Babišovu továrnu na močovinu drtí drahý plyn, dopravci varují před ekonomickým kolapsem

Názor
Slovensku hrozí hospodářský kolaps. Ten může vážně poškodit také českou ekonomiku, zejména pak českou nákladní silniční dopravu. Důvodem je nedostatek močoviny, tedy látky, která se přidává do výfukových systémů aut za účelem snížení emisí. 
Nákladní vozy spotřebují mnohonásobně větší objem přípravku AdBlue než osobní auta. Ilustrační foto: FAEI.cz

Sdružení silničních dopravců Česmad upozorňuje, že výpadek v její výrobě, daný zejména extrémně vysokými cenami zemního plynu, může opravdu přivodit ekonomický kolaps Slovenska. Největším evropským výrobcem močovinového přípravku AdBlue je totiž slovenský podnik Duslo Šaľa. Ten patří do českého holdingu Agrofert, tedy do svěřenských fondů českého premiéra Andreje Babiše.

Duslo kvůli vysokým cenám plynu nyní omezuje výrobu AdBlue na technické minimum. Duslo Šaľa nyní nevylučuje, že výrobu zcela zastaví, pokud se ceny plynu nevrátí do normálu. Polský výrobce téhož přípravku, jejž používají moderní naftové motory aut a zejména kamionů s normou Euro 6 a vyšší, už svoji výrobu nedávno zcela přerušil.

Nedostatek močoviny a přípravku AdBlue představuje značný problém zejména pro provozovatele nákladní přepravy, a to jak na Slovensku, tak v Česku, vlastně v celé Evropě. Nákladní vozy spotřebují mnohonásobně větší objem přípravku než osobní auta.

PSALI JSME:
Ropa je nejdražší za osm let, pohonné hmoty zdražují

Pravděpodobnost přerušení výroby v podniku Duslo Šaľa ovlivňují v tuto chvíli tedy zejména dvě věci. To, jak se v Evropě bude v nejbližší době vyvíjet počasí, a neméně podstatně to, kolik plynu přiteče na starý kontinent z Ruska. Čím chladnější počasí v Evropě v nadcházejících dnech a týdnech bude a čím skromnější budou ruské dodávky, tím vyšší je pravděpodobnost delšího výpadku v produkci močoviny i přípravku AdBlue.

Lze přepokládat, že někteří z výrobců močoviny a AdBlue, stejně jako nákladní přepravci, nyní napjatě, jako na smilování, čekají na možný pokles cen velkoobchodně prodávaných energií. Pokles by kromě navýšení dodávek z Ruska mohlo přinést také oteplení.

V tomto týdnu by podle meteorologické předpovědi měly teploty napříč Evropou – v Londýně, Paříži či Berlíně – stoupat až nad 20 stupňů Celsia. Poměrně teplé počasí by pak mělo vydržet i ve zbytku října. Pokud předpověď vyjde, nadějeme se zřejmě i citelného poklesu velkoobchodních cen plynu, což taktéž sníží pravděpodobnost kolapsu evropské výroby močoviny i nákladní dopravy.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty dále razantně zdražují, nafta stojí poprvé od roku 2014 přes 34 korun za litr

Zavřít reklamu ×
  1. Proč mám pocit, že tu mají novináři radost z problémů Babišových firem, vždyť je to hloupé, ve skutečnosti mají radost z toho, že budeme mít méně peněz ve státní kase a budeme chudší všichni.

  2. Nahoru ceny vyletí okamžitě, ale doufat, že v průběhu jednoho měsíce kvůli vývoji počasí klesnou ceny plynu více, než jenom symbolicky, mi připadá jako přehnaný optimismus.

  3. Nějak to nechápu . Odbyt přeci maji zajistěn a určitě i s vyšší cenou kam můžou promítnout zvýšenné ceny nákladů . Jezdit se musí . A oni přestávají vyrábět? To mi moje hlava nebere ….

    • Mě to hlava bere, dle vaší úvahy by se prostě všichni měli smířit s tím jak ceny rostou, prostě zaplatit a hned své výrobky taky zdražit. Takový postup vede do pekel. Nezlevníš, nekoupím a když nekoupí nikdo, nakonec nezbyde než slevit.

  4. Dnes jsem si to zažil sám. 3 týdny zpět 9,50Kč, 2 týdny zpět 16,- Kč, dnes jsem musel dotankovat 29,90 Kč/l.

  5. Inu, co čekáte? Vrátíme se ke koním a suchým záchodům, králíkům v králíkárnách a políčkům s bramborami a pátku v chlívku. Já to zažil. Bylo to romantické…Bohužel již velká část české půdy není česká. A sele neseženete. Doporučil bych lidem z paneláků, aby přiložili ruku k dílu a vzpomněli si na své vesnické příbuzné. Vlastně problém. Lidé z vesnic jsou v těch panelácích….. Jen tak dál. Chudáci naše děti.

  6. Cože?Plyn z nepřátelského Ruska?Kde je naše hrdost?Méli bychom přece na Rusa uvalit sankce a nic od něho nekoupit!To je ta jediná správná politika!S USA a v EU na věčné časy a nikdy jinak!Oni nám přece ve všem pomohou,jako vždy v minulosti!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Meziroční růst cen v průmyslu zrychlil na 9,9 %

Poprvé po dlouhých devíti měsících nebyli analytici zaskočeni výraznějším vzestupem cen průmyslových výrobců a naplnila se jejich očekávání. V naprostém souladu s tržním konsensem se ceny producentů v průmyslu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB