Argentina má za sebou děsivý týden. Země míří do dalšího bankrotu

Názor
Argentinská ekonomika utrpěla minulý týden další šok. Peso se prudce propadlo a dvě ze tří nejvýznamnějších světových ratingových agentur, Fitch Ratings a Standard & Poor's Global Ratings, zhoršily hodnocení dlouhodobého argentinského dluhu hlouběji do „prašivého“ pásma. Argentinské akcie zažily v uplynulých sedmi dnech jeden z nejhorších týdnů za posledních sedmdesát let.
Oslabování měny argentinskou situaci dále zhoršuje. Foto: Depositphotos.com

Trhy se tak obávají dalšího bankrotu země. Ten poslední, plnohodnotný nastal v roce 2014. Země si však před pěti lety prošla takzvanou „selektivní platební neschopností“. Ve vážných problémech jsou její veřejné finance v tomto miléniu vlastně nepřetržitě.

Situace se výrazně zhoršila po 11. srpnu, kdy představitel populistické opozice Alberto Fernandez nečekaně a jednoznačně zvítězil v prezidentských primárkách. Porazil současného, reformního prezidenta Mauricia Macriho a jeho pozice před říjnovými volbami se zdá být prakticky neotřesitelná. Investoři se obávají, že země se pod Fernandezovým vedením vrátí k populistickým opatřením, která jen přivodí bankrot.

Koncem letošního března měla Argentina celkem 33,7 miliardy cizoměnového dluhu, jenž je splatný ke konci letošního roku. Oslabování měny argentinskou situaci dále zhoršuje. Trhy jsou z velké míry přesvědčeny, že další bankrot země je nevyhnutelný.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Najděte si padák, dopad už se blíží

Zavřít reklamu ×
  1. To je skoro jako u nás! Pod vedením prolhaného estébáckého populisty taky neochvějně směřujeme ke krachu!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.