bool(false)

Artesa dostala od ČNB pokutu, zisk se jí sníží o pětinu

Spořitelní družstvo Artesa dostalo od ČNB pokutu ve výši jeden milion korun, protože opakovaně neposkytlo dostatečnou součinnost státním orgánům. Stěžovalo si Generální finanční ředitelství, Městské státní zastupitelství v Praze i Policie ČR. Pro Artesu to není první pokuta od státních institucí, zato je ale nejvyšší.

Ilustrační foto: www.artesa.cz

Artesa se brání, že ročně zpracovává kolem 165 000 žádostí o součinnost a šlo o zpoždění odpovědí u malého procenta požadavků. „Tyto incidenty představovaly pouze jednotky případů z celkového objemu vyřizovaných žádostí o součinnost,“ uvedla záložna ve svém tiskovém prohlášení. „Družstvo Artesa zdůrazňuje, že veškeré odpovědi byly zpracovány a příslušným orgánům odeslány. Vyměřenou pokutu družstvo Artesa uhradilo a současně přijalo taková opatření, aby se situace do budoucna již neopakovala.“

Artesa má dvě pobočky – na Praze 1 a v Ostravě –  a obsluhuje kolem 4000 klientů. Většinový podíl hlasovacích práv má společnost Artesa Capital, její podíl na základním jmění a tedy i hlasovacích právech je přes 94 %.

Záložna hospodařila v letošním prvním pololetí s čistým ziskem pět milionů korun (tento zisk se jí kvůli pokutě sníží o pětinu) a celková výše jejích aktiv se zvýšila na 3,6 miliardy korun. Loni touto dobou hospodařila s dvoumilionovou ztrátou.

Podle statistik České národní banky (ČNB) se družstevní záložny v prvním pololetí letošního roku propadly do celkové ztráty téměř 20 milionů korun. Toto číslo rozhodně není nijak tragické – vzhledem k tomu, že se jedná o částku srovnatelnou se základním jměním firmy, která bude chtít podle nových pravidel poskytovat úvěry nebo nebankovní půjčky. Navíc stejné období loňského roku bylo pro kampeličky plusové: zisk činil 3 miliony korun.

Dříve problematický trh družstevních záložen se díky opatřením ČNB i zákonu o spořitelních a úvěrních družstvech transformoval a vklady kampeličkám rostou od roku 2002. V současné době působí na našem trhu 11 družstevních záložen, které mají přes 50 000 členů.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Iveta Bečvářová: Znám i chovatele, který zaplatil rovnátka svému psovi

Rozhovor
Vystudovala Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně, ale protože je vyhraněnější specializace ve veterinárních oborech u nás téměř nemožná, odešla do USA, pracovala na soukromé veterinární klinice a získala stipendium na univerzitě. „Ve Státech je spousta lidí ochotných utratit neuvěřitelné peníze za zlepšení kvality života jejich kočky, psa či koně,“ říká v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické …
Rolovat nahoru