Automobilky čelí další pohromě: „Hořčíkovému hladomoru“

Názor
Automobilky čelí celosvětově dalšímu závažnému problému. Vedle kritického nedostatku čipů, který zastavil výrobu například ve Škodě Auto, čelí rostoucím potížím se zajištěním dodávek hořčíku.
Automobilové bloky motorů – také k jejich výrobě se používá hořčík. Foto: CSIRO, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35482531

Hořčík je přitom zcela nepostradatelná součást každého auta. Bez něj si prakticky nelze představit výrobu hliníkových slitin a plátů, které dělají auto autem, neboť jsou obsaženy v kdejaké součásti vozu, od volantu, přes nádrž na pohonné hmoty až po motor.

Zhruba 85 procent globálních dodávek hořčíku zajišťuje Čína. Ta se v současnosti potýká s obdobou energetické krize, která svírá Evropu. Rusko částečně přesměrovalo své dodávky plynu z Evropy právě do Číny právě proto, aby Číně pomohlo zmírnit její energetickou krizi. Ta ovšem i tak páchá značné škody, neboť Čína musí kvůli příliš drahé a hůře dostupné elektřině omezovat třeba právě i výrobu hořčíku.

PSALI JSME:
Palivové trhy na vzestupu, Čína nakupuje „za každou cenu“

Již řadu měsíců sužuje automobilky po celém světě zmíněný „čipový hladomor“, nyní se tedy postupně přidává také „hořčíkový hladomor“. Ten tak může protáhnout trápení automobilek o další měsíce.

V Česku by tak mohl společně s „čipovým hladomorem“ připravit o práci až desetitisíce lidí. A zároveň způsobit situaci, kdy zachovalé ojetiny budou mít vyšší cenu, než zcela nová auta – jež ovšem nebudou k mání.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nedostatek čipů neohrožuje jen autoprůmysl a jeho dodavatele

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

V Česku by mohly začít vyrůstat malé jaderné reaktory

V České republice by mohly začít vyrůstat tzv. malé modulární jaderné reaktory (označované zkratkou SMR, pozn. red.). Možnosti jejich produkce, umístění a začlenění do energetiky země představil minulý týden …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB