Auta a drahá ropa prohlubují deficit zahraničního obchodu

Názor
Deficit obchodní bilance se v říjnu prohloubil ze zářijových 13,3 miliardy korun na 18,2 mld. Kč. Na výsledcích se negativně podepsal hlubší deficit s ropou a zemním plynem (o 19,8 mld. Kč), který byl způsoben jak růstem cen na světových trzích, tak i vyššími objemy dovozů.
Na výsledcích českého zahraničního obchodu se v říjnu negativně podepsal hlubší deficit s ropou a zemním plynem. Ilustrační foto: Gazprom

Dále klesl i přebytek obchodu s motorovými vozidly, a to o 13,8 miliardy korun. Zde se negativně odrazila dvoutýdenní odstávka Škody Auto. Prohloubilo se i pasivum obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 5,7 mld. Kč).

Příznivě se v bilanci naopak odrazil vyšší přebytek ve skupině elektřina, plyn a pára (o 5,2 mld. Kč), a to díky vyšším cenám i objemu vyvážené elektřiny. Ve srovnání s minulým měsícem vývoz vzrostl o 2,7 procenta, dovoz pak o 2,3 procenta.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod v hlubokém deficitu

To, co zahraniční obchod ve srovnání s loňským rokem za prvních deset měsíců ztratil, už ve zbývajících měsících nedožene. Od ledna do října dosáhl jeho přebytek pouhých 10,1 miliardy korun, přičemž ve stejném období loňského roku to bylo 132 mld. Kč.

Zatímco v roce 2020 jeho přebytek dosáhl 180 miliardy korun, v letošním roce jsme jeho výsledek čekali zhruba třetinový. Vzhledem k dosavadnímu vývoji, nedostatku výrobních komponent i vývoji cen na komoditních trzích však jeho přebytek bude zřejmě ještě nižší.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Deficit zahraničního obchodu prohlubují auta a komodity

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Služby opět v plusu

Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB