Asociace pojišťoven podala stížnost k Evropské komisi kvůli vzniku monopolu na pojištění cizinců

Cizinci si podle novely zákona o pobytu cizinců z července letošního roku mohou zřídit po dobu příštích pěti let povinné komplexní zdravotní pojištění pouze u Pojišťovny VZP. To odporuje pravidlům hospodářské soutěže a také pravidlům Smlouvy o fungování Evropské unie, tvrdí Česká asociace pojišťoven (ČAP).
Hlavním důvodem podání stížnosti ČAP k Evropské komisi je zásadní nesouhlas se zavedením monopolu v oblasti povinného komplexního zdravotní pojištění cizinců. Ilustrační foto: Pixabay.com

Asociace na konci listopadu podala stížnost k Evropské komisi pro porušení evropského práva Českou republikou a bude se domáhat zrušení tohoto monopolu. Podle asociace je novela v rozporu s ustanovením smlouvy o fungování unie, podle něhož členské státy nemohou udělit zvláštním či veřejným podnikům výlučné právo a rozšířit již dominantnímu subjektu jeho dominanci na další trh.

„Existuje rozsáhlá judikatura Soudního dvora EU, ze které jasně vyplývá zákaz členských státům vytvářet lokální či národní monopoly,“ uvedla Česká asociace pojišťoven. Dalším důvodem podání stížnosti ČAP k Evropské komisi je, že novela znemožňuje ostatním podnikům poskytovat zdravotní pojištění cizinců v ČR, čímž také porušuje svobodu usazování a volný pohyb služeb, které jsou také součástí primárního práva EU, tedy práva mezinárodního, nadřazeného českému právnímu řádu.

Novela také porušila evropskou směrnici Solventnost II, která upravuje poskytování pojištění v EU a z níž vyplývá, že monopoly, které rozdělují vnitřní trh pojišťovacích služeb, jsou v přímém rozporu se zájmy EU v této oblasti.

PSALI JSME:
Zdravotní pojištění o sobě na začátku roku dává vědět

„Hlavním důvodem podání stížnosti České asociace pojišťoven k Evropské komisi je zásadní nesouhlas se zavedením monopolu, který jednoznačně poškozuje koncové klienty a vylučuje z trhu konkurenci. Takový postup státu je zcela v rozporu se soutěžním právem EU,“ uvedl Ivo Janda z advokátní kanceláře White & Case, která stížnost k Evropské komisi připravila.

Přestože povinné komplexní zdravotní pojištění cizinců poskytovali jen čtyři z 25 členů asociace, ČPA podle Matouška vnímá opatření velmi kriticky jako systémový problém, protože odstraňuje zdravou konkurenci na trhu. „Myšlenka, že ke zlepšení situace na libovolném trhu dojde odstraněním konkurence, se nejen příčí zdravému rozumu, ale odporuje i principům a právu, na kterých unie stojí,“ informoval naši redakci výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

Podle něj problém s chybějícími úhradami nemocnicím za ošetření cizinců způsobují nepojištění cizinci, nikoli pojišťovny.

PSALI JSME:
Kolik stojí naše choroby? Můžeme se sami přesvědčit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB