Bankovní rada vidí šanci na vyšší sazby, vnímá ale i riziko předčasného utažení měnové politiky

Názor
Podle dnes zveřejněného záznamu z posledního jednání bankovní rady české národní banky (ČNB) vyplývá, že velká část diskuze byla věnována fiskální politice. Ta by díky daňovým změnám měla působit proinflačně. Převládal však názor, že efekt plánovaných opatření nebude velký, protože značná část lidí získané peníze uspoří.
Velká část diskuze posledního jednání bankovní rady ČNB byla věnována fiskální politice. Foto: ČNB

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub navíc upozornil, že daňové změny by mohly vést k nižší investiční aktivitě municipalit. Většina bankovní rady také považuje druhou vlnu pandemie za méně nebezpečnou pro ekonomiku – s tím, jak si subjekty zvykají na vládní opatření. Podle Tomáše Nidetzkého stojí za pozornost dvourychlostní vývoj, a to nejen mezi průmyslem a službami, ale i v rámci průmyslu samotného.

Marek Mora v této souvislosti varoval, že oživení ekonomiky po druhé vlně pandemie může být pomalejší, než jsme viděli v letních měsících. Značná část diskuze byla také věnována kurzu koruny, oproti prognóze ČNB tuzemská měna významně posílila. Většina bankovní rady to však nepovažuje za významné riziko pro prognózu centrální banky.

Tomáš Holub však upozornil, že koruna může být silnější po delší dobu a navíc se zvyšují i úrokové sazby na finančních trzích, k čemuž podle něj přispěla samotná komunikace ČNB. To z hlediska vývoje ekonomiky a inflace považuje za předčasné zpřísňování měnových podmínek, které není žádoucí.

Bankovní rada opět zopakovala, že využití nekonvenčních nástrojů není aktuální, nicméně je nutné se věnovat jejich přípravě. Vojtěch Benda v tomto kontextu řekl, že se obává nárůstu dlouhého konce výnosové křivky díky uvolněné fiskální politice, což by mohlo ohrožovat cíl centrální banky a vyvolat potřebu výnosovou křivku ovlivňovat.

PSALI JSME:
Nízko se budou držet úroky hypoték, ale i úspor střadatelů

Celkově se ale bankovní rada spíše obrací ke směru měnovou politiku utahovat vzhledem k lepšímu makroekonomickému vývoji. Vzhledem k vysokým nejistotám však centrální bankéři považují za vhodné nechat si dveře otevřené oběma směry. Aleš Michl a Vojtěch Benda se na toto téma shodovali, že uvolnění měnové politiky v jarních měsících bylo příliš silné a sazby mohly zůstat na úrovni 0,50 procenta.

Celkově tak vidíme, že se myšlení bankovní rady postupně posouvá k dřívějšímu zvyšování úrokových sazeb díky lepšímu makroekonomickému vývoji a přetrvávajícím inflačním tlakům. Zároveň ale bankovní rada chce zůstat opatrná a nechce riskovat předčasné zvýšení úrokových sazeb.

Aktuální prognóza ČNB počítá s trojím zvýšením již v tomto roce, nicméně vůči tomuto výhledu se opakovaně bankovní rada ohradila, a první zvýšení sazeb vidí nejdříve v druhé polovině roku, ale mírnějším tempem.

My stále předpokládáme, že díky silnější koruně, zpomalení inflace a nejistému výhledu si bankovní rada s takovým krokem počká až do začátku příštího roku. Je ale pravdou, že lepší data z ekonomiky by tento krok mohly urychlit a již v závěru tohoto roku bychom mohli vidět vyšší sazby.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bankovní rada vidí novou prognózu ČNB jako moc optimistickou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.