Automobilky tentokrát pomohly průmyslu k růstu

Názor
Tuzemskému průmyslu se v květnu po čase opět dařilo a jeho výroba meziměsíčně stoupla o 2,4 procenta. Zásluhu na tom měl především automobilový průmysl, kterému se v květnu podařilo po pěti měsících konečně pokořit hranici 100 tisíc vyrobených vozů.
Tuzemskému automobilovému průmyslu se v květnu podařilo po pěti měsících konečně pokořit hranici 100 tisíc vyrobených vozů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Oproti loňskému květnu se výroba největšího tuzemského odvětví zvýšila o 3,3 procenta, což je po předchozích poklesech docela příjemná zpráva. Otázkou je, nakolik se podaří udržet výkon průmyslu vysoko i v dalších měsících.

Už indexy nákupních manažerů zveřejněné minulý týden však naznačily, že firmy uvažují pod tlakem vysokých cen a slabší poptávky o omezení počtů svých zaměstnanců. Ve čtvrtek zveřejněné (květnové) zakázky zatím až tak dramaticky nevypadají, avšak stále se počítají z běžných – výrazně vyšších cen – a do jisté míry jsou jimi zkreslené. Proto devítiprocentní nárůst nových objednávek nelze přeceňovat.

PSALI JSME:
Výsledky tuzemského průmyslu za květen je dobré brát rezervou

Druhým momentem, který ovlivní výkon tuzemského průmyslu v dalších měsících, bude schopnost automobilového průmyslu zajistit si dostatek komponent do výroby i v dalších měsících. Jak už předchozí měsíce ukázaly, jde o nevyzpytatelný faktor, který dokáže s výsledky největšího průmyslu u nás docela mávat.

Otázkou zůstává i dopad vysokých cen energií, které nejenom drtí náklady tuzemských firem, ale ovlivňují i jejich konkurenceschopnost v zahraničí. A v neposlední řadě nelze zapomenout ani na nejistý výhled hlavního obchodního partnera ČR – Německa, kam směřuje největší část výrobků tuzemského exportně orientovaného průmyslu.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl v květnu velmi pozitivně překvapil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Začíná éra zlevňování domů a bytů? Objevují se první náznaky

Analýza
Ještě v prvním čtvrtletí zdražily české domy a byty podle Eurostatu nejrychlejším tempem v rámci celé EU. Dost možná, že příští zpráva evropského statistického úřadu bude z pohledu českého zákazníka výrazně optimističtější. Objevují se první náznaky, že tuzemské nemovitosti přestávají zdražovat a některé už dokonce mírně zlevňují.