Automobilový průmysl se v prosinci propadl o 16 %

Analýza
Tuzemský průmysl vykázal v prosinci po kalendářním očištění meziroční pokles výroby o 2,1 procenta, tahounem poklesu byla výroba motorových vozidel. Většina průmyslových odvětví hlásí růst výroby, nicméně produkce motorových vozidel meziročně propadla o 15,8 procenta a vzhledem k váze tohoto odvětví klesla průmyslová výroba jako celek.
Automobilový průmysl se v prosinci propadl o 16 %. Ilustrační foto: TPCA

Na automobilový průmysl znovu dopadly problémy v dodavatelských vztazích, v případě tohoto odvětví se již delší dobu projevuje zejména nedostatek čipů. Průmyslové tržby a nové objednávky vykázaly v prosinci růst, odvětví výroby motorových vozidel ale vykázalo meziroční pokles i u obou těchto ukazatelů.

Průmyslová výroba v prosinci klesla meziročně o 2,1 procenta. Kalendářně neočištěná čísla hlásí růst o 0,4 procenta, zatímco trh očekával nárůst o 3,8 procenta. Listopadový růst, kdy si průmyslová výroba dle údajů očištěných o vliv počtu pracovních dní připsala meziročně 1,6 procenta, se tak v prosinci nepodařilo udržet, k čemuž přispěla i poměrně vysoká meziroční srovnávací základna.

Prohloubil se meziroční pokles výroby v odvětví výroby motorových vozidel, na nějž stále doléhají problémy v dodávkách potřebných dílů. Výroba motorových vozidel v prosinci vykázala meziroční pokles o 15,8 procenta a toto odvětví tak samo o sobě tlačilo celkovou průmyslovou výrobu k meziročnímu poklesu o 2,8 procentního bodu.

PSALI JSME:
Tuzemský průmysl v listopadu padal hlavně kvůli odstávkám ve výrobě aut

Odvětví výroby motorových vozidel zároveň hlásí pokles nových zakázek, v prosinci meziročně o 6,1 procenta (údaj neočištěný o vliv počtu pracovních dní, pozn. aut.). Celkově ale nové zakázky v tuzemském průmyslu v prosinci vzrostly, meziročně o 7,6 procenta (po očištění o vliv počtu pracovních dní růst činil 5,6 %).

Jde o meziroční změnu v běžných cenách a celkový vykázaný růst tak vyjadřuje nejen reálný nárůst zakázek, ale je také pod vlivem růstu cen v tuzemském průmyslu. Za celý loňský rok tuzemská průmyslová výroba vzrostla dle neočištěných údajů o 6,7 procenta poté, co v roce 2020 klesla o 7,2 procenta. Údaj očištěný o vliv počtu pracovních dní hlásí za rok 2021 růst výroby o 6,4 procenta.

Za loňský celoroční růst průmyslové výroby vděčíme především výkonu zaznamenanému v období od března do července, kdy růstu výroby pomáhaly i statistické efekty dané tím, že na rozdíl od roku 2020 průmysl fungoval v zásadě naplno. Počínaje srpnem ovšem na aktivitu začaly výrazněji dopadat problémy v dodávkách potřebných dílů, což platí zejména o automobilkách.

PSALI JSME:
Růst české ekonomiky na konci roku táhly hlavně domácnosti a investice firem

I tak ale celoročně vzrostla výroba i v odvětví motorových vozidel, byť pouze o 3,4 procenta (údaj očištěný o vliv pracovních dní). Data za prosinec připomněla, že komplikace v dodávkách surovin a potřebných komponent mohou stále vést k výkyvům výroby a brzdit celkový růst zejména v automobilkách a s nimi provázaných odvětvích.

V loňském prosinci se ale na celkovém výkonu průmyslu projevil také efekt nepříznivé meziroční srovnávací základny v podobě silného růstu výroby, jenž byl zaznamenán v prosinci 2020. Průzkumy z tuzemského zpracovatelského průmyslu vykázaly v závěru roku zrychlení růstu aktivity i v souvislosti s postupným odezníváním problémů na straně dodávek potřebných komponent.

Průmyslová výroba by tak měla vykázat solidní růst i v letošním roce, znatelněji zlepšit by se měla situace i v odvětví výroby motorových vozidel. Za celý rok 2022 očekávám růst tuzemské průmyslové výroby v oblasti šesti procent.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod ČR loni skončil ve schodku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.