Auta pomohla českému zahraničnímu obchodu k solidnímu přebytku

Únorový zahraniční obchod skončil podle údajů Českého statistického úřadu přebytkem 14,3 miliardy korun, tedy v souladu s naším očekáváním. V meziročním srovnání byl výsledek o 21,2 miliardy vyšší. Ke kladnému saldu přispěl zejména vývoz motorových vozidel, který v meziročním srovnání stoupl o 21,8 miliardy korun.
Auta pomohla českému zahraničnímu obchodu k solidnímu přebytku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl meziročně vyšší o 17,5 miliardy korun. Automobilovému průmyslu svědčí v globálním měřítku menší problémy se subdodávkami, díky kterým může kompletovat svoji výrobu.

V meziměsíčním srovnání byl nicméně export automobilů o osm procent nižší. Zde se mohly odrazit únorové odstávky v některých automobilkách.

Díky vývoji cen na světových komoditních trzích se snížil i schodek obchodu s chemickými látkami (o 2,3 mld. Kč, pozn. aut.). Nižší byl i deficit s ropou a zemním plynem (o 2,2 mld. Kč). Nepříznivý vliv na celkové saldo měl zejména větší deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 1,6 mld. Kč.

Vývoz meziročně v únoru vzrostl o 9,9 procenta, dovoz o 3,3 procenta. Po sezónním očištění se vývoz meziměsíčně snížil o 1,5 procenta a dovoz o 2,8 procenta.

Vzhledem k oživení poptávky ze strany Číny, ustupujícím problémům v dodavatelských řetězcích i vzhledem k datům, která přicházejí ze sousedního Německa, by se mělo automobilovému průmyslu v následujících měsících dařit.

Zároveň výrazně nižší ceny na komoditních trzích společně se solidním předzásobením se plynem by měly vést k podstatně lepším výsledkům zahraničního obchodu, než jakých jsme byli svědky v loňském roce. Za celý letošní rok očekáváme schodek ve výši 110 miliard korun po loňských 224 miliardách korun.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB