bool(false)

Až 90 % zájemců o ojetinu nekoupí vůz bez důkladné prověrky

Požadavky zákazníků v českých autobazarech se zvyšují. Například až 90 % všech zájemců o ojetinu požaduje doklad o jejím prověření. Klienti nejčastěji požadují informaci, zda vozidlo není evidováno jako odcizené, dále informaci, zda vozidlo není vedeno v Centrální evidenci exekucí, nebo zda není zastaveno ve prospěch některé úvěrové společnosti.

Na pomyslném čtvrtém místě se umístil požadavek na detailní popis technického stavu vozidla. Prověření stavu ujetých kilometrů požaduje 57 % dotázaných, což v žebříčku požadavků na prověření znamená překvapivou pátou příčku. Vyplývá to z průzkumu Auto ESA, který byl realizován v měsíci březnu na vzorku 750 zákazníků.

„Prověření vozidla se stává u našich klientů naprosto běžným požadavkem, bez jehož splnění bychom neprodali až 90 % vozidel,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA. Firma proto ročně investuje přibližně 11 milionů korun do prověřování všech vozů, které jsou nabízeny k prodeji. „Denně je odmítnuto 50 -75 vozidel z důvodu nekvalitního technického stavu, nejasného právního původu nebo stočených tachometrů,“ říká Foltýn. Podle něj navíc výrazně roste počet vozidel, která jsou vedena v Centrální evidenci exekucí. „Měsíčně registrujeme až 50 vozidel, která jsou v exekuci a přesto se je jejich majitelé snaží prodat,“ přibližuje aktuální stav Foltýn. I proto se podle něj zvýšil počet požadavků na prověření v databázích odcizených vozidel a v exekutorských evidencích. Podle Foltýna jsou totiž nejvíce žádány prověrky odcizení (73 %), kontrola exekutorských databází (71 %) a kontrola databází úvěrových společností (66 %).

Podle Centrální evidence exekucí čelí v České republice exekučnímu řízení v současné době přibližně 731 000 osob, což je o cca 27 % méně než v roce 2013. Současně však o 29 procent (ze 3,3 milionu na 4,3 milionu řízení) vzrostl počet exekucí vedených na tyto osoby. Počet exekuovaných vozidel tak může dosahovat i několik desítek tisíc. „Prověření informací z Centrální evidence exekucí je proto naprosto nezbytným krokem při nákupu ojetého vozu,“ doporučuje Foltýn.

Společnost Auto ESA letos plánuje navýšení investic do prověřování vozidel až o 20 %. Půjde především o nákup nových technologií, servisních diagnostik a odborné školení pracovníků výkupu a prodeje.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

95 % lidí netuší, že ohrožují bezpečnost svých osobních údajů přihlašováním do veřejných WiFi sítí. V létě je využíváme nejčastěji.

Léto je dobou, kdy cestujeme, jsme delší dobu vzdálení od svých domácích a pracovních sítí, a tak častěji využíváme veřejné WiFi. Bezplatný bezdrátový přístup k internetu je k dispozici v hotelech, na letištích, v celé řadě restaurací i ve veřejných prostorech a dopravních prostředcích a jeví se jako skvělá …

Klienti skupiny ČSOB v Chorvatsku ušetří při placení kartou

Klienti ČSOB a Poštovní spořitelny mohou výrazně ušetřit, pokud budou v Chorvatsku platit za zboží a služby bezhotovostně. Banka bude držitelům karet Mastercard v červenci účtovat zvýhodněný kurz. Plná nádrž paliva tak díky placení kartou bude například stát v přepočtu 2502 korun, což je o 127 korun méně než při …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru