Balíkové přepravě stále hrozí tvrdý brexit

Pokud EU nevyhoví požadavku o odkladu brexitu, stále existuje možnost, že Velká Británie opustí unii bez dohody. V takovém případě bude pro zboží směřující oběma směry přes Lamanšský průliv platit stejný režim jako u nečlenských zemí Evropské unie.
Ilustrační foto: Pixabay

Tedy nutnost registrace Economic Operators Registration and Identification (EORI), klasifikačních kódů přepravovaného zboží a celního softwaru nebo celního makléře. Firmy by si tak musely zažádat o registraci EORI s dostatečným předstihem. Vyřízení registrace na celním úřadě totiž může trvat i několik týdnů.

Velká Británie chtěla opustit Evropskou unii 29. března 2019.

Současný vývoj ale vypovídá o tom, že stát se může téměř cokoliv. Británie může odejít bez dohody (tvrdý brexit) nebo již s vyjednanou dohodou. Odsouvání termínu odchodu ale může vyústit i v druhé referendum s výsledkem v EU setrvat.

Následující řádky popisují, jak se připravit na tvrdý brexit, který je z hlediska přeshraničního transferu zboží nejméně preferovanou variantou.

Přípravy na tvrdý brexit

Pokud bude jasné, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, firmy budou pro pokračování bezproblémových transferů zásilek i s novou administrativní zátěží a případnými cly muset učinit některé nezbytné kroky. „Každá firma, která bude chtít obchodovat s Velkou Británií po tvrdém brexitu a nevyváží v současnosti mimo EU, by si měla zažádat o registraci EORI. Protože je možné, že standardní lhůty se těsně předtím prodlouží, žádost o registraci bude dobré podat včas,“ uvádí Pavel Včela, ředitel přepravní společnosti GLS Česká republika.

„Dalšími kroky by mělo být sepsání nových obchodních smluv s britskými partnery, které zohledňují celní sazby, a pořízení celního softwaru nebo zajištění celního makléře. U zasílaného zboží se budou muset uvádět klasifikační kódy. Na turbulentní vývoj jsme v GLS připraveni, zákazníci najdou na našich webových stránkách neustále aktualizované informace k přepravě balíků,“ dodává Včela.

PSALI JSME:
Opravdu prostojíme ve frontě na poště až deset dnů ročně?

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru