Asociace na konci listopadu podala stížnost k Evropské komisi pro porušení evropského práva Českou republikou a bude se domáhat zrušení tohoto monopolu. Podle asociace je novela v rozporu s ustanovením smlouvy o fungování unie, podle něhož členské státy nemohou udělit zvláštním či veřejným podnikům výlučné právo a rozšířit již dominantnímu subjektu jeho dominanci na další trh.
„Existuje rozsáhlá judikatura Soudního dvora EU, ze které jasně vyplývá zákaz členských státům vytvářet lokální či národní monopoly,“ uvedla Česká asociace pojišťoven. Dalším důvodem podání stížnosti ČAP k Evropské komisi je, že novela znemožňuje ostatním podnikům poskytovat zdravotní pojištění cizinců v ČR, čímž také porušuje svobodu usazování a volný pohyb služeb, které jsou také součástí primárního práva EU, tedy práva mezinárodního, nadřazeného českému právnímu řádu.
Novela také porušila evropskou směrnici Solventnost II, která upravuje poskytování pojištění v EU a z níž vyplývá, že monopoly, které rozdělují vnitřní trh pojišťovacích služeb, jsou v přímém rozporu se zájmy EU v této oblasti.
„Hlavním důvodem podání stížnosti České asociace pojišťoven k Evropské komisi je zásadní nesouhlas se zavedením monopolu, který jednoznačně poškozuje koncové klienty a vylučuje z trhu konkurenci. Takový postup státu je zcela v rozporu se soutěžním právem EU,“ uvedl Ivo Janda z advokátní kanceláře White & Case, která stížnost k Evropské komisi připravila.
Přestože povinné komplexní zdravotní pojištění cizinců poskytovali jen čtyři z 25 členů asociace, ČPA podle Matouška vnímá opatření velmi kriticky jako systémový problém, protože odstraňuje zdravou konkurenci na trhu. „Myšlenka, že ke zlepšení situace na libovolném trhu dojde odstraněním konkurence, se nejen příčí zdravému rozumu, ale odporuje i principům a právu, na kterých unie stojí,“ informoval naši redakci výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.
Podle něj problém s chybějícími úhradami nemocnicím za ošetření cizinců způsobují nepojištění cizinci, nikoli pojišťovny.