věku bojí o své zaměstnání

„Případů přímé diskriminace jsme zaznamenali celkem 49. Vedle rasy a zdravotního postižení se lidé setkávají nejčastěji s diskriminací kvůli věku. Většinou jde o práci. Potěšující je, že jsme vůbec nezaznamenali případy vyplývající ze sexuální orientace,“ shrnula ombudsmanka.

Úskalím zákona, jak vyplývá z málo početné statistiky i z typů pravomocně uzavřených sporů, je fakt, že neřeší systémové chyby. Nezabývá se diskriminací větších skupin lidí. Diskriminace ale má většinou charakter vady společnosti nebo jejího chování vůči nějaké části populace. Podle veřejné ochránkyně práv se právě proto u současné novely antidiskriminačního zákona mluví o veřejné žalobě. Ta by znamenala, že se spor povede v zastoupení právě za větší skupiny osob. „Plošné řešení problémů ve společnosti potřebujeme a potřebujeme tedy i institut veřejné žaloby proti systémové diskriminaci, ať už ji bude podle zákonodárců oprávněn podávat kdokoli,“ míní Šabatová.

PSALI JSME:
Krutý život pacientů s lupénkou: ponižování a diskriminace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.