Arca Investments je v úpadku, soud zahájil místní insolvenční řízení

Kauza
Městský soud v Praze v úterý rozhodl o zahájení místního insolvenčního řízení se společností Arca Investments. Ta se tak oficiálně ocitla v úpadku. Pro české věřitele ale bohužel nejde o příliš dobrou zprávu, protože hlavní insolvenční řízení se povede na Slovensku. Soud totiž potvrdil, že místní příslušnost Arca Investments je na Slovensku, nikoliv v České republice, jak se snažil prokázat dlužník.
Soudem ustanovený předběžný insolvenční soudce Lee Louda se nelíbí brněnskému investičnímu fondu IFIS. Ten považuje Loudu ve vztahu k Arca Investments za osobu podjatou. Ilustrační foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu

„V místním a vedlejším insolvenčním řízení jsou rozdíly. Místní řízení je z povahy věci velice omezené, pokud jde o řešené otázky, neboť běží v době, kdy ještě není zahájeno hlavní řízení,“ vysvětlil Jan Langmeier z advokátní kanceláře Langmeier & Co., která zastupuje více než dvě stovky věřitelů koncernové skupiny Arca Investments. Ve chvíli, kdy se na Slovensku zahájí hlavní insolvenční řízení, v České republice by se už zahájené místní řízení mělo překlopit do vedlejšího.

Podle advokáta rozhodnutí o místním řízení v České republice nemusí být pro české věřitele zrovna výhodné. „Mohlo by se stát, že pokud na Slovensku poběží hlavní insolvenční řízení, což v podstatě musí, tak si výtěžek z prodeje majetku v ČR stáhne tamní insolvenční správce na Slovensko. A je otázka, jaké postavení pak čeští věřitelé, kteří se přihlásí do místního řízení, budou mít,“ vysvětlil.

„Za naši advokátní kancelář budeme zřejmě pohledávky přihlašovat do obou řízení, tedy jak v České republice, tak na Slovensku. Považujeme to z hlediska možných rizik v souvislosti s postavením věřitelů za jistější,“ upřesnil Langmeier. V ČR mají nyní věřitelé dva měsíce na přihlášení svých pohledávek.

PSALI JSME:
Arca Investments je černá banka, tvrdí zástupce poškozených věřitelů

Jak jsme již informovali, z nedávného usnesení odvolacího soudu je zřejmé, že největší skupinu věřitelů skupiny Arca Investments tvoří věřitelé ze směnek, z nichž téměř 84 procenta jsou osoby se sídlem nebo bydlištěm v Česku. Jde o 1574 věřitelů, jejichž pohledávky za dlužníkem převyšují 15 miliard korun. Většina těchto směnek byla dlužníkem vydána v českých korunách a jejich platební místo se nachází v České republice (82,5 %).

Podle Langmeier je velkou neznámou, jak velký majetek má Arca v České republice a jak velký na Slovensku. „A samozřejmě, v jaké kondici tento majetek je a jakou má hodnotu. Když se podíváme na hotel Savoy ve Františkových lázních, který už prochází reorganizací, tak z toho čeští věřitelé nejspíš neuvidí prakticky nic,“ dodal advokát.

K úpadku společnosti Arca Investments se včera stručně vyjádřil také brněnský investiční fond IFIS, jenž jako první podal návrh na insolvenční řízení v ČR a po celou dobu prosazoval insolvenční řešení českými soudy. Mluvčí fondu Kamila Svobodová redakci informovala, že IFIS zvažuje odvolání ohledně rozhodnutí o místním řízení a o ustanovení insolvenčního správce. „IFIS považuje Ing. Loudu ve vztahu k dlužníkovi za osobu podjatou,“ uvedla mluvčí bez dalších podrobností.

PSALI JSME:
Problémům čelí i firmy zakladatele Arca Investments Pavola Krúpy, tvrdí advokát Langmeier

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB