Bank of England podpořila libru, ale může tím uspíšit ekonomické zpomalení

Projev guvernéra Bank of England (BoE, britská centrální banka, pozn. red.) Andrewa Baileyho na zasedání Mezinárodního měnového fondu v tomto týdnu zvýšil pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb ve Spojeném království. Guvernér zdůraznil, jak i izolované selhání bank způsobuje šíření nákazy do ekonomiky.
Komentáře guvernéra Bank of England sice podpořily britskou libru, ale mohou tím uspíšit ekonomické zpomalení v zemi. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nedávná selhání bank byla považována za ojedinělá a neodvrátí BoE od dalšího zpřísňování měnové politiky. Měla nástroje, jak úspěšně rozdělit finanční podmínky a bojovat s inflací, která je v Británii nejvyšší ze všech velkých světových ekonomik.

To zvyšuje pravděpodobnost dvanáctého zvýšení sazeb na jejím zasedání 11. května. Tento jestřábí pohled pomohl k tomu, že britská libra je letos nejúspěšnější hlavní měnou vůči americkému dolaru.

Je třeba se zaměřit na otázky finančního systému, od potřeby větší likvidity bank až po prostor pro vyšší úroveň garancí bankovních vkladů. Tyto záruky jsou méně než poloviční než úroveň 250 000 dolarů v USA, na úrovni 85 000 liber šterlinků ve Spojeném království a 100 000 eur v Evropě.

Toto nevyhnutelné zpřísnění regulace udělá více práce za britskou centrální banku při ochlazování ekonomiky a snižování inflace. Tím, že zvýší náklady bank a povede je k omezení poskytování úvěrů podnikům a spotřebitelům.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB