Bankovní rada ČNB má tři nové členy, koruna posilovala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval tři nové členy bankovní rady České národní banky (ČNB). Viceguvernérkou se stane Eva Zamrazilová, kterou doplní Karina Kubelková a Jan Frait. Noví členové se spolu s guvernérem Alešem Michlem ujmou své funkce 1. července.
Eva Zamrazilová na post bankovní ČNB radní přejde z pozice šéfky Národní rozpočtové rady. Foto: Holasjakub – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=108082491

Viceguvernérka Zamrazilová těsně po svém jmenování pochválila dosluhující bankovní radu za včasné rozpoznání nastupující inflace a za realizaci nepopulárních kroků ve formě zvyšování úrokových sazeb. Dodala také, že současná situace vyžaduje hlubší analýzu a každý další krok centrální banky musí být pečlivě zvažován.

„Nová bankovní rada bude sice ohledně zvyšování úrokových sazeb pravděpodobně více opatrná než ta současná, oproti černým scénářům objevujícím se po jmenování guvernéra Michla, by však mohla naslouchat radám odborníků z ČNB. Zamrazilová a Frait již zkušenost s působením v centrální bance mají,“ sdělil redakci FAEI.cz ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

Nejistota ohledně dalších kroků ČNB v boji s inflací po červencové změně v bankovní radě sice podle jeho názoru přetrvává, avšak riziko nečinnosti měnové autority se výrazně snížilo. „To vyplývá i z reakce finančního trhu, která byla minimální. Koruna o zhruba 0,4 procenta posílila k 24,65 koruny za euro, avšak za velmi malé obchodní aktivity,“ doplnil Gürtler.

PSALI JSME:
Nový guvernér ČNB zavelí k „holubičímu“ obratu: Lidem zlevní hypotéky a zdraží dovolené

„ČNB bude mít bankovní radu s největším zastoupením žen v historii,“ zdůraznil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Půjde o radu více feminizovanou, než je kterákoli z předešlých, ale také o radu více holubičí, než je ta stávající. To může vytvořit určitý tlak na oslabování koruny. Bezprostředně po jmenování ale koruna posílila,“ informoval Kovanda naši redakci.

Kovanda připomněl, že v bankovní radě už jednou zasedali dva z nově jmenovaných, a to Eva Zamrazilová a Jan Frait: „Zamrazilová byla členkou rady v letech 2008 až 2014. Kromě ní už v radě v její dosavadní historii zasedala jediná další žena, a to Michaela Erbenová v letech 2000 až 2006. Frait v bankovní radě zasedal rovněž v letech 2000 až 2006.“

Zamrazilová na post bankovní radní přejde z pozice šéfky Národní rozpočtové rady. Frait v ČNB už od roku 2007 působí coby vedoucí pracovník zodpovědný za oblast finanční stability a makroobezřetnostní politiky. Třetí prezidentem jmenovanou radní, Karina Kubelková, je dosavadní analytička Hospodářské komory.

PSALI JSME:
Jmenování nového guvernéra ČNB oslabilo korunu

Kubelková podle Kovandy může být vnímavější ke steskům tuzemských malých a středních podniků, které často vyjadřují nespokojenost se současným podle nich příliš razantním utahováním měnové politiky. „Ani tak však nebude dogmaticky lpět na ponechávání sazeb beze změny, pokud si silné inflační tlaky v ekonomice vyžádají jejich další zvýšení,“ domnívá se ekonom.

„Prezident Zeman v rámci jmenování tří nových členů bankovní rady ČNB zvolil v jistém smyslu kontinuitu. Neprodloužil mandát Tomáši Niedetzkému a Vojtěchu Bendovi, naproti tomu zvolil Jana Freita a Evu Zamrazilovou, kteří již jeden mandát vykonávali dříve v nultých letech,“ sdělil redakci Tomáš Kudla, obchodní ředitel společnosti Ebury.

Současně vyslovil názor, že Karina Kubelková, absolventka Národohospodářské fakulty VŠE (stejně jako Eva Zamrazilová, pozn. red.), bude mít nejspíše nejblíže k postoji budoucího nového guvernéra, Aleše Michla. „Do budoucna by rada ČNB mohla měnit rétoriku na holubičí – tedy jít proti zvyšování úrokových sazeb,“ uvedl Kudla.

PSALI JSME:
Sazby ČNB v červnu zřejmě znovu vzrostou

„Koruna posilovala, trh se bál „holubičího náletu“, který se ale nekonal. Noví radní ČNB Zamrazilová, Kubelková a Frait jsou totiž hlavně pragmatici, dva z nich navíc trhům již dobře známí. To značí, že trh sázel, že by noví radní mohli být ještě více holubičí, než jak vyhodnocuje ty stávající,“ konstatoval Lukáš Kovanda.

Ekonomové Komerční banky podle Martina Gürtlera očekávají, že na červnovém zasedání zvýší dosluhující bankovní rada základní repo sazbu o 75 bazických bodů na 6,5 procenta.

„V důsledku přetrvávajících silných inflačních tlaků je však rizikem i výraznější nárůst sazeb. Pro druhé pololetí prozatím předpokládáme jejich stabilitu, vše však bude záviset na vývoji inflace a postoji nových členů bankovní rady,“ dodal Gürtler.

PSALI JSME:
Guvernér ČNB Rusnok varuje před dalším citelným růstem úroků

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně …

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.