Asijské ekonomiky předbíhají Evropu v ekonomickém růstu

Analýza
Zatímco Evropa stále bojuje s nejistotou z krize způsobené šířením koronaviru, asijské ekonomiky se z ní rychle zotavují. Asijské země jako Čína, Japonsko či Jižní Korea získaly pomyslný náskok před Evropskou unií. Hlavním důvodem je tamní výrazné, a především rychlejší zlepšení epidemické situace, které umožnilo dřívější návrat k ekonomickému růstu.
Zaměstnání v Číně loni našlo téměř dvanáct milionů lidí, zatímco cílem tamních úřadů bylo dosáhnout alespoň devíti milionů nově zaměstnaných. Ilustrační foto: Pixabay.com

Například růst čínské ekonomiky se v posledním kvartálu roku 2020 vrátil na úroveň před vypuknutím pandemie. Ekonomika EU naproti tomu v loňském roce poklesla o 6,4 procenta, česká ekonomika vykázala podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) pokles o 5,6 procenta.

Čínská vláda v polovině ledna zveřejnila ekonomická data za celý loňský rok. Druhá největší světová ekonomika dle nominálního hrubého domácího produktu (HDP) vykazovala stabilní růst již před koronavirovou pandemií, první pokles svého HDP zaznamenala poprvé od roku 1978 až v prvním čtvrtletí roku 2020.

Již ve druhém a třetím kvartálu však již vykazovala opětovné oživení a meziroční přírůstek HDP, který v posledním loňském čtvrtletí dosáhl 6,5 procenta. Čínský HDP za celý loňský rok vzrostl o 2,3 procenta a výsledkem bylo i jeho historické překročení hranice sta bilionů juanů, tedy téměř patnácti bilionů dolarů.

PSALI JSME:
HDP eurozóny na konci roku mezičtvrtletně poklesl o 0,6 %

Ekonomika Evropské unie loni podle údajů Eurostatu naproti tomu poklesla, a to celkem o 6,4 procenta, v zemích eurozóny potom dokonce o 6,8 procenta. S největšími meziroční poklesy HDP se v roce 2020 potýkalo Španělsko, Itálie a Francie.

Česká republika si však vedla lépe, než Evropská unie jako celek, její ekonomika podle ČSÚ poklesla o 5,6 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí si dokonce velmi mírně (o 0,3 %) polepšila. O něco horší výsledky vykázalo například sousední Slovensko, kde HDP poklesl o šest procent.

Asijské ekonomiky nebrzdí tvrdá omezení

Navzdory všem očekáváním nyní asijské ekonomiky rostou ještě rychlejším tempem. Stabilní dodavatelské prostředí Číny umožňuje profitovat také jejím okolním státům. Vedle čínské ekonomiky, která se rychle zotavila po tvrdých opatřeních, bude tento trend následovat také v Japonsku a Jižní Koreji.

V těchto zemích totiž ekonomiky fungují bez podobných omezení, která se v současné době vyskytují napříč Evropou. Čínské, japonské a jihokorejské firmy díky tomu získávají v globálním měřítku výraznou ekonomickou výhodu.

PSALI JSME:
Slovenská ekonomika se v závěru loňského roku vyhnula poklesu

Ačkoliv japonský HDP v prvních dvou kvartálech loňského roku klesal, ve třetím čtvrtletí vzrostl o 5,3 procenta a ve čtvrtém o tři procenta. Téměř tak dosáhl úrovně jako před koronavirovou pandemií, japonská ekonomika však kvůli prvnímu pololetí vykázala ztrátu.

Pokles HDP v prvním pololetí zažila i Jižní Korea, kde ale ve třetím kvartálu došlo k růstu o 2,1 procenta a ve čtvrtém o 1,1 procenta. Opět se tak tedy téměř dostala k hodnotám jako před koronavirem.

Závěry loňského roku také naznačují expanzi importu a exportu na čínském trhu. Celková agregovaná hodnota dovozu a vývozu zde totiž meziročně vzrostla o 1,6 procenta. V asijských zemích naopak ztrácí na síle sektor turistického ruchu. Tyto ekonomiky kromě krátkodobých výpadků poznamená hlavně propad způsobený omezením turismu. Stejně, jako související posuny investic v čase, a to zejména těch mezinárodních.

PSALI JSME:
Největší propad německého HDP od finanční krize. Přesto pozitivní číslo?

Nastartovaná Čína

Výsledky ze závěru loňského roku naznačují růst čínské ekonomiky i do budoucna. Rostl totiž například Index nákupních manažerů (PMI), který se v prosinci dostal na hodnotu 53. V tomto si ale lépe vedla Evropská unie, kde index PMI dosáhl 55,2 bodu.

Maloobchodní tržby se v Číně ve čtvrtém kvartálu meziročně zvýšily o 4,6 procenta, v rámci on-line obchodování dokonce o 10,9 procenta. I přes tyto nárůsty se však celkový maloobchodní prodej spotřebního zboží pro rok 2020 snížil o čtyři procenta.

V Číně nicméně došlo například k větší stabilizaci míry nezaměstnanosti. Zaměstnání v Číně loni našlo téměř dvanáct milionů lidí, zatímco cílem tamních úřadů bylo dosáhnout alespoň devíti milionů nově zaměstnaných. Zatímco v čínských městských oblastech v prosinci loňského roku dosahovala míra nezaměstnanosti 5,6 procenta, v Evropské unii to bylo 7,5 procenta.

Autor je partner poradenské společnosti Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Číňané houfně nakupují domácí akcie

Zavřít reklamu ×
  1. Asie nemusí poslouchat nesmyslné nařízení co chodí od zdrogovaného vedení v Bruselu……..Např. zákaz spalovacích motorů,když klima ovlivňují auta pouze ze 4% a letadla+lodě ze 40% je hodně na hlavu.To nezmiňuji prchlickou krizi co Brusel nezvládl,rozdělení vakcín na Covid 19 rovněž Brusel nezvládl….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB