Babiš veze Trumpovi dobré zprávy

Názor
K návštěvě Spojených států si premiér Andrej Babiš těžko mohl vybrat lepší čas. Alespoň tedy z pohledu vzájemné obchodní bilance České republiky a Spojených států. Jenže právě obchodní bilance, tedy výše schodku či naopak přebytku ze zahraničního obchodu, je klíčovým ukazatelem, který zajímá amerického prezidenta Donalda Trumpa. S ním se Babiš setká během druhého dne své návštěvy v USA, dnes krátce před osmou hodinou večerní středoevropského času.
Obrat vzájemného obchodu USA a ČR, tedy součet vývozu a dovozu mezi oběma zeměmi, v posledních patnácti letech narostl o více než 80 procent. Foto: Pixabay

V posledních dvou letech vykazuje Česká republika v zahraničním obchodě s USA opět deficit. To Trump jistě vítá. Co víc, je tomu dnes přesně měsíc, co Český statistický úřad zveřejnil, že loňský schodek zahraničního obchodu ČR s USA byl – zatím dle předběžných údajů – vůbec nejvyšší minimálně od roku 2005. V korunovém vyjádření přesáhl úroveň deseti miliard. Z Trumpova pohledu to jsou zřejmě jen „drobné“ (deficit s Čínou je o řády jinde), avšak i to se počítá.

Další dobrou zprávou, kterou Babiš veze Trumpovi, je fakt, že klíčovou položkou amerického vývozu do Česka jsou osobní auta. Jejich podíl na celkovém vývozu Spojených států do ČR navíc v uplynulých letech stoupl, z 2,5 procenta v roce 2005 na necelých šest procent v roce 2015. Obchod s osobními automobily Trump, jak známo, sleduje obzvláště důsledně. Vadí mu, že se po newyorské Páté avenue prohání mercedesy a „bavoráky“, a nikoli produkce ze stáje General Motors. Jistě jej tedy potěší, že Česko – ačkoli jde o automobilovou velmoc – exportuje do USA jen desítky vozů ročně. Takže vlastně nic.

V uplynulých letech byly v rámci amerického vývozu do Česka významnější položkou než auta prakticky už jen díly proudových motorů a plynových turbín, jejichž podíl na celkovém vývozu z USA do Česka dosáhl například ve zmíněném roce 2015 zhruba sedmi procent.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod vloni podal lepší výkon, než se čekalo

Obrat vzájemného obchodu USA a ČR, tedy součet vývozu a dovozu mezi oběma zeměmi, navíc v posledních patnácti letech citelně narostl, o více než 80 procent. V roce 2005 činil necelých sto miliard korun v běžných cenách, loni to už bylo skoro 182 miliard.

Trumpa loňský rekordní přebytek Spojených států z obchodu s ČR potěší dvojnásob. Spojené státy jej totiž vykáží navzdory zřejmě nejvyššímu deficitu zahraničního obchodu se světem jako celkem za celé období od roku 2008. Příslušná data zveřejnilo americké ministerstvo obchodu v předvečer Trumpova setkání s Babišem. Trumpovi kritici si na nich smlsnou. Nebývale vysoký deficit Spojených států se světem totiž nastane navzdory obchodní válce, kterou Trump rozpoutal loni začátkem roku a jejímž klíčovým cílem mělo být právě snížení schodku zahraničního obchodu USA.

Americký prezident však naopak svým jednáním k prohloubení schodku přispěl. Rozpoutáním obchodní války totiž zvýšil nejistotu ve světovém obchodě a obavy z globálního zpomalení. Tato nejistota a tyto obavy vedly mezinárodní investory k přesunu peněz z rizikovějších měn a aktiv do dolaru jakožto bezpečného útočiště. Následné posílení dolaru zlevnilo Američanům zahraniční, dovážené zboží, a naopak znesnadnilo život americkým vývozcům. Takže ve výsledku přispělo k prohloubení deficitu zahraničního obchodu USA. Trumpa může uklidňovat alespoň to, že zrovna České republiky se tento vývoj netýkal.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Peking spěchá, aby uchlácholil Trumpa. Může to poškodit i Česko

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chybějící poptávku dohání vláda. To nikdy nemůže být fér,“ říká bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer

Rozhovor
Pandemie působí ztráty na lidských životech i na hospodářství. „Méně se setkáváme, méně se radujeme, méně jsme v obchodech, takže méně utrácíme a firmy méně investují,“ konstatuje v rozhovoru Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky. Chybějící poptávku pak podle něj dohánějí vlády. „Že to nikdy nemůže být fér, je jasné,“ dodává.

Otevřená náruč Raiffeisenbank

Krátce poté, kdy se veřejnost dozvěděla o akvizici úspěšné Equa bank, otevřela Raiffeisenbank svou náruč (dlouhé a …
Rolovat nahoru