Geneticky modifikované plodiny zažívají velký rozmach, protože jejich pěstování je výnosnější než u standardních typů plodin. Na evropském trhu se běžně setkáváme s geneticky modifikovanou kukuřicí, sójou či řepkou.
Pro komerční využití pšenice HB4 v Argentině byl zapotřebí souhlas Brazílie. Do té se vyváží 45 procent argentinské úrody pšenice. Dalšími významnými prodejními trhy pro argentinskou pšenici jsou Indonésie, Chile a Keňa. Argentina je čtvrtým největším vývozcem pšenice na světě. V loňském roce vypěstovala 11,3 milionu tun pšenice.
Odrůda HB4 byla vyvinuta společností Bioceres ve spolupráci se společností Florimond Desprez, která je jedním z lídrů světového trhu geneticky modifikovaných plodin. Genetická modifikace budí ve světě rozporuplné reakce, protože dosud nebyly prozkoumány její dlouhodobé účinky na fungování ekosystému.
Odborníci z argentinského Národního institutu pro semena již vyjádřili znepokojení, že byla odrůda HB4 schválena. Údajně nebude možné úplně oddělit pěstování geneticky modifikované pšenice od standardních druhů pšenice. Zároveň upozorňují, že novou odrůdu nemusí přijmout spotřebitelé, a proto bude nutné geneticky modifikovanou úrodu prodávat se slevou.
Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)