Spořitelní družstvo Artesa hospodařilo v letošním prvním pololetí s čistým ziskem pět milionů korun.zdroj: www.artesa.cz

Artesa dostala od ČNB pokutu, zisk se jí sníží o pětinu

Spořitelní družstvo Artesa dostalo od ČNB pokutu ve výši jeden milion korun, protože opakovaně neposkytlo dostatečnou součinnost státním orgánům. Stěžovalo si Generální finanční ředitelství, Městské státní zastupitelství v Praze i Policie ČR. Pro Artesu to není první pokuta od státních institucí, zato je ale nejvyšší.

Artesa se brání, že ročně zpracovává kolem 165 000 žádostí o součinnost a šlo o zpoždění odpovědí u malého procenta požadavků. „Tyto incidenty představovaly pouze jednotky případů z celkového objemu vyřizovaných žádostí o součinnost,“ uvedla záložna ve svém tiskovém prohlášení. „Družstvo Artesa zdůrazňuje, že veškeré odpovědi byly zpracovány a příslušným orgánům odeslány. Vyměřenou pokutu družstvo Artesa uhradilo a současně přijalo taková opatření, aby se situace do budoucna již neopakovala.“

Artesa má dvě pobočky – na Praze 1 a v Ostravě –  a obsluhuje kolem 4000 klientů. Většinový podíl hlasovacích práv má společnost Artesa Capital, její podíl na základním jmění a tedy i hlasovacích právech je přes 94 %.

Záložna hospodařila v letošním prvním pololetí s čistým ziskem pět milionů korun (tento zisk se jí kvůli pokutě sníží o pětinu) a celková výše jejích aktiv se zvýšila na 3,6 miliardy korun. Loni touto dobou hospodařila s dvoumilionovou ztrátou.

Podle statistik České národní banky (ČNB) se družstevní záložny v prvním pololetí letošního roku propadly do celkové ztráty téměř 20 milionů korun. Toto číslo rozhodně není nijak tragické –   vzhledem k tomu, že se jedná o částku srovnatelnou se základním jměním firmy, která bude chtít podle nových pravidel poskytovat úvěry nebo nebankovní půjčky. Navíc stejné období loňského roku bylo pro kampeličky plusové: zisk činil 3 miliony korun.

Dříve problematický trh družstevních záložen se díky opatřením ČNB i zákonu o spořitelních a úvěrních družstvech transformoval a vklady kampeličkám rostou od roku 2002. V současné době působí na našem trhu 11 družstevních záložen, které mají přes 50 000 členů.

(dak)

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *